Euro 2024
27

Francuska nakon penal drame protiv Portugala obezbijedila plasman u polufinale

E. K.
Nogometna reprezentacija Francuske je nakon penal drame protiv Portugala obezbijedila plasman u polufinale Eura gdje ih čeka duel sa Španijom.

Prvo poluvrijeme je bilo za zaborav, a u nastavku se susret otvorio pa smo vidjeli konačno i neke prilike.

Prvo je zaprijetio Mbappe u 50. minuti susreta, ali je njegov udarac odbranio portugalski golman da bi u 61. Bruno Fernandes propustio najbolju šansu na utakmici odnosno njegov udarac je zaustavio Maignan.

Dvije minute kasnije novo veliko uzbuđenje ispred gola Francuske, ali je Maignan zaustavio udarac Vitinhe. U 66. Francuska je imala najbolju šansu na utakmici. Kolo Muani je fantastično šutirao, ali Ruben Dias je još bolje reagovao i spasio Portugal.

Igrala se 70. minuta susreta kada je Camavinga bio oči u oči sa Diegom Costom, ali je šutirao pored gola.

To je bilo posljednje uzbuđenje u regularnom dijelu utakmice pa se otišlo u dodatnih 30 minuta gdje je Portugal imao dvije velike šanse u prvom produžetku, ali ih nisu iskoristili Ronaldo i Leao.

Imali su Portugalci i šansu u 120. minuti preko Nuna Mendesa, ali ga je zaustavio Maignan i odveo susret na penale.

Tamo je uspješnija bila selekcija Francuske koja će u polufinalu igrati protiv Španije koja je danas pobijedila Njemačku 2:1.

Rezultat:

Portugal - Francuska 3:5 (nakon jedanaesteraca)

Utakmica Portugal - Francuska iz minute u minutu:

Theo Hernandez će posljednji šutirati. Pogađa Theo i vodi Francusku u polufinale.

Mendes je siguran.

Barcola će šutirati u četvrtoj seriji za Francusku. Siguran je.

Felix pogađa stativu!

Lijep gol Koundea za 3:2.

Sada će šutirati Bernardo Silva. Siguran je nogometaš Cityja.

Fofana šutira po sredini, Francuska vodi 2:1.

Loptu uzima Ronaldo. Siguran Portugalac, 1:1 je.

Prva će šutirati Francuzi, loptu je uzeo Dembele. Precizan je Dembele.

Kraj, gledat ćemo jedanaesterce.

120' - KAKVA ŠANSA ZA NUNA MENDESA! Bernardo Silva ga je sjajno uposlio, ali je Maignan zaustavio njegov udarac.

108' - Prijete Portugalci, ali udarac Felixa pogađa vanjski dio mreže.

106' - Izmjena i u redovima Portugala, Leao je izašao iz igre, a na terenu je Joao Felix.

106' - Počeo drugi produžetak. Selektor Francuske Didier Deschamps je iz igre izvadio Kyliana Mbappea, a na terenu je Barcola.

Kraj prvog produžetka.

102' - NOVO VELIKO UZBUĐENJE ISPRED GOLA FRANCUSKE! Izblokiran je Leao u presudnom trenutku, ostaje 0:0.

93' - KAKAV PROMAŠAJ RONALDA! Conceicao je sjajno probio po desnoj strani i ubacio za Ronalda koji je promašio nevjerovatnu priliku.

91' - Počeo je prvi produžetak.

Kraj regularnog dijela susreta u Hamburgu.

90+3' - Posljednja šansa na utakmici u regularnom dijelu, ali Mbappeov udarac brani Costa.

90+2' - Ruben Neves je u igri umjesto Joao Palhinhe.

90' - Tri minute nadoknade.

88' - Udarac Kantea brani Costa.

84' - Žuti karton i za Salibu.

80' - Palhinha je požutio.

75' - Bruno i Cancelo su izašli, Semedo i Conceicao na terenu.

74' - Sjajan udarac Dembelea, lopta je okrznula prečku gola Coste.

70' - Kakav promašaj Camavinge, bio je oči u oči sa Diegom Costom, ali je šutirao pored gola.

66' - ŠANSA UTAKMICE ZA FRANCUSKU! Kolo Muani je fantastično šutirao, ali Ruben Dias je još bolje reagovao i spasio Portugal.

63' - Novo uzbuđenje ispred gola Francuske. Vitinha poslije sjajne akcije šutira, ali Maignan brani njegov udarac.

61' - NAJBOLJA ŠANSA NA UTAKMICI! Udarac Brune Fernandesa sjajno brani Maignan, u nastavku akcije prijeti Cancelo.

59' - Leao je ušao u kazneni prostor, bilo je opasno ispred gola Francuske, ali je Camavinga fantastično reagovao i spasio Trikolore.

50' - Prijete Francuzi preko Mbappea čiji udarac brani portugalski golman.

46' - Počelo drugo poluvrijeme u Hamburgu.

Poluvrijeme u Hamburgu.

38' - Antipropaganda nogometa u Hamburgu, mnogo više smo očekivali od ovog susreta.

24' - Ronaldo se žali da je dobio udarac u glavu.

20' - Prvi udarac u okvir gola na utakmici. Diogo Costa brani dalekometni udarac Thea Hernandeza.

12' - Početno ispitivanje snaga u Hamburgu, bez prilika na obje strane, Portugal ima veći posjed lopte.

1' - Počela utakmica u Hamburgu, prvi s centra su krenuli Francuzi.

20:55 - U toku je intoniranje nacionalnih himni.

20:45 - Glavni sudija meča je Michael Oliver iz Engleske sa pomoćnicima Stuartom Burtom i Danom Cookom dok je četvrti sudija Szymon Marciniak iz Poljske.

U VAR sobi su Pol van Boekel iz Nizozemske, David Coote iz Engleske te Tomasz Kwiatkowski iz Poljske.

20:30 - Selektori Portugala i Francuske Roberto Martinez i Didier Deschamps su odabrali početne postave za ovaj klasik.

Portugal: Diogo Costa; Cancelo, Ruben Dias, Pepe, Nuno Mendes; Vitinha, Joao Palhinha, Bruno Fernandes, Bernardo Silva, Rafael Leao; Ronaldo. Na klupi su ostali: Rui Patricio, Jose Sa, Nelson Semedo, Dalot, Goncalo Ramos, Joao Felix, Danilo, Goncalo Inacio, Joao Neves, Matheus Nunes, Ruben Neves, Diogo Jota, Antonio Silva, Pedro Neto, Francisco Conceicao.

Francuska: Maignan; Kounde, Saliba, Upamecano, Theo Hernandez; Kante, Tchouameni, Camavinga, Griezmann; Mbappe, Kolo Muani. Na klupi su ostali: Samba, Areola, Pavard, Mendy, Giroud, Dembele, Thuram, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola.

20:20 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba dobrodošli na tekstualni prijenos utakmice četvrtfinala Eura u Hamburgu između Portugala i Francuske.