Sportska čarolija
61

Priča o Villarrealu i kako je iz grada od 50.000 stanovnika nastao evropski nogometni velikan

K. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Španski Villarreal postao je apsolutna evropska nogometa senzacija nakon što je izbacio Bayern u četvrtfinalu Lige prvaka, a priča o ovom klubu iz grada u kojem živi nešto više od 50.000 stanovnika najbolji je pokazatelj koliko ovaj sport nekada može ispisati nevjerovatne priče.

Kažu da s gotovo 1.000 kilometara duge autoceste koja povezuje sjevernu i južnu Španiju s njenom istočnom obalom postoje samo dva razloga da se s "Autopista del Mediterráneo" skrene u Villarreal.

Prvi je, kažu Španci, ako trebate keramičke pločice, a drugi je, naravno, nogomet. Njihov stadion El Madrigal nemoguće je u takvim uslovima promašiti, kako zbog činjenice da se nalazi u samom centru grada, tako i zbog toga što je obložen žutim keramičkim pločicama.

Kapacitet stadiona je 24.890 sjedećih mjesta, što predstavlja gotovo polovicu populacije ovog mjesta u kojem živi nešto više od 50.000 stanovnika. Kako su se onda probili u vrh evropskog nogometa?

Španski mediji objavili su da se u 19. stoljeću u ovom ruralnom području živjelo od uzgoja narandži, a što je omogućilo postepeni ekonomski napredak za regiju, da bi nakon Građanskog rata lokalni vlasnici plantaža taj zarađeni novac pretvorili u izgradnju fabrika keramike.

S tim u vezi ovo mjesto ubrzo se pretvorilo u jedno od najvažnijih mjesta u Evropi za ovu industriju. U isto vrijeme, porodica Roig u Valenciji je otvorila mesnicu Mercadona i uskoro nakon toga brzorastući supermarket.

Četiri godine nakon toga, u ovoj regiji bilo je otvoreno osam prodavnica, da bi 1990-ih mesnica Mercadona doživjela bum i danas je prema statistici Forbesa firma s jednom od najboljih reputacija u svijetu. Prije tri godine su bili na devetom mjestu, a tada su brojali 75.000 radnika i 1.500 prodavnica te im je godišnji profit išao preko 600 miliona eura.

Fernando Roig, jedan od vlasnika ovog lanca prodavnica i vlasnik firme pločica "Pamesa" prije 20-ak godina odlučio je investirati dio novca u lokalnu nogometnu ekipu, a koja je u to vrijeme igrala drugi rang takmičenja i u prosjeku je imala jedva 3.000 navijača po meču.

Godinu nakon toga su prvi put zaigrali u La Ligi, a u aprilu 2006. godine su, baš kao i danas, bili u polufinalu Lige prvaka i tada su nesretno ispali od Arsenala koji je kasnije izgubio od Barcelone. U meču protiv Topnika su imali penal u posljednjoj minuti, ali Riquelme nije bio precizan, pa je Wengerov tim tada otišao u finale koje se igralo u Parizu.

Od početka ulaganja u klub, vlasnici su tražili da on vremenom postane samoodrživ i da posluje bez minusa, a nakon što su na početku popravili uslove u omladinskoj školi i raširili mrežu skauta u Južnoj Americi, klub s periferije preko noći je postao respektabilan u evropskim okvirima.

Vremenom su uspjeli napraviti supermoderni trening centar Sports City s devet terena i svom pratećom infrastrukturom, a kasnije su napravili i još jedan trening centar sa još 12 terena kojima su se koristile i ostale ekipe iz regije.

Tako je Vila-real, gradić koji ima stanovnika kao polovina kapaciteta Barceloninog Nou Camp stadiona, pretvoren u pravo nogometno sjedište.

Danas njegovi igrači pišu još jednu čarobnu nogometu priču, a nakon što su izbacili Bayern iz Lige prvaka, a i zbog činjenice da su prošle godine u finalu srušili Manchester United i osvojili Evropsku ligu, jasno je da su sada spremni na još veće uspjehe.

Odigrati dvije utakmice protiv velikog Bayerna bez poraza i sa samo jednim primljenim golom najbolji je pokazatelj da ekipa Unaija Emeryja ima potrebni kvalitet i znanje da se suprostavi najboljim timovima svijeta, a naredni izazov vjerovatno će im biti Liverpool i dvomeč s Kloppovom mašinerijom.