Igrač može u svom klubu imati problema s određenim sistemom ili trenerom iz različitih razloga, ali može napredovati u drugom klubu. U takvom slučaju, njegova ekipa može ga prebaciti u drugi klub i iz njega izvući drugog koji bi bio u boljoj formi.
Razmjene imaju smisla i iz finansijske perspektive, posebno ako je tržišna vrijednost dva igrača slična. Uključeno je vrlo malo novčanog prijenosa, što je korisno za timove koji nemaju novca.
S pandemijom koronavirusa koja razara finansije klubova, razmjene su postale omiljeni način poslovanja za mnoge klubove. Jedan takav dogovor ovog ljeta uključuje Barceloninog Antoinea Griezmanna koji se vraća u Atletico, dok bi Saul Niguez trebao u drugom smjeru.
💥 Informa Paco González
— El Partidazo de COPE (@partidazocope) July 14, 2021
💣 Trueque inminente entre el @FCBarcelona y el @Atleti
🔴⚪ @AntoGriezmann volverá al Metropolitano
🔵🔴 @saulniguez jugará en el Barça
❌ Solo un volantazo de Joan Laporta echaría atrás la operación#PartidazoCOPE pic.twitter.com/S0K98fhl6r
Barceloni je potrebno da se rastereti Griezmannove plate kako bi se dodatno pojačala ovog ljeta i također natjerala Lionela Messija da potpiše produženje ugovora. U međuvremenu, Niguez, koji se mučio u posljednje dvije sezone u Atleticu, mogao bi procvjetati u svom novom okruženju.
Međutim, nemaju sve razmjene smisla i ne daju željene rezultate za jedan ili oba kluba. U tom smislu, pogledajmo pet najčudnijih razmjena u historiji nogometa.
#5 Clarence Seedorf - Francesco Coco (2002)
Dogovor o ovoj razmjeni nije imao nikakvog smisla za Inter. Nerazzurri su 26-godišnjeg osvajača Lige prvaka Clarencea Seedorfa poslali gradskom rivalu Milanu, koji su bili presretni što su povredama sklonog Francesca Coca poslali na drugu stranu.
Seedorf je kasnije postao legenda Milana osvojivši dvije Lige prvaka.
Clarence. Seedorf. 🙌🏻
— AC Milan (@acmilan) April 1, 2018
Caution: hypnotic video ⚠
Attenzione: video ipnotico ⚠#HBD 🎂 pic.twitter.com/YWM5dbrESk
#4 Fabio Cannavaro - Fabian Carini (2004)
Odluka Intera da u Juventus pošalje štopera Fabija Cannavara u zamjenu za urugvajskog golmana Stare dame Fabiana Carinija ostavila je brojne stručnjake u nevjerici.
Reći da je to bio nevjerovatno loš posao za Nerazzurre bilo bi podcjenjivanje. Carini, koji je bio višak u Juventusu, nije se uspio probiti ni u prvu ekipu na San Siru upisavši samo četiri nastupa.
U međuvremenu, Cannavaro je formirao jednu od najstrašnijih odbrambenih linija u klupskom nogometu te je zajedno s Gianlucom Zambrottom, Lilianom Thuramom i Gianluigi Buffonom osvojio brojne uzastopne naslove prvaka Italije sa Starom damom. Doduše i upitne zbog zloglasnog skandala Calciopoli.
On this day in 2006, Fabio Cannavaro won the Ballon d'Or, the most recent defender to lift the trophy 🏆 pic.twitter.com/Q94HFBNUzv
— GOAL (@goal) November 27, 2019
#3 Ian Wright za nekoliko tegova (1985)
U vjerovatno jednoj od najbizarnijih razmjena svih vremena spada transfer Iana Wrighta iz Greenwich Borougha u Crystal Palace budući da nije uključivao igrače, novac ili kombinaciju oba.
Taj se transfer dogodio u ljeto 1985. godine, kada je Wright, budući engleski reprezentativac, igrao za poluprofesionalnu ekipu Greenwich Borough gdje je zarađivao 50 eura sedmično.
Umjesto da niželigaškom klubu ponudi nešto novca, Palace im je dao nekoliko tegova koji su bili višak u njihovom trening kampu. Wright će kasnije postići više od 100 golova za Palace prije nego što je 90-tih postao najbolji strijelac Premiershipa igrajući za Arsenal.
23 years ago today at Highbury Ian Wright became Arsenal’s record goalscorer. What a great day we had ⚽️⚽️⚽️#ianwrightwrightwright pic.twitter.com/YRtHeLtitq
— Stuart MacFarlane (@Stuart_PhotoAFC) September 13, 2020
#2 Alexis Sanchez - Henrikh Mkhitaryan (2018)
U jednoj od najneočekivanijoj razmjeni u posljednjem sjećanju, Alexis Sanchez je u zimu 2018. godine prešao u Manchester United iz Arsenala, dok je Henrikh Mkhitaryan otišao u drugom smjeru.
Transfer je podigao dosta prašine budući da je Sanchez uspješno igrao u sjevernom Londonu postigavši 80 golova u 166 nastupa. Mkhitaryan, međutim, nije uspio postići željeni cilj na Old Traffordu, unatoč tome što je učestvovao u 24 gola u više od 60 utakmica.
United je smatrao da je oteo igrača svjetske klase direktno ispred nosa Manchester Cityju, dok je Mkhitaryan dobio povišnicu i više vremena za igru u Arsenalu. Obojica igrača, posebno Sanchez, kasnije su imali velikih problema u novom okruženju.
SWAP DEAL! Alexis Sanchez joins Man Utd & Henrikh Mkhitaryan joins Arsenal.
— BT Sport Score (@btsportscore) January 22, 2018
Sanchez: "I am thrilled to be joining the biggest club in the world."
Mkhitaryan: "It’s a dream come true because I’ve always dreamed of playing for Arsenal." pic.twitter.com/5AgTyzxOqp
Obojica igrača trenutno igraju u Seriji A, Sanchez igra za Inter, a Mkhitaryan za Romu.
#1 Arthur Melo - Miralem Pjanić (2020)
Arthu Melo koji je iz Barcelone prešao u Juventus i Miralem Pjanić koji je krenuo u drugom smjeru u ljeto 2020. godine pokazala se kao razmjena koja nije pogodovala nijednoj strani.
Dogovor nije imao smisla s nogometne prespektive, iako je Barcelona na kraju postala bogatija za oko 10 miliona eura. Katalonci su doslovno gurnuli Arthura, naoko protiv njegove volje, da bolje uravnoteži knjige i ne prekrši pravila finansijskog fair-playa.
Arthur and Miralem Pjanic will have both medicals tomorrow. Arthur will join Juventus, Pjanic will join Barça. Swap deal concluded, also €10M to Barcelona as part of the agreement - official soon. Here we go confirmed 🇧🇷🇧🇦 #transfers #Juventus #Barcelona
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) June 27, 2020
Arthur se također teško snašao tokom svoje prve sezone u Juventusu, ali s godinama na njegovoj strani i njegovom neporecivom kvalitetom, očekuje se da će Brazilac bolje proći u ovoj razmjeni. U međuvremenu, Pjanić, koji u 30 nastupa nije postigao gol, već se smatra viškom.
Ako je vjerovati nedavnim glasinama, bh. reprezentativac mogao bi otići s Nou Campa nakon što iza sebe ima katastrofalnu sezonu.