Predstavljamo rivala Zmajeva: Neuporedivo skuplji, Ukrajinci brane evropsko četvrtfinale
Na Evropsko prvenstvo su se već plasirali Njemačka, Belgija, Francuska, Portugal, Španija, Škotska, Turska, Austrija, Engleska, Mađarska, Slovačka, Albanija, Danska, Nizozemska, Italija, Češka, Srbija, Slovenija, Švicarska, Rumunija i Hrvatska.
Preostalo je da saznamo još tri rivala među kojima se nadamo da će biti i ime Bosne i Hercegovine. No, prvobitno je potrebno proći Ukrajinu 21. marta u polufinalu baraža koji će se igrati najvjerovatnije na Bilinom Polju u Zenici. BiH će definitivno biti domaćin i u polufinalu i u finalu, ukoliko prođe Ukrajince.
Ukrajina važi za jednu od jačih evropskih selekcija. Ukoliko uporedimo tržišnu vrijednost reprezentacija, Ukrajinci su neuporedivo ispred Zmajeva.
Procijenjena vrijednost ukrajinskih nogometaša prema Transfermarktu je 291,5 miliona eura, dok BiH sa svojim nogometašima vrijedi 86,4 miliona eura.
Mudrik, Zinčenko, Dovbik, Mikolenko...
Najskuplji igrači Ukrajine i najveće zvijezde su Chelseajev Mihajlo Mudrik (45 miliona eura) te Arsenalov bek Olsekandr Zinčenko (42 miliona eura).
Ukrajinski sastav prepun je igrača koji igraju u najjačim ligama svijeta pa se tako izdvajaju Vitalij Mikolenko (Everton), Viktor Cigankov (Girona), Ilija Zabarnji (Bournemouth), Anatolij Trubin (Benfica), Artem Dovbik (Girona), Ruslan Malinovski (Genoa), Roman Jeremčuk (Valencia)...
Kao da to nije dovoljno, pa Ukrajinci imaju odličan "bazen" kvalitetnih nogometaša u Šahtaru i kijevskom Dinamu, ekipama koje su redovni učesnici Lige prvaka i Evropske lige i koji su pravi izvoznik nogometaša za jače lige.
O koliko snažnoj reprezentaciji se radi, najbolje govori podatak da Ukrajinci u narednom Evropskom prvenstvu u Njemačkoj žele braniti četvrtfinale. Na posljednjem Euru (2020) prošli su među osam najboljih selekcija Evrope i tu ispali od viceprvaka Engleske. Sasvim sigurno da i u Njemačkoj žele ponoviti isti rezultat.
Plasman Ukrajine na Evropsko prvenstvo u Njemačku vjerovatno ne bi ni dolazio u pitanje da u kvalifikacijama nisu igrali u grupi zajedno s Italijom i Engleskom.
Na kraju su Ukrajinci završili na trećem mjestu s istim brojem bodova kao i Italija koja je izborila direktan plasman, a i to bi možda bilo drugačije da je u posljednjim trenucima duela Ukrajina - Italija dosuđen penal domaćinu za odlazak na Euro. Ta sudijska odluka i danas se komentariše kao vrlo sporna.
Treći međusobni duel
Reprezentacije BiH i Ukrajine odigrale su dva međusobna duela u kojima Zmajevi nisu okusili slast pobjede. Bilo je to relativno nedavno, a dva susreta odigrana su u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Kataru pod vodstvom Ivayla Peteva.
Prvi duel odigran je u oktobru 2021. godine Lavovu i završen je rezultatom 1:1. Zmajevi su odigrali sjajan meč i golom Anela Ahmedhodžića u završnici meča izborili su neriješen rezultat.
Uzvratni duel odigran je u Zenici mjesec dana kasnije. Nažalost, tada su Zmajevi ostali bez šansi da se plasiraju na Mundijal, dok je Ukrajincima trebao trijumf za baraž. Do pobjede su došli rezultatom 2:0, a golove su postigle zvijezde koje nose reprezentaciju Ukrajine i danas, Oleksandr Zinčenko i Artem Dovbik.
Našeg protivnika je u tim duelima vodio Oleksandr Petrakov, dok je aktuelni selektor Serhij Rebrov.
Ukrajinci su u svojoj samostalnoj historiji učestvovali na tri evropska prvenstva, a na posljednjem su upisali i najbolji rezultat (četvrtfinale). Izborili su samo jedan plasman na Svjetsko prvenstvo i to 2006. u Njemačkoj kada su također došli do fantastičnog rezultata - četvrtfinala.
Trenutno, reprezentacija Ukrajine je 22. na FIFA-inoj listi najboljih selekcija svijeta za razliku od 63. pozicije na kojoj se BiH nalazi. Najbolji plasman Ukrajine bilo je 11. mjesto na rang-listi iz 2007. godine.
Zmajevi su nam veća nepoznanica u ovom trenutku
Koliko i na čemu Zmajevi mogu temeljiti svoj optimizam u ovom trenutku, niko ne može sa sigurnošću reći. Iza nas su katastrofalne kvalifikacije za Evropsko prvenstvo za koje svi znamo da nisu pravi reprezent snage BiH. Međutim, do marta je potrebno da se mnoge stvari promijene kako bi uopće imali šansu protiv Ukrajine.
Uostalom, sličnog stava je i selektor Zmajeva Savo Milošević koji nakon žrijeba navodi da tu ima i pozitivnih i negativnih strana. Naravno, izvlačenje reprezentacije kvaliteta Ukrajine je samo po sebi negativno, ali je dobra stvar što bi eventualno finale, ukoliko njih uspijemo savladati, igrali na domaćem terenu.
"Ima i pozitivnih i negativnih stvari. Negativno je što smo u polufinalu izvukli jednu od najjačih ekipa. To će biti veoma težak meč, svi znamo kvalitetu Ukrajine koja se mogla vrlo lako direktno plasirati na Euro. S druge strane, igramo kući i prvu i, nadam se, i drugu utakmicu što može biti prednost. Možemo biti umjereno zadovoljni. Neće biti lako, baraž je uvijek komplikovan i na jednu utakmicu nema velikih favorita", rekao je selektor Milošević odmah nakon žrijeba.
Preostaje nam nada da će se mnoge stvari riješiti i popraviti uoči baraža te da će zvijezde poput Edina Džeke i Miralema Pjanića povesti reprezentaciju BiH ka Euru.
Nadamo se da će svi Zmajevi popraviti svoju formu i dočekati duel na maksimumu, da će se riješiti situacija s ključem naše defanzive Anelom Ahmedhodžićem, da će svi biti zdravi i da će selektor Milošević imati na okupu najjače u ovom trenutku.
Ovo će biti peti baraž u kojem Zmajevi igraju za odlazak na jedno veliko takmičenje i četvrti uzastopni kada su u pitanju plasmani na Euro.
Nažalost, nikada nismo prošli na veliko takmičenje kroz baraž, a zaustavljali su nas redom Portugal dva puta (SP 2010. i EP 2012.), Republika Irska (EP 2016.) i Sjeverna Irska (EP 2020.).