Podjela bodova
81

Nizozemska i Francuska razočarale u derbiju i odigrale prvi meč bez golova na Euru

N. M.
Nogometne reprezentacije Nizozemske i Francuske remizirale su večeras u derbiju 2. kola Eura u grupi D, rezultat je bio 0:0 i vidjeli smo najslabiju predstavu dosadašnjeg toka prvenstva Starog kontinenta.
Početak utakmice je obećavao i u uvodnim minutama su se nizale prilike na obje strane, ali kasnije je uslijedila uspavanka koja nije donijela pogotke.

Frimpong je već nakon dvadesetak sekundi nakon sjajne duge lopte jednog od njegovih saigrača izašao sam pred Maignana, probacio je loptu pored njega, ali ona završava pokraj stative.

Potom je na drugoj strani bezuspješno prijetio Thuram, čiji šut sjajno brani Verbruggen, a u 14. minuti nerealan promašaj Trikolora.

Rabiot je tada imao zicer, ali htio je dodati Griezmannu, a onda se on okliznuo i kolosalna šansa otišla je u nepovrat.

Odmah u narednom napadu Gakpo sjajno šutira s 20 metara, a Maignan teškom mukom brani njegov udarac. Nakon toga je tempo igre potpuno opao i do odlaska na odmor nismo vidjeli apsolutno ništa vrijedno spomena.

Nastavljena je uspavanka i u drugom poluvremenu, sve do 65. minute kada Griezmann iz peterca promašuje šansu za Francusku, odnosno Verbruggen brani njegov šut.

U 69. minuti poništen je gol Nizozemske, tačnije Simonsa koji je preciznim udarcem pogodio donji lijevi ugao gola Francuske. Naknadno je signaliziran ofsajd jer je Dumfries u nedozvoljenoj poziciji smetao golmanu Maignanu i onemogućio ga da interveniše.

Do kraja nije bilo uzbuđenja i ostalo je 0:0, a s bodom su i Nizozemska i Francuska došle nadomak osmine finala Eura jer obje selekcije imaju po četiri boda, a treća na tabeli grupe D je Austrija s tri boda. Posljednja je Poljska bez bodova.

U posljednjem kolu u utorak se od 18 sati sastaju Francuska i Poljska te Nizozemska i Austrija.

Rezultat:

Nizozemska - Francuska 0:0

Utakmica iz minute u minutu:

Kraj utakmice. Završilo je 0:0.

90+1' - Šut Kantea je izblokiran, a nakon toga Verbruggen boksuje ubačaj Griezmanna iz kornera.

90' - Igrat će se pet minuta sudijske nadoknade.

89' - Rabiot je upropastio lijepu šansu za Francusku. Poslao je dodavanje nikome nakon dobre akcije Trikolora.

84' - Francuska ima inicijativu, ali ne može da stvori gol-šansu kojom bi stigla do trijumfa.

79' - Weghorst mijenja Depaya.

78' - Depay je opet loše izveo slobodan udarac. Slabo je centrirao i Hernandez otklanja opasnost.

75' - Giroud i Coman ulaze umjesto Thurama i Dembelea, a prethodno su kod Nizozemske Wijnaldum, Veerman i Geertruida zamijenili Simonsa, Frimponga i Schoutena.

69' - Poništen je gol Simonsa za vodstvo Nizozemske! Pogodio je Simons s ivice šesnaesterca, ali signaliziran je ofsajd jer je Dumfries u nedozvoljenoj poziciji ometao Maignana.

Izazvat će to polemike jer pojedini smatraju da golman Francuske svejedno nije mogao zaustaviti precizni šut Simonsa.

68' - Dembele se dugo namještao, a onda je lijevom nogom šutirao preko prečke.

65' - Velika šansa za Francusku! Griezmann se nije snašao u petercu nakon pasa Kantea i Verbruggen je odbranio njegov šut.

63' - Tchouameni je nadvisio De Vrija u vazdušnom duelu, ali je loptu poslao preko gola.

62' - Definitivno dosad gledamo najslabiju utakmicu dosadašnjeg toka Eura. Kao da su obje selekcije zadovoljne neriješenim ishodom i bodom.

