Putuj Evropo...
244

Obećanje - ludom radovanje: Bit će na Koševu moderna arena, "ali u Limburgu"

F. Z.
Ilustracija (Foto: Arhiv) (Foto: D. Ć./Klix.ba)
(Foto: FKSInfo.com)
Prije 13 godina Fudbalski klub Sarajevo igrao je u prvom pretkolu Lige prvaka na stadionu Asim Ferhatović Hase protiv malteškog predstavnika Marsaxlokka.

Ekipa s Koševa je u prvom susretu na nacionalnom stadionu Ta'qali slavila rezultatom 6:0 pa je revanš na našem najvećem bio samo pitanje formalnosti.

Bordo tim je već znao da će u narednom, drugom pretkolu, igrati protiv belgijskog viceprvaka Genka. Jedino je bilo neizvjesno hoće li Sarajevo na Kristal Areni imati podršku svojih navijača. Ne zaboravite, godina je 2007. i vizni režim i dalje je na snazi za građane Bosne i Hercegovine. Tako je dio navijača Sarajeva smješten na zapadnoj tribini stadiona Koševo smislio genijalnu parolu uoči duela s Genkom.

Genk je smješten u pokrajini Limburg, a upravo se tako zove i onaj nepostojeći mjesec, koji često iskoristimo u svakodnevnom govoru, recimo: "Političari će od narednih izbora raditi za naše bolje sutra. Al' u limburgu mjesecu". I tako su navijači Sarajeva podigli parolu na kojoj je pisalo: "Vidimo se u Limburgu". I zaista, kakva god odluka u ambasadi bila, navijači Sarajeva nisu mogli pogriješiti. Na kraju su otputovali u Genk i svjedočili jednoj od najvećih pobjeda kluba u poslijeratnoj historiji.

Crveni karton od UEFA-inih inspektora

Sarajevo je te sezone došlo na prag plasmana u grupnu fazu Lige prvaka. Dynamo Kijev je bio pretežak protivnik u posljednjem pretkolu, ali je na stadionu Asim Ferhatović Hase više od 30.000 gledatelja pratilo spektakl, jer dolazak vjerovatno najvećeg i najslavnijeg kluba s Istoka u glavni grad Bosne i Hercegovine to svakako jeste. Građani Sarajeva utakmice kvalifikacija Lige prvaka gledat će i ove sezone s obzirom na to da je Bordo tim prvak Bosne i Hercegovine. Al' u limburgu... I bojimo se da ovaj put nije u pitanju pokrajina. Bordo tim jeste prvak, ali utakmice Lige prvaka u Sarajevu se ne mogu gledati. Da budemo precizni, Sarajevo kao domaćin na stadionu Asim Ferhatović Hase ne može igrati od trećeg pretkola evropskih takmičenja. Dakle, ako Bordo tim dođe do trećeg pretkola Evropske lige ili Lige prvaka (kao prošle godine protiv BATE Borisova), to znači da će Sarajevo biti domaćin na nekom drugom stadionu.

Nakon što je krovna kuća evropskog nogometa (UEFA) objavila datume odigravanja prvih utakmica kvalifikacija za evropska takmičenja postalo je svima jasno da nema dovoljno vremena da se sve potrebno na stadionu Asim Ferhatović Hase renovira na vrijeme. A posla je mnogo, od ugradnje grijača i promjene travnate podloge, izgradnje press centra, jednog studija, adekvatnih komentatorskih kabina...

Počevši od brojnih obećanja vlastodržaca u općini "važnijoj od desetak drugih", "silnih investitora koji jedan drugog sapliću u utrci za modernizaciju stadiona Koševo", vraćanja reprezentacije na stadion Asim Ferhatović-Hase, predstavnika Bayerna, investitora iz Rijada i Australije - došli smo do surovog i bolnog prizemljenja ravno na nos u doskoku bez telemarka. UEFA-ine sudije glasale su jednoglasno: 1-1-1-1-1. Ne može nam pomoći ni plus na koeficijent vjetra, ili u prijevodu dani gledanja kroz prste davno su ostali iza nas.

Drži vodu dok majstori odu (izbori prođu)

I moglo bi se dugo raspravljati o tome ko je sve kriv za to i ko sve snosi odgovornost za takvo stanje na našem najvećem stadionu, ali činjenica je da je jedan dobar dio svoje predizborne kampanje načelnik Općine Centar Nedžad Ajnadžić posvetio modernizaciji stadiona Koševo, a pritom nas je uvjeravao da ćemo uskoro imati i još jedan stadion na kojem može igrati reprezentacija BiH.

"Želimo da se sve važne utakmice reprezentacije naše zemlje odigravaju na stadionu Koševo", rekao je Ajnadžić u razgovoru za Klix.ba 15. septembra 2016. godine, a svoj govor (predizborni!) o promjenama u općini Centar završio je riječima:

"Kazat ću samo da će građani, ako ja budem izabran za čelnog čovjeka, promjene osjetiti već u prvih nekoliko mjeseci mog mandata."

Prođe otad četiri godine, a stadion Asim Ferhatović Hase ne samo da ne može ugostiti utakmice reprezentacije Bosne i Hercegovine, nego ne ispunjava uvjete ni za treće pretkolo Lige prvaka i Evropske lige. I to je činjenica. Fakt. Tako piše na papiru. Ako Sarajevo ponovi neke rezultate iz prošlosti, klubovi poput Dynamo Kijeva, Borussije Monchengladbach, HSV-a, Manchester Uniteda... igrat će pred nekom drugom, a ne sarajevskom publikom. Njihovi navijači trošit će novac negdje drugo, a ne u Sarajevu. Da ne govorimo da bi iskorak našeg kluba u Evropi, koji svi godinama priželjkujemo, značio da ćemo taj iskorak gledati negdje izvan granica Bosne i Hercegovine, jer nijedan stadion u državi ne zadovoljava uvjete odigravanja utakmica u grupnim fazama evropskih takmičenja. Eto, to vam je slika i prilika odnosa prema sportu u Bosni i Hercegovini.

I to bi, zaista, u ovom slučaju prvenstveno bio problem FK Sarajevo, kao i svakog drugog kluba na svijetu, posebno u državi u kojoj sport nema skoro pa nikakve podrške od politike i sve joj se manje i nada, da načelnik Ajnadžić u svojoj predizbornoj kampanji 2016. godine, a potom i u godinama koje su uslijedile, nije obećavao modernizaciju stadiona Koševo i povratak reprezentacije na mjesto gdje je ostvarila prvu pobjedu u historiji. Od tog trenutka rješavanje pitanja stadiona Koševo, čiji je vlasnik Općina Centar, postalo je pitanje građana Općine Centar. Tako su, naime, predizborne kampanje i zamišljene. Obećano se u slučaju pobjede na izborima treba i ostvariti.

Općina Centar nije izuzetak, nego pravilo

I nije politika u Općini Centar prema stadionu Koševo u proteklih 25 godina izuzetak, više je pravilo. Stanje stadiona Koševo i odnos vlasti u Općini Centar prema istom preslikano je stanje odnosa države i politike prema sportu (bez obzira na nivo vlasti), pa ako ćemo biti pošteni i prema kulturi i umjetnosti u posljednjih 25 godina.

Sport i kultura jednostavno ih ne interesuju, "nisu od tog posla". I tu se vjerovatno i krije odgovor na pitanje modrenizacije stadiona Koševo. Ljudima koji su direktno uključeni u sport postalo je sasvim svejedno ko će biti na vlasti, vjerovatno to više i ne prate, jer je odnos vlasti prema sportu uvijek isti, bez obzira na to ko je na čelu države, entiteta, kantona, općina, pa ako hoćete i mjesnih zajednica. Pitanje izgradnje modernog stadiona nije pitanje jedne Općine, nego državni projekt, ali i to bi trebalo znati kada se daju predizborna obećanja.

I nije samo stvar stadiona Koševo, stvar je i ledene podloge u gradu zimskih olimpijskih igara, koja je donedavno trajala samo mjesec(!), stvar je uništenog i u dugove zavijenog prvaka Evrope (niko nikada nije odgovarao i niko i neće), neuslovnih dvorana, srozanih velikana, ugašenih reprezentacija, neiskorištenosti infrastrukturnog potencijala za zimske sportove, neuspjeha na olimpijadama, srušenih sportskih igrališta, gubljenja sportskog duha, običaja, sportske kulture, običaja odlaska na sportske događaje...

Jednostavno, kompletan sistem je toliko istruhao da se više ne mogu samo odstraniti truhle jabuke, nego treba posaditi novo drvo. A to, iz ove perspektive, jednostavno nema ko uraditi. Takva inicijativa mora krenuti iz politike, sa samog vrha i u njoj trebaju učestvovati svi nivoi vlasti, većina ministarstava i prije svega stručni ljudi koji neće biti birani po stranačkim bojama, a politiku u BiH, kao što smo rekli, sport interesuje kao lanjski snijeg.

Kada je riječ konkretno o stadionu Asim Ferhatović Hase, obećanja je zaista bilo i previše rekli bismo i zbog toga smo kontaktirali načelnika Ajnadžića kako bismo dobili odgovore na brojna pitanja koja se tiču stadiona Asim Ferhatović Hase. Od predizbornih obećanja, preko investitora iz Bayerna, Kine, Australije, Rijada, zakasnjelih i propalih tendera...

Obećanje - ludom radovanje

Odgovore na sva pitanja, nažalost, nismo dobili. Pitali smo načelnika Ajnadžića zašto tender koji je trebao biti raspisan u januaru nije raspisan u januaru, šta je općina ponudila zauzvrat većinskom vlasniku FK Sarajevo u slučaju da odluči uložiti novac u javno dobro, da li su birači koje je načelnik Ajnadžić 2016. godine pozdravljao s giga-mega bilborda na stadionu Asim Ferhatović Hase uz poruku "Izgradimo stadion zajedno" prevareni kada je riječ, konkretno, o našem najvećem stadionu... Nažalost, na direktna pitanja nismo dobili direktne odgovore, tek izvještaj o tome što je do sada urađeno i onome što je planirano da se uradi. U suštini, sve ono što možete naći ako posjetite OVAJ link. One odgovore koje smo dobili ćemo u cijelosti predstaviti javnosti.

Klix.ba: "Želimo da se sve važne utakmice reprezentacije naše zemlje odigravaju na stadionu Koševo", vaša je izjava u razgovoru za Klix.ba u sklopu predizborne kampanje 2016. godine. Prošle su četiri godine, pred nama su novi izbori. Zašto ove najave nisu ostvarene?

"Ostajem u cijelosti pri izjavi koju sam dao u razgovoru za portal Klix.ba, kao i najavi modernizacije Olimpijskog stadiona "Asim Ferhatović Hase". U tom smislu želim istaknuti sljedeće činjenice, a to je da je u mandatnom periodu od 2016. do danas u modernizaciju stadiona uloženo 1,7 miliona maraka.

Završene su sljedeće aktivnosti: modernizacija i opremanje centralne sobe sa sistemom sigurnosti, pojačanje rasvjete, nabavka novog rezultatskog semafora, sanacija službenog ulaza i VIP lože te ugradnja čitača karata i brojčanika.

Od navedenog iznosa Ministarstvo kulture i sporta KS je podržalo projekte sa 500 hiljada KM, a Nogometni savez BiH sa 100 hiljada eura. U 2020. godini je raspisan tender za izbor izvođača radova za rekonstrukciju stadiona u visini od 1,9 miliona maraka koji podrazumijevaju sljedeće projektovanje i izvođenje radova: izradu podloge terena za hibridnu travu s grijačima, mikrodrenažom, nivelaciju sistema za navodnjavanje, radove na rekonstrukciji prostorija (svlačionica, toaleta...), nabavku i ugradnju razglasnog sistema, nabavku i postavljanje hibridne trave. Realizacijom ovih poslova ispunjavaju se uslovi treće kategorije po standardima FIFA-e i UEFA-e."

Klix.ba: Spominjali ste predstavnike Bayerna, ko je i na koji način iz Bayerna pristupio vama sa željom da modernizuje stadion Koševo i kakav je uopće interes jednog njemačkog kluba za nešto slično?

"Početkom 2017. godine posrednička kompanija iz Minhena je predstavila mogućnost da Bayern učestvuje u modernizaciji Koševa, ali se nije naglašavao interes ovog kluba iz Njemačke, tako da misija ove kompanije nije nastavljena u daljnjem periodu."

Klix.ba: Nakon Bayerna imali smo i investitore iz Kine, Rijada i Melburna. Prilikom prijema nogometaša Sarajeva nakon osvajanja duple KRUNE, prije godinu, rekli ste da su se na međunarodni poziv prijavila dva investitora, jedan iz Rijada, drugi iz Australije. Šta je s tim investitorima? Prvi put u javnosti su spomenuti u junu 2018. godine. Na tom sastanku rekli ste nogometašima Sarajeva da će jedan od njih biti investitor. Spominjali ste i bazen, hotel, tržni centar, uspinjaču od stadiona Koševo do sportsko-rekreativnog kompleksa, ako se ne varamo u Nahorevu. Gdje je nastao problem? Koliko su ti investitori bili zaista ozbiljni? I da li su i, ako jesu, zašto su odustali od saradnje?

"Tačno je da su se na međunarodni javni poziv za iskazivanje tržišnog interesa za realizaciju projekta modernizacije kompleksa stadiona Koševo javili provjereni investitori na međunarodnom tržištu iz Rijada i Melburna. Nakon toga Općina je pokrenula postupak za izmjene i dopune regulacionog plana Zetra – zona sporta i rekreacije (Koševo) koji je nakon više stručnih, a zatim i javnih rasprava usvojen na sjednici Općinskog vijeća Centar Sarajevo 27.2.2020. godine.

Usvojenim izmjenama planirana je potpuna obnova stadiona bez atletske staze s brojnim novim sadržajima u funkciji sporta (izgradnja atletske dvorane, izgradnja atletske staze s osam traka, izgradnja tribine za atletski stadion, dogradnja objekta Fakulteta za sport i tjelesni odgoj), izgradnja hotela za sportiste, izgradnja heliodroma, izgradnja vodenog parka, teniskih terena, šoping centra, podzemnih garaža...

U toku je izrada programskog zadatka na osnovu kojeg će polovinom jula biti raspisan otvoreni javni nagradni konkurs za izbor najboljeg arhitektonsko-urbanističkog rješenja za cijelu prostornu cjelinu stadiona s prilaznim trgom. Planirano je, ukoliko ponovo ne bude žalbi učesnika u javnom postupku, da se oko 20. septembra javnosti prezentira idejno rješenje ovog sportskog kompleksa.

Činjenica je da Fudbalski klub Sarajevo od dana osnivanja do danas svoje utakmice igra na ovom stadionu koji nosi ime legende sarajevskog i bh. fudbala Asima Ferhatovića Haseta i na kojem je osvojilo brojne titule šampiona, kako bivše države, tako i Bosne i Hercegovine.

Upravo stoga Općina je prije nekoliko mjeseci upravi FK Sarajevo ponudila da preuzme upravljanje i korištenje ovog stadiona za jednu KM mjesečno vjerujući da ne postoje povoljniji uslovi koji se nude jednom fudbalskom klubu.

Nakon što se završe postupci velikih investicija i potpune modernizacije stadiona na Koševu, za šta se priprema dokumentacija za javne natječaje, Općina će osigurati uslove da FK Sarajevo nastavi igrati svoje utakmice na ovom stadionu, čime će se ostvariti želje navijača FK Sarajevo jedinstveno iskazane na više javnih skupova povodom rasprava o modernizaciji i stadiona i cijelog sportsko-rekreativnog i prirodnog kompleksa stadiona Koševo."

Kada se podvuče crta, nema mnogo "nauke". Stadion Asim Ferhatović Hase danas izgleda ovako kako vidite u fotogaleriji i sami procijenite da li je cijena od 400.000 KM godišnje za korištenje ovog stadiona realna. Ostavit ćemo vama da procijenite jesu li posljednja dešavanja u vezi sa stadionom Asim Ferhatović Hase "predizborna priča" i koliko je iskrena ljubav prema sportu učesnika konferencije za medije na stadionu Asim Ferhatović Hase.

Činjenica je da se na ovom stadionu ovog ljeta neće igrati evropske utakmice Sarajeva od trećeg pretkola, njegova budućnost pod velikim je znakom pitanja i realnost je da ćemo sutra, bez obzira na to da li će tender kojim se želi doći do kategorije tri biti proveden, opet biti u situaciji da ne ispunjava propise UEFA-e, jer se oni iz godine u godinu pooštravaju. Moderna nogometna arena u Sarajevu? Trenutno je to u sferi naučne fantastike, ili "narodski rečeno" obećanje - ludom radovanje.