Legenda Čelika Jasmin Hajduk dobio mural u Zenici: Širom Evrope znaju za njegovu igru
Neformalna grupa građana “Za Čelik” je glasanjem na web stranici izabrala sedam legendi Čelika, kojima su posvetili mural u centru Zenice. To su Mujo Mujkić, Josip Lalić, Alojz Renić, Mehmed Buza, Fadil Talić, Jasmin Hajduk i Senad Brkić.
Svi oni su u najsjajnijoj eri zeničkog premijerligaša ostavili neizbrisiv trag. Mnogi su bili u idealnim sastavima velikih fudbalskih stručnjaka tog vremena, a njihova imena i danas se spominju kada se krene pričati o dobrim vremenima Čelika.
Jedan od njih, koji je bio ako ne najbolji, onda sigurno jedan od najboljih centarhalfova je i Jasmin Hajduk. Slavni nogometaš i nogometni trener preminuo je 2001. godine od posljedica karcinoma pluća, ali sjećanje na njega živi i živjet će još dugo. U razgovoru za Klix.ba Jasminovi sinovi Benjamin i Benaris, govorili su o odrastanju sa oduvijek popularnim, a skromnim, Jasminom Hajdukom kojem je želja bila da zaigra za splitski Hajduk.
Fotografije i novinski članci svaki put kada se nađu u rukama članova porodice Hajduk na njihova lica izmame osmijeh i suze radosnice. Benjamin je kazao da je usmjeravanje na nogomet bio glavni faktor odrastanja.
"Od malih nogu smo bili usmjereni nogometu i to je bio naš život, to nije bio teg na leđima, ali pomoglo nam je. Sve to nas je motiviralo da se do 20. godine bavimo nogometom, ali život nas je usmjerio dalje. Ja sam danas apsolvent na DIF-u jer sam krenuo tim stopama da budem trener kao i otac, a i brat je prestao igrati nogomet. Međutim, vuče korijene da bude trener sa mnom", govori Benjamin u početku razgovora za naš portal.
On je dodao da je njegov otac Jasmin i danas poznat čak i van granica BiH jer je nastupao za slovensku Olimpiju, gdje je također ostavio neizbrisiv trag.
"Najljepši momenat je kada nakon 15 godina kako njega nema, svi imaju riječi hvale. On je i više nego legenda. U Njemačkoj, Austriji, Sloveniji i u Bosni i Hercegovini kada god spomenem Hajduka, svi sa jednim divljenjem pričaju o njemu. On je bio skroman tako da nije shvatao to da je legenda u Zenici i bh. nogometu. To je za njega bilo normalno, a vodio se time da samo trud i rad mogu dovesti do toga da postanete neko i nešto", dodao je Benjamin.
Priča o dobrim vremenima Čelika uvijek povuku i razgovor o Hajduku i drugim najboljim igračima zeničkog premijerligaša. U krugu prijatelja i roditelja Benjaminovih i Benarisovih prijatelja svi znaju ko je bio Jasmin Hajduk.
"Ostalo je dosta osjećanja o njemu. Svaki dan se spominje u krugu mojih prijatelja ili njihovih roditelja i svi znaju ko je Jasmin Hajduk. Odmah nakon toga krenu priče kako je prije bilo, kako se išlo na utakmice, a danas je sve obrnuto od tog vremena. Ko god je odrastao u Zenici, zna šta je Čelik. Koliko god se odupirali činjenici, sutra ćemo svi biti na stadionu i vratit ćemo se na tribine kao navijači, ako se vrati bar dio onakvog Čelika kakav je bio", govori Benjamin.
Prvi nogometni koraci Jasmina zabilježeni su u posebnoj bilježnici u kojoj se nalaze skoro svi novinski članci vezani za njegov uspjeh i karijeru. Tu bilježnicu pravio je Benjaminov i Benarisov djed, a ona se i danas dan, na posebnom mjestu, čuva u kući Hajduka.
"Sigurno je da ću i svoje sinove upoznati o tome ko je bio njihov djed. To će biti priča sa divljenjem jer treba da znaju, kad otac nije uspio, kakav je bar deda bio", kroz smijeh govori Benjamin.
Mural u centru grada za njih predstavlja veliku čast.
"To je velika čast jer je toliko legendi prošlo kroz godine i godine postojanja Čelika, a on je izabran da bude među njih sedam najpopularnijih svih vremena. To je ustvari i više od časti za moju porodicu i vječno sjećanje na njega", zaključio je Benjamin.