57' - Dembele sjajno ubacuje s desne strane i pronalazi Rabiota, ali on s peterca šutira jako neprecizno i šalje loptu preko gola.

55' - Depay je imao priliku da zaprijeti iz slobodnjaka, ali i on je pogodio samo živi zid.

53' - Kante šutira s ivice kaznenog prostora, ali poslao je loptu na tribine.

51' - Upamecano u posljednji tren reaguje ispred Dumfriesa koji je bio u naletu.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog poluvremena, vjerovatno i najslabijeg dosad na Euru. Furiozno je počela Nizozemska, ali onda je uslijedio totalni pad tempa i uspavanka

43' - Griezmann sada pokušava glavom, ali lagano loptu hvata golman Nizozemske.

41' - Griezmann šutira iz slobodnjaka i pogađa samo živi zid.

36' - Simons traljavo šutira sa 20 metara. Lopta je jedva stigla do Maignana.

32' - Schouten prekršajem zaustavlja Griezmanna u kontranapadu i dobija žuti karton.

28' - Thuram je iskosa s desne strane izašao pred Verbruggena, ali šutira preko gola.

24' - Sada malo zatišje. Igra se uglavnom na sredini terena i nema uzbuđenja.

16' - Gakpo sjajno šutira s 20 metara, a Maignan teškom mukom brani njegov udarac i odbija loptu u korner. Sjajan meč gledamo!

14' - Potpuno nerealan promašaj Francuza! Rabiot je imao zicer, ali htio je dodati Griezmannu, a onda se on okliznuo i kolosalna šansa otišla je u nepovrat.

9' - Bilo je opasno pred golom Francuske još jednom. U duelu su bili Saliba i Depay, Nizozemci su tražili penal, ali o tome nema ni govora.

8' - Stala je Francuska na loptu nakon turbulentnog otvaranja susreta u kojem su mogli primiti gol. Sada Trikolori kontrolišu igru.

4' - Sada Thuram opasno šutira na drugoj strani, ali Verbruggen fantastično brani!

1' - Odmah velika šansa za Nizozemsku! Frimpong je izašao pred Maignana, probacio loptu pored njega, ali ona završava pokraj stative!

1' - Počela je utakmica u Leipzigu!

20:55 - Glavni sudija utakmice bit će Englez Anthony Taylor, kojem će pomagati Gary Beswick i Adam Nunn.

20:50 - Prije sat vremena je završila prva današnja utakmica grupe D između Austrije i Poljske, a Austrija je slavila pobjedu rezultatom 3:1.

20:45 - Francuska je Nizozemsku savladala u čak četiri od posljednjih pet međusobnih susreta, a Lale su slavile u jednom. Pobjednik večerašnjeg duela će osigurati nokaut fazu Eura.

20:40 - Francuska je u prvom kolu sa minimalnih 1:0 savladala Austriju i ima tri boda, baš kao i Nizozemska nakon pobjede od 2:1 nad Poljskom.

20:35 - Selektori Ronald Koeman i Didier Deschamps odredili su sastave za derbi grupe D, a oni izgledaju ovako:

Nizozemska: Verbruggen, Ake, Van Dijk, De Vrij, Dumfries, Reijnders, Simons, Schouten, Gakpo, Frimpong i Depay.

Na klupi su Flekken, Bijlow, Bergwijn, Blind, De Ligt, Brobbey, Geertruida, Gravenberch, Maatsen, Malen, Van de Ven, Veerman, Weghorst, Wijnaldum, Zirkzee.

Francuska: Maignan, T. Hernandez, Saliba, Upamecano, Kounde, Tchouameni, Kante, Rabiot, Griezmann, Dembele i Thuram.

Na klupi je tako ostao Mbappe, koji je u prvom kolu slomio nos, a pored njega su među rezervama i Areola, Samba, Barcola, Clauss, Camavinga, Fofana, Giroud, Kolo Muani, Konate, Mendy, Pavard i Zaire Emery.

20:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na direktan tekstualni prijenos utakmice Nizozemska - Francuska.