Sport i politika
215

Postaje li okršaj Veleža i Nogometnog saveza poligon za političke okršaje

R. D.
Aljoša Čampara, Elmedin Konaković i Bakir Izetbegović na jednoj od evropskih utakmica Veleža (Foto: T. S./Klix.ba)
Aljoša Čampara, Elmedin Konaković i Bakir Izetbegović na jednoj od evropskih utakmica Veleža (Foto: T. S./Klix.ba)
Eskalacija sukoba kultnog mostarskog kluba Veleža i Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine kao da lagano postaje prvorazredna politička tema u našoj zemlji. Političari su počeli zauzimati pozicije, a sve upućuje na to da će priča po prokušanom receptu kliznuti u nacionalne vode.
Nakon nemilih dešavanja sa i poslije utakmice, a nakon prvih istupa Vice Zeljkovića, predsjednika saveza, prvi od političara oglasio se Denis Zvizdić, predsjedavajući državnog parlamenta i navijač Veleža.
"Čitam skandaloznu izjavu predsjednika saveza Vice Zeljkovića, koji je prije zasjedanja Takmičarske i Disciplinske komisije odredio kaznu i za Velež suspenziju stadiona, a i za predsjednika Hasića, da mu se zabrani obavljanje funkcije predsjednika. Da li je F/N savez - savez ili je DJL", napisao je Zvizdić na svom Twitter profilu.

Danas se oglasio i čelnik Naroda i pravde Elmedin Konaković, koji je odluke saveza o kaznama Veležu nazvao "egzekucije u Nogometnom savezu BiH".

"Predsjednik saveza odmah nakon utakmice označi krivca imenom i prezimenom, sastanu se Disciplinska i Takmičarska komisija za samo nekoliko sati i predsjednikova najavljena egzekucija se desi. Iz nogometa je na dvije godine protjeran Šemsudin Hasić, predsjednik Veleža. Veleža, koji je dobrim igrama prošle sezone pomrsio konce predsjedniku saveza i njegovoj raji i koji se glasno i hrabro bori protiv anomalija u krovnoj kući nogometa u BiH", napisao je Konaković.

Veleža, koji je imao velike probleme prije dolaska Hasića i njegovog tima, a kratko nakon dolaska postao hit u našoj zemlji i predstavio BiH u najboljem svijetlu na evropskoj sceni, dodao je.

"Hasić je svoj novac uložio u klub i znatno uticao na brzi rast Veleža. Nije se pridržavao pravila po kojim dio budžeta morate planirati za sudije i službene osobe i potčiniti se ustaljenom konceptu. Bilo je nereda i ranije, napada na službene osobe, ulazaka na teren, (sjetite se igrača Zrinjskog koji sapliće igrače Veleža kako bi ih stigla publika koja je uletjela na teren) nikad nijedan predsjednik kluba nije ovako kažnjen, a nikad nigdje nije kažnjen po nalogu i najavi predsjednika saveza", dodao je.

Dodaje i kako se ranije pobunio i Mušija iz ekipe Mladosti. Podsjetimo, Mladost nije dobila licencu, umjesto njih ligu je popunio Radnik iz Bijeljine.

"Ne opravdavam nikad nasilje i napade, a ovoj se borbi pridružujem. Borbi protiv nerealizovanih, opskurnih likova koji nam uništavaju nogomet i tjeraju sve ozbiljne investitore koji se ne povinuju njihovim pravilima! Podrška za Velež, za Hasića i za regularno takmičenje u kojem će sudije biti samo sporedni likovi", zaključio je Hasić.

Osim njih, oglasili su se i brojni drugi političari, a Veležov okršaj sa savezom mogao bi biti važna tema, posebno u kontekstu priprema za narednu godinu koja donosi opće izbore u našoj zemlji. A nogomet i sprega koju politika ima sa sportom i sve što ide uz sport često je alat za neku vrstu mobiliziranja masa.

A dodatni argument političkom segmentu cijele priče je i rodbinska povezanost predsjednika Nogometnog saveza Vice Zeljkovića s Miloradom Dodikom, a u tom kontekstu naviru slike iz prošlosti i podsjećanje na neke prošle sporne sudijske odluke, favoriziranje nekih klubova i slično. Tako sport ovdje nije samo sport, mnogo češće je i politika.