Nizozemci predstavili Zrinjski: Oteti stadion korišten kao logor u ratu, na njemu još ima rupa od metaka
"HŠK Zrinjski Mostar osnovan je 1905. godine. HŠK je skraćenica od Hrvatski športski klub, što implicira da se radi o hrvatskom klubu. Zrinjski je 1900. godine osnovalo nekoliko studenata iz Mostara i smatra se najstarijim u BiH. Isprva je bio sportski klub za mlade. U to vrijeme grad je pripadao Austrougarskoj. Godine 1905. u dvorani Hrvatskog kulturnog društva osnovan je Đački športski klub. Gimnazijski nogometni klub Zrinjski postao je njegov novi naziv. Ime Zrinjski potječe od hrvatsko-ugarske obitelji Zrinski, koje se u Hrvatskoj i Mađarskoj smatra nacionalnim herojima zbog svojih herojskih djela tokom Osmanskih ratova", pišu u uvodnom dijelu.
Nizozemci su se u nastavku dotakli perioda kada je djelovanje kluba u Jugoslaviji bilo zabranjeno zbog proustaških statova koji su zagovarali.
Spomenuli su i mostarski derbi te historijat njihovih duela sa najvećim rivalom Veležom.
"Prvi susret sa Veležom dogodio se 1922. godine kada su Rođeni osnovani. Ova utakmica danas je poznata kao Mostarski gradski derbi i važi za jednu od najnapetijih u BiH i općenito na Balkanu. Zrinjski se uvijek držao svojih hrvatskih korijena", dodali su.
U nastavku su se još jednom vratili na složenu historiju kroz koju je prošao ovaj klub.
"Godine 1941. nacistička Njemačka je izvršila invaziju na Jugoslaviju i uspostavljena je Nezavisna Država Hrvatska, uz odobrenje Adolfa Hitlera. Ovu fašističku državu činile su današnja Hrvatska i Bosna i Hercegovina. Tih godina osnovana je nogometna liga, čiji je član, između ostalih, bio i Zrinjski. Na kraju Drugog svjetskog rata, NDH se raspala, a Zrinjski je zajedno sa svim ostalim klubovima iz te lige zauvijek zabranjen od strane Jugoslavije.
Bosna i Hercegovina je 1992. godine nakon referenduma postala nezavisna država. U Mostaru su se vodile i teške borbe između Hrvata i Bošnjaka. Hrvat su se koncentrisali su zapadni dio grada koji su prisvojili baš kao i stadion Pod Bijelim brijegom koji je do tada pripadao Veležu. Nakon sukoba u gradu i državi BiH, rad Zrinjskog ponovo je uspostavljen", navodi se na njihovoj web stranici.
Nizozemci podsjećaju kako je dres ovog kluba svojevremeno nosio kapiten Hrvatske Luka Modrić, a o stadionu dodaju kako je služio kao logor za vrijeme ratnih dešavanja.
"Utakmica se igra na stadionu koji se još naziva i 'stadion HŠK Zrinjski'. U bukvalnom prijevodu se može zaključiti da se on nalazi pod brijegom. Kao što je već spomenuto, Zrinjski svoje domaće utakmice ovdje igra od 1992. godine kada je klub preuzeo stadion rivalskog Velež. Stadion je prije rata mogao primiti oko 25 hiljada gledalaca, a sada sa stolicama na njega može stati njih devet hiljada.Tokom rata krajem 1990-ih, stadion je korišten od strane hrvatskih okupatora kao koncentracioni logor za Bošnjake i Srbe. I dan danas se na stadionu mogu naći rupe od metaka", piše na službenoj stranici AZ Alkmaara.
Zanimljivo da je i italijanska Gazzeta dello Sport prošlog mjeseca također analizirala historiju Zrinjskog kojeg su oslovili "ustaškim klubom" nakon čega je stigla oštra reakcija iz bh. prvaka.
Susret između Zrinjskog i AZ Alkmaara zakazan je za sutra od 18:45 sati.
Pravdu će na ovom meču dijeliti sudija iz Škotske Don Robertson, a pomagat će mu David Roome i Ross Macleod. Četvrti sudija je Grant Irvine.