Nogomet
8

NSBiH odgovorio Hadžibegiću: Nijednim argumentom ne dokazuje svoje tvrdnje

Klix.ba
Povodom press konferencije koju je jučer u Sarajevu održao suspendovani član Odbora za posredovanje i savjetovanje Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine Faruk Hadžibegić, NSBiH smatra potrebnim da se oglasi povodom toga, stoji na zvaničnoj stranici NSBiH.

Podsjetimo, Faruk Hadžibegić je član Odbora za posredovanje i savjetovanje NSBiH, ali ga je nakon kršenja etičkog kodeksa ponašanja (istup u medijima na račun Saveza) suspendovala Disciplinska komisija NSBiH. Suspenzija je na snazi sve do okončanja procesa, odnosno sve dok se Hadžibegić zajedno sa tri člana Saveza (Senad Islam, Ibrahim Adilagić i Amer Halep), koji su također suspendovani zbog kršenja kodeksa, ne očituju, a onda će se donijeti kaznene mjere. Nakon takve odluke Disciplinske komisije Hadžibegić je odlučio sazvati konferenciju za medije te iznijeti optužbe na račun predsjednika Saveza Elvedina Begića.

Saopćenje NSBiH prenosimo u cijelosti:

"Nakon nedavnog istupa u javnosti Faruka Hadžibegića, zbog kojeg je Disciplinska komisija NSBiH pokrenula disciplinski postupak i izrekla mjeru suspenzije, isti je na navedenoj press konferenciji iznio niz neistina, insinuacija i paušalnih ocjena na račun predsjednika NSBiH Elvedina Begića i Saveza kao institucije od javnog interesa, utemeljenih isključivo na ličnom nezadovoljstvu, frustracijama i animozitetu prema predsjedniku Begiću.

U obraćanju medijima Hadžibegić nije ponudio nijedan konkretan argument koji bi dokazao njegove eksplicitne tvrdnje, zbog čega se iste apsolutno ne mogu smatrati osnovanim, validnim i uvjerljivim. Naprotiv!

Imajući u vidu da je posljednji medijski istup svjesno tempiran samo nekoliko dana prije izborne sjednice Generalne skupštine NSBiH, što jasno ukazuje na cilj i namjere medijske kampanje Faruka Hadžibegića, neophodno je istaći slijedeće činjenice koje se odnose na njegove, javno izrečene navode:

  • Nakon suspenzije NSBiH zbog neusvajanja Statuta, u aprilu 2011. godine, FIFA je imenovala Elvedina Begića za člana Komiteta za normalizaciju, zajedno sa Ivanom Osimom, Darkom Ljubojevićem, Ivanom Beusom, Draganom Kulinom i Seadom Kajtazom. Istvremeno, za ambasadore NSBiH imenovani su Duško Bajević, Faruk Hadžbegić i Sergej Barbarez. Kasnije je uslijedilo i imenovanje Elvedina Begića za potpredsjednika Komiteta za normalizaciju do kraja 2012. godine, kada je izabran za predsjednika NSBiH - prvog koji je izabran u skladu sa novim statutarnim odredbama. Sve navedeno je realizovano apsolutno legalno, prema relevantnim propisima FIFA/UEFA i NSBiH, tako je da potpuno neutemeljena i tendenciozna tvrdnja Faruka Hadžibegića da je Elvedin Begić 'nelegalan' predsjednik NSBiH.
  • Navodi Faruka Hadžibegića o 'diktaturi' predsjednika Elvedina Begića nemaju nikakve veze sa stvarnim činjeničnim stanjem i odnosima unutar NSBiH. Predsjednik Begić je redovno uvažavao konstruktivna i korisna mišljenja i prijedloge članova Izvršnog odbora, Odbora za posredovanje i savjetovanje, kao i članova administracije, koji ističu njegovu korektnost i profesionalnost u implementaciji brojnih aktivnosti i niza projekata sa ciljem razvoja i afirmacije Saveza i svakog pojedinca koji lične interese podredi interesima kolektiviteta. Ako je to 'diktatura', onda se postavlja pitanje šta je uistinu demokratija.

  • Predsjednik NSBiH Elvedin Begić je od početka mandata na ovoj funkciji imao korektan i profesionalan odnos sa Predsjednikom Fudbalskog saveza Republike Srpske i članom Izvršnog odbora NSBiH Miletom Kovačevićem, a tako je i sada. Činjenica da prilikom odlučivanja na sjednicama Izvršnog odbora nije bilo preglasavanja po nacionalnom ili entitetskom šavu, uz sve ostale argumente, potvrđuje da je NSBiH vođen od strane Predsjednika Begića na način koji je doveo do izvrsnih rezultata u svim aspektima djelovanja Saveza, a u veoma nepovoljnim okolnostima, što su u više navrata isticali i legitimni predstavnici FIFA i UEFA. To je u isto vrijeme i odgovor na tvrdnje o navodnom 'trovanju nacionalizmom' od strane predsjednika Begića.

  • Upoređivanje članova Odbora za posredovanje i savjetovanje sa 'fikusima' je neumjesno i također neutemeljeno. Predsjednik Odbora za posredovanje i savjetovanje Ivan Osim, kao i članovi Duško Bajević i Sead Kajtaz, dali su puni doprinos u radu Saveza, prisustvujući sjednicama Izvršnog odbora u skladu sa mogućnostima i trenutnim okolnostima. U slučaju odsustva, svi članovi ovog Odbora, pa i Faruk Hadžibegić, imali su mogućnost da se putem relevantnih dokumenata upoznaju sa odlukama i zaključcima Izvršnog odbora i nikada nisu iskazali bilo kakvu primjedbu u vezi s tim. Bez obzira na njegove neredovne dolaske na sjednice Izvršnog odbora, za koje je postojalo razumijevanje, Faruk Hadibegić je uredno primao mjesečnu naknadu, kao i druga primanja utvrđena važećim propisima NSBiH.

  • Navodi vezani za ulogu predsjednika Elvedina Begića u djelovanju A reprezentacije bili bi smiješni - da nisu žalosni, a rezultati ostvareni u posljednje četiri godine najbolje demantuju riječi Faruka Hadžibegića te zbog toga i ne zaslužuju poseban komentar. Dovoljno je još jednom s ponosom naglasiti da je naša najbolja selekcija 2014. godine prvi put u historiji učestvovala na Svjetskom prvenstvu i to u Brazilu te da smo bili veoma blizu i plasmana među 16 najboljih reprezentacija na svijetu. Naravno, potrebno je istaknuti i osvajanje Kirin Kupa u Japanu ove godine, uprkos suprotnim očekivanjima i prognozama skeptika, među kojim je bio i Faruk Hadžibegić. Zbog svega, degutantno je govoriti o 'hajkama' i drugim konstruisanim problemima, jer su evidentni uspjesi jedino mjerilo rada, kvaliteta i odnosa u reprezentaciji i Savezu.

  • U tvrdnjama koje se odnose na na status i suspenziju članova Izvršnog odbora Senada Islama i Ibrahima Adilagića, kao i bivšeg člana Izvršnog odbora Amera Halepa, Faruk Hadžibegić isto tako ne nudi bilo kakve argumente osim proizvoljnih ocjena. U bilo kojoj razvijenoj, demokratskoj državi i nacionalnoj asocijaciji, pa ni u Francuskoj, u kojoj živi i radi Hadžibegić, ne može biti opravdanja i tolerancije za grube i neutemeljene napade na institucije i pojedince koji ih predstavljaju. Ne postoji takva vrsta demokratije u kojoj članovi najviših organa institucije organizovane na državnom nivou žele da ostvaruju samo prava, pa i više od toga, bez bilo kakvih obaveza i odgovornosti, pa čak ni odgovornosti za javno iznesene insinuacije. Ovdje treba još samo napomenuti da se kompletan disciplinski postupak protiv naprijed imenovanih, uključujući i Faruka Hadžibegića, vodi od strane nadležne komisije, a u skladu sa odredbama Disciplinskog pravilnika NSBiH.

  • Navodi Faruka Hadžibegića vezani za finansijsko poslovanje NSBiH slični su prethodnim, jer se zasnivaju na sumnjama i pretpostavkama. Nije tajna da su nadležni organi u prethodnom periodu vršili odgovarajuće kontrole poslovanja NSBiH za period od 2010. godine, ali je nepobitna činjenica da nisu utvrđeni elementi bilo čije krivične odgovornosti. Savez ima apsolutno povjerenje u rad institucija zaduženih za provedbu zakona i kompletna dokumentacija o poslovanju bit će na raspolaganju kao što je to bilo i do sada. Upravo zbog toga, neprihvatljivo je i zlonamjerno iznošenje u javnosti proizvoljnih pretpostavki. U tom smislu, NSBiH preduzima adekvatne mjere kako bi zaštitio dignitet institucije i ugled i integritet rukovodstva na čelu sa predsjednikom Elvedinom Begićem.

Uz žaljenje što je Faruk Hadžibegić, nekada iskaknuti igrač i bivši selektor, u svojstvu člana Odbora za posredovanje i savjetovanje NSBiH dao sebi za pravo da za neostvarene ambicije neosnovano optuži predsjednika Elvedina Begića te da bez argumenata traži odgođanje izbora, Savez nastavlja dalje aktivnosti na pripremi izborne sjednice Generalne skupštine, koja će biti održana u Sarajevu, u četvrtak, 22. 12. 2016. godine", stoji u saopćenju.