Završeno 16. izdanje
0

Po čemu ćemo pamtiti Euro 2020: Trijumf italijanske strasti, napadački nogomet i Eriksen

E. B.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Nakon tačno mjesec dana i 51 odigrane utakmice završeno je Evropsko prvenstvo u nogometu, 16. po redu i pamtljivo po mnogo čemu.
Ovo je bilo prvo Evropsko prvenstvo koje je odigrano neparne godine i koje je održano širom Starog kontinenta.

Održano je 2021. umjesto 2020. zbog pandemije koronavirusa i to je bilo van kontrole UEFA-e. No, ideja da se igra u 11 gradova se pokazala katastrofalnom jer su pojedine ekipe, a posebno Engleska, imale prednost domaćeg terena u skoro svim utakmicama. Na kraju su čelnici UEFA-e priznali grešku i rekli su da nećemo više nikada gledati Euro u ovom formatu.

Nogometaši Italije su pobijedili u svih sedam utakmica i zasluženo su osvojili titulu prvaka. U finalnom susretu na londonskom Wembleyju su savladali Englesku nakon izvođenja penala i drugi put postali prvaci Evrope nakon što su bili najbolji daleke 1968. godine.

Italijani su na turnir stigli kao favorit iz sjene, niko im nije davao šanse nakon što su upali u teži dio žrijeba, ali su oni pokazali da je timski duh važniji od imena koja stoje igračima na gornjem dijelu leđa. Strast sa kojom su Azzurri izlazili na svaki meč i pjevali himnu teško da se može riječima opisati, za njih nije bilo izgubljene lopte na turniru i sasvim zasluženo će u naredne tri godine nositi prefiks evropskih prvaka.

Sam kvalitet nogometa je bio na zadovoljavajućem nivou i gledali smo veoma zanimljive i otvorene utakmice, te je napadački nogomet ponovo u modi. Postignuto je ukupno 142 pogotka, odnosno 2,78 po utakmici čime je ovaj Euro bio četvrti najefikasniji u historiji i najefikasniji od 1976. godine. Zanimljivo, čak 11 pogodaka su bili autogolovi.

Cristiano Ronaldo je bio najbolji strijelac turnira. Kapiten Portugala je postigao pet golova kao i Patrik Schick, ali je dobio nagradu jer je upisao i jednu asistenciju, dok Čeh nije imao nijednu.

Također, interesantan podatak je da je na turniru svirano 17 penala, a samo devet ih je iskorišteno.

Početak turnira će biti zapamćen po Christianu Eriksenu koji je doživio infarkt tokom meča protiv Finske već drugog dana takmičenja. Srećom, uspio je preživjeti, no njegova nogometna karijera je završena. Taj šokantan momenat u prvom kolu je zbližio Dance koji su stigli čak do polufinala i nadmašili sva očekivanja. Da nije bilo sumnjivog penala u produžecima kojim su Englezi slavili, možda bi se čak ponovila i 1992. godina kada su Danci šokantno postali prvaci Evrope.

Veliki je broj reprezentacija koje su podbacile. Francuska, Njemačka, Portugal, Nizozemska i Hrvatska su eliminisane već u osmini finala, dok su Belgijanci takmičenje završili u četvrtfinalu.

Osim već spomenutih Danaca, najveće iznenađenje turnira su Ukrajinci koji su došli do četvrtfinala, no ispali su od Engleske.

Osim Ronalda, najveće zvijezde turnira od kojih se očekivalo najviše nisu napravile skoro ništa značajno. Kylian Mbappe i Bruno Fernandes su bili nevidljivi, na Kevinu De Bruyneu se vidjelo da se nije oporavio od povrede u finalu Lige prvaka, dok Poljacima ni najbolji igrač svijeta Robert Lewandowski sa svoja tri pogotka nije pomogao da prođu grupu.

Najugodnije iznenađenje među igračima su bili Pedri (18) i Mikkel Damsgaard (20). Španski tinejdžer je proglašen za najboljeg mladog igrača turnira nakon predstava koje je pružio držeći kompletnu veznu liniju svoje ekipe, dok je mladi Danac preuzeo igru svoje selekcije nakon dramatičnih scena s Eriksenom i odveo ih do polufinala.

Naredno Evropsko prvenstvo održava se 2024. godine u Njemačkoj, a nadamo se da će među 24 selekcije biti i Bosna i Hercegovina.