Sjećanje na Asima Ferhatovića: Nakon tri decenije otkriven je tačan datum Hasetove smrti
Decenijama se godišnjica smrti najvećeg nogometaša Bordo tima u historiji obilježavala 25. januara, no danas je otkriveno da je taj podatak pogrešan.
Naime, Semir Zilić, veliki navijač Fudbalskog kluba Sarajevo i autor knjige Bordo vremeplov, je došao do podataka da je Hase preminuo 23. januara 1987. godine, a ne u noći sa 24. na 25. kako se to decenijama unazad mislilo.
"Ipak, prije par mjeseci, istražujući biografske podatke o potpuno drugom igraču, kao i obično prva 'stanica' bila mi je web stranica KJKP 'Pokop'. Sasvim slučajno, naišao sam na podatke o rahmetli Hasetu i ostao poprilično šokiran onim što sam vidio. Pod stavkom datum smrti, jasno je stajalo 23. 1. 1987.", naveo je Zilić.
Zilić je isprva pomislio da je u pitanju greška na stranici Pokopa, što se veoma rijetko dešava, ali je potom odlučio istražiti medije.
Prelistavši svu dostupnu arhivsku građu, uvjerio se da je Pokopov podatak zaista istinit. Izdanja jugoslovenskih dnevnih novina od 24. januara 1987. godine bila su ispunjena vijesti o tome da je dan ranije preminuo Hase, a da će se tog 24. 1. u 13 sati održati dženaza na gradskom groblju "Bare".
Postavlja se pitanje kako je došlo do takve zabune svih ovih godina, no odgovor je za sada nepoznat.
Kako Zilić pretpostavlja, tome je najviše doprinio podatak iz knjige "Ferhatović, majstor driblinga" koju je Stjepan Kljujić posvetio Hasetovom životu. Tamo "jasno stoji da je Hase preminuo od infarkta u noći sa 24. sa 25. januara, sa već dobrom poznatom frazom 'dan nakon što je napunio 54 godine'".
Naravno, tome je možda i doprinijela i pjesma čuvenog sarajevskog benda Zabranjeno pušenje "Nedjelja kad je otiš'o Hase", jer je 25. januar 1987. godine zaista i bio nedjelja.
Bilo kako bilo, sada više nema sumnje, a zahvaljujući Ziliću sada se sa sigurnošću zna da je legendarni Hase preminuo u noći sa 23. na 24. januar, te da se danas navršava 36 godina od njegove smrti.
Hase je za tim sa Koševa odigrao 700 utakmica i postigao je oko 400 golova. Bio je jedan od najboljih nogometaša bivše Jugoslavije, a u sezoni 1963/1964 bio je prvi strijelac prvenstva sa 19 golova.