Bio je to deveti prvenstveni duel Sarajeva i Željezničara koji je u posljednjih 10 godina završen najnepopularnijim rezultatom 0:0, od ukupno odigranog 21 susreta za bodove.
"Donekle je i ugrožen kult samog sarajevskog derbija, što je posljedica ugroženog kompletnog fudbala u granicama BiH. Nema kvaliteta, jer niko od igrača koji su sinoć nastupili u derbiju ne može igrati u reprezentaciji BiH. To dovoljno govori o kvalitetu fudbalera u oba kluba. Ranije, nas trojica iz Sarajeva i tri igrača Želje igrali bi za reprezentaciju Jugoslavije, te je i logično da su derbiji bili kvalitetniji i puno zanimljiviji, kao i da ih je pratio veliki broj navijača što posljednjih godina nije slučaj", rekao je Pašić.
I struktura navijača, veli, danas je drugačija nego u ono vrijeme, od prije 20 ili 30 godina.
"Na utakmice Sarajeva i Željezničara tada su dolazi i djeca i žene, osobe od 9 do 99 godina, dok su danas uglavnom mladi navijači, starosne dobi između 15 i 30 godina. Među njima je dosta mladačkog buntovništva, više mržnje nego ljubavi, demonstracije frustracija, koji su odraz stanja u državi."
Uzrok sve lošijih derbija vječitih sarajevskih rivala Pašić vidi i u činjenici da su u sastavima oba kluba i sinoć rijetki igrači bili iz vlastitih omladinskih pogona, odnosno da na terenu nije bio dovoljan broj "sarajevske djece". Takvi igrači nisu, očito, previše motivirani da u gradskom derbiju daju sve od sebe.
"Rijetki su igrači i Sarajeva i Želje koji mogu svojom dušom i srcem osjetiti naš vječiti sarajevski, to jeste bh. derbi. U Sarajevu i Željezničaru danas je puno igrača sa strane. Normalno je da fudbaleri iz Crne Gore, Hrvatske i Srbije ne mogu osjećati ono što Sarajlije osjećaju za derbi. Njima derbi ne znači koliko i nama", mišljenja je Pašić.
I Hadis Zubanović, strijelac jednog od najvažnijih golova u šezdesetogodišnjoj historiji okršaja Sarajeva i Željezničara, kada je 5. juna 1998. godine pogotkom u 90. minutu finala play – offa (1:0) Želji donio prvu poslijeratnu titulu državnog prvaka, nije bio zadovoljan sinoćnjim derbijem.
"Neočekivano malo ljudi na derbiju. Šta je uzrok? Izbjegavam da kritikujem, i da pričam u stilu da je bilo super samo kada sam ja igrao. Jednostavno, fudbal je odraz stanja u društvu. Cjelokupna situacija preslikana je i na fudbal. Eto, u tome svemu možemo tražiti opravdanje i za loš derbi, sinoćnji i nekoliko posljednjih", ističe Zubanović za agenciju Anadolija, pojasnivši: "Jasno je svima da su sinoć izostali golovi i lijepe akcije. Da li tome kumovao sudija Vladimir Bjelica, koji je puno sjeckao igru i nije pustio da se razvija? Nezahvalno je pričati o derbiju nekome kao što sam ja, osobi koja je živjela i danas indirektno živi od fudbala. Igrači i Želje i Sarajeva se trude i rade koliko je u njihovim mogućnostima. Težina derbija zaveže noge ljudima, pa na terenu ne urade ono što očekujemo od njih i što mogu."
Do prije 10 godina porazno je bilo ako bi vječiti bh. derbi gledalo manje od 20.000 gledalaca, a posljednjih godina prosjek je 10.000 posjetilaca.
U posljednjem desetljeću u Premijer ligi BiH Sarajevo je pet puta pobijedilo Željezničar, dok je tim sa Grbavice slavio u četiri meča, a 12 susreta završeno je remijem (gol razlika 12:12). Trijumf najvećim rezultatom u posljednjih 120 mjeseci zabilježio je Željezničar. U devetom danu maja 2009. godine na stadionu "Grbavica" rezultatom 2:0 "plavi" su izašli kao slavljenik iz "utakmice svih utakmica", barem na papiru, za bosanskohercegovačke klupske prilike, utvrđeno je analizom agencije Anadolija.
Statistiku u posljednjem desetljeću popravili su Kup ogledi u kojima je Željo dva puta eliminirao Sarajevo, a ekipa sa Koševa jednom nastavila najmasovnije takmičenje nakon što joj je žrijeb dodijelio vječitog gradskog rivala. U šest utakmica Kupa BiH Željo i Sarajevo su po dva puta pobijedila, a u njihova dva duela nije bilo pobjednika (gol razlika 10:9 u korist Željezničara).
U Kupu BiH ljubitelji "bordo" i "plavih" fudbalera iz bh. prijestolnice mogli su uživati u njihovim međusobnim susretima koji su završavali i rezultatima 4:2, 3:2, 3:0, 3:1… Upravo, Kup utakmice najveći su argument optimista, koji su i nakon sinoćnjeg meča tvrdili da je "sarajevski derbi bio i ostao jedna od najvećih utakmica na prostoru Balkana".
U dosadašnjih 120 međusobnih prvenstvenih i kup utakmica Sarajevo i Željezničar zabilježili su po 38 pobjeda, a 44 meča završena su neriješenim rezultatima. Gol razlika blago je na strani Željezničara - 152:150.