Euro 2024
313

Španija deklasirala Gruziju i zakazala klasik s Njemačkom u četvrtfinalu Eura

E. K.
Nogometna reprezentacija Španije je pobjedom protiv Gruzije rezultatom 4:1 obezbijedila plasman u četvrtfinale Eura u Njemačkoj.

Španija je od starta krenula silovito te su se redala uzbuđenja ispred gola Gruzije koja je ipak stigla prva do vodstva. Nakon ubacivanja Kakabadzea s desne strane, Le Normand je zatresao svoju mrežu i doveo Gruziju u vodstvo.

Poslije toga su krenuli siloviti napadi Španije koja je prijetila preko Fabiana Ruiza, Cucurelle i Nica Williamsa da bi u 39. minuti susreta konačno došli do zasluženog izjednačenja rezultata. Nogometaš Manchester Cityja Rodri je preciznim udarcem sa dvadesetak metara pogodio mrežu gruzijskog golmana i donio izjednačenje Crvenoj furiji.

Gol se provjeravao u VAR sobi jer je Alvaro Morata bio u nedozvoljenoj poziciji i smetao Mamardashviliju, no pogodak je priznat pa se na odmor otišlo pri rezultatu 1:1.

U nastavku je prva zaprijetila Gruzija i to na nesvakidašnji način. Kvaratskhelia je pokušao s centra ugroziti Unai Simona, ali je njegov pokušaj otišao pored gola. U 51. minuti je pokušao Yamal iz slobodnjaka, ali je golman Gruzije odbranio njegov udarac da bi u nastavku akcije mladi nogometaš Barcelone uposlio Fabiana Ruiza koji je pogodio glavom i donio vodstvo Španiji.

Probali su potom Yamal, Morata i Ruiz pa i Tsitaishvili na drugoj strani, ali golova nije bilo do 74. minute susreta kada je Španija postigla treći gol i to zahvaljujući jednom gruzijskom igraču, no gol je poništen jer je Yamal bio u nedozvoljenoj poziciji. Ipak, već u sljedećem napadu Španija je postigla treći gol.

Fabian Ruiz je uposlio Williamsa koji se sjajnim driblingom oslobodio jednog gruzijskog igrača i majstorski pogodio mrežu golmana Gruzije. Do kraja je Španija postigla još jedan gol, a ovaj put se u listu strijelaca upisao i Dani Olmo te tako potvrdio pobjedu Crvene furije i plasman u četvrtfinale.

Tamo ih čeka selekcija Njemačke koja je pobijedila reprezentaciju Danske rezultatom 2:0.

Rezultat i strijelci:

Španija - Gruzija 4:1 (Rodri 39', Ruiz 51', Williams 75', Olmo 83' / Le Normand (ag) 18')

Utakmica Španija - Gruzija iz minute u minutu:

Kraj utakmice u Kölnu.

90' - Tri minute nadoknade.

83' - GOOOOOOOOOOOL! Olmo potvrđuje pobjedu Španije.

82' - Yamal sada šutira pored gola.

82' - Dvostruka izmjena u reprezentaciji Španije. Merino i Navas mijenjaju Fabiana Ruiza i Carvajala.

81' - Još jedna sjajna šansa za Yamala, ali Mamardashvili ponovo izlazi kao pobjednik.

79' - Mikautadze i Kochorashvili napuštaju igru, a na terenu su Zivzivadze i Kvekveskiri.

77' - Još jedna velika šansa za Španiju. Williams je uposlio Olma koji nije uspio postići četvrti gol za Furiju.

76' - Fabian Ruiz je uposlio Williamsa koji se sjajnim driblingom oslobodio jednog gruzijskog igrača i majstorski pogodio mrežu golmana Gruzije.

75' - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! MAJSTORIJA NICE WILLIAMSA ZA TREĆI GOL ŠPANIJE.

74' - Španija je postigla treći gol i to zahvaljujući jednom gruzijskom igraču, no pogodak je poništen jer je Yamal bio u nedozvoljenoj poziciji.

71' - Požutio je Davitashvili.

70' - Ruiz šutira iz velike udaljenosti, ali bez problema za golmana Gruzije.

68' - Sada ozbiljno prijete Gruzijci preko rezerviste Tsitaishvilija koji je iz obećavajuće pozicije s lijeve strane šutirao pored gola.

66' - Dvije izmjene i u Španiji. Cucurellu i Moratu mijenjaju Grimaldo i Oyarzabal.

63' - Dvije izmjene u reprezentaciji Gruzije. Van terena izlaze Lochoshvili i Chakvetadze, a na terenu su Tsitaishvili i Davitashvili

63' - Nova sjajna šansa za Yamala, ali njegov udarac odlazi pored gola.

54' - Sada prijeti Morata, ali ostaje 2:1.

53' - Novi pokušaj Yamala, lopta ponovo ne pronalazi put do gola Gruzije.

53' - Izmjena u reprezentaciji Španije. Olmo mijenja Pedrija.

52' - Yamal je sjajno uposlio Fabiana Ruiza koji je glavom pogodio za vodstvo Španije.

51' - GOOOOOOOOOOOOOOOL! Sada ni Mamardashvili nije pomogao Gruzijcima.

51' - Mamardashvili sjajno brani udarac Lamine Yamala iz slobodnjaka.

48' - KAKVA ŠANSA ZA GRUZIJU! Kvaratskhelia je pokušao s centra ugroziti Unai Simona, ali je njegov pokušaj otišao pored gola.

46' - Počelo drugo poluvrijeme.

POLUVRIJEME NA MEČU ŠPANIJA - GRUZIJA, 1:1.

45' - Dvije minute nadoknade.

44' - Žuti karton za Moratu.

41' - Kiteishvili ne može nastaviti utakmicu, mijenja ga Altunashvili.

40' - Gol se provjerava u VAR sobi, provjera je gotova, pogodak je priznat.

39' - GOOOOOOOOOOOOOOOOL! Rodri je konačno savladao Mamardashvilija udarcem sa dvadesetak metara i donio izjednačenje Crvenoj furiji.

38' - Nova nevjerovatna odbrana Mamardashvilija, pokušao je Nico Williams.

35' - Mamardashvili sjajno brani opasan pokušaj Cucurelle. Španci stežu obruč oko gola Gruzijaca.

34' - Korner za Gruziju, ali ništa od ubačaja Kvaratskhelije.

27' - Ponovo prijeti Španija, ovaj put preko Pedrija, ali ostaje 1:0 za Gruziju.

22' - Prijete Španci i nakon primljenog gola, ali Mamardashvili brani udarac Fabiana Ruiza.

18' - Nakon ubacivanja s desne strane Kakabadzea, Le Normand je zatresao svoju mrežu i doveo Gruziju u vodstvo.

18' - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Gruzija vodi!

12' - Bez opasnosti po gol golmana Gruzije Mamardashvilija.

12' - Opasan udarac Williamsa izblokiran, bit će korner za Furiju.

10' - KAKVA ŠANSA ZA ŠPANCE! Nico Williams je ubacio iz kornera s lijeve strane, a Dani Carvajal sjajno šutirao, no golman Gruzije fantastično odbranio.

5' - Španci prvi prijete i to preko Pedrija koji nije uspio u pogodak pretvoriti dodavanje Carvajala sa desne strane, ostaje 0:0.

1' - Počela utakmica u Kölnu, prvi s centra su krenuli reprezentativci Španije.

20:55 - Igrači obje reprezentacije izlaze na teren. Uskoro nas očekuje intoniranje nacionalnih himni obje selekcije.

20:45 - Glavni sudija ovog meča je Francois Letexier iz Francuske sa pomoćnicima Cyrilom Mugnierom i Mehdijem Rahmounijem također iz Francuske dok je četvrti sudija Nizozemac Serdar Gözübüyük.

U VAR sobi su Jerome Brisard i Willy Delajod iz Francuske te Italijan Paolo Valeri.

20:35 - Selektori Španije i Gruzije Luis de la Fuente i Willy