Navijači Čelika poručili: Označit ćemo grobare kluba i domaće izdajnike
Kenan Zimeri, član Udruženja "Robijaši 1988" Zenica je kazao da su znali da će biti teško, ali da nisu znali da neće naići na razumijevanje ne samo vladajućih već svih političkih stranaka.
"Svi su u grču da ih vladar ne pokosi ili uskrati investicija. Kada je turski investitor otišao, uspjeli smo oformiti tim i pronaći rješenje da idemo nekim ispravnim putem. Naišli smo na opstrukcije, odlaganja, odgađanja i sve je dovelo do ovog stanja. S gradonačelnikom smo bili dva puta, a odmah sutradan nakon prvog sastanka rekao je da smo ga molili da klub ode u stečaj. To smo demantovali. Na drugom sastanku smo bili s advokatima i ništa se nije dogodilo. Od tada naše udruženje nema saradnje s gradonačelnikom. Bilo je obećanja, ali stalno smo dovođeni na to da pomaganje Čeliku nije u skladu sa zakonskim regulativama", kazao je Zimeri član UG "Robijaši 1988" Zenica.
Dodao je da grad može riješiti ovaj problem te da su sredstva u iznosu od 380.000 KM teško zamisliva kao nemoguća.
"Vijećnici šute jer se boje da ih se može ugroziti. Mi idemo u borbu, ne bojimo se ničega. Gubili smo poslove, ranjavani smo, svi smo u ovoj situaciji od 2015. pa na ovamo. Prijetili su nam, a više nemamo ni strpljenja, ni izbora. Šansa je da svoje nezadovoljstvo iskažemo i na ulici u skladu s preporukama kriznog štaba, ali ne možemo vjerovati da neko nema razumijevanja", dodao je Zimeri.
Emir Čerim, vjerni navijač Čelika, u obraćanju prisutnima je ispričao aktivnosti koje su poduzeli kao navijači u borbi za Čelik te prepričao sve bezuspješne pokušaje spašavanja Čelika u saradnji s Gradskom upravom.
"Stadion nije izgrađen za potrebe nekih drugih klubova. Gradili su ga naši očevi iz Željezare Zenica. Stadion nije napravio ni Fuad Kasumović niti SDA već građani ovog grada. Ne mogu shvatiti da ga može svako nazivati kako hoće, a da vijeće šuti. Tražili smo partnera u njemu, nekog ko će se kititi ovim zaslugama za pet godina. Nama nisu bitne zasluge, a kome su bitne nek se kiti tim. Nije kriv samo Kasumović već sve stranke koje su vladale u ovom gradu, a građani i navijači najmanje", kazao je Čerim.
Dodali su da su novci od Gradske uprave potrebni za vraćanje dugova koje je napravio turski investitor Ajdin Olgun kojeg je, kako Čerim kaže, doveo Fuad Kasumović.
Član Udruženja "Robijaši 1988" Vladan Popović je na današnjoj konferenciji pokazao i peticije koju je potpisalo više od 9.000 građana Zenice s ciljem zaustavljanja gašenja Čelika.
"Danas se dijelimo za koga smo, a ne jesmo li ljudi. Političari su svi ista g****, a mi se borimo za ljubav grba i ne interesuju nas političke stranke. U svakoj našoj borbi se spominje da smo nečiji igrači. Mi ćemo poginuti za ovaj klub, ja imam dvoje djece, ali idemo do kraja. Ne damo klub, na proteste neće niko doći ko je član političke stranke. Niko neće smjeti biti na protestu osim istinskih ljubitelja Čelika.", kazao je Popović.
Naglasio je da u zakonskim okvirima žele da Gradska uprava Zenice izdvoji novac za Čelik te da traže manje od 1 posto budžeta za Čelik.
"Spremni smo, ne mogu nas sve pohapsiti, ne bojimo se ni zatvora. Svi će odgovarati za svaku marku, obilježavat ćemo grobare Čelika, a sve dolazi u obzir osim gašenja. Pravite nove klubove, hoćete igrati na Bilinom Polju. Nećete, ovo je stadion Čelika", zaključio je Popović.
Robijaši su pohvalili angažman Upravnog odbora koji je u samo 20 dana uspio smanjiti dugovanja prema navijačima s više od milion KM na blizu 350.000 KM koje su neophodne za zdrav, novi, početak kluba u kantonalnoj ligi.
Robijaši su mišljenja da se sredstva sigurno mogu pronaći te ako je 350.000 KM problem za grad Zenicu, onda da ni sami ne znaju u kakvom je stanju grad.
Na kraju su naglasili da će u narednom periodu planirati i proteste u skladu s preporukama Kriznog štaba, ali da čekaju odluku o tematskoj sjednici NK Čelik.
"Nijemi nećemo ostati, nećemo dozvoliti da se klub ugasi, a podrška građana nam je najbitnija", zaključili su Robijaši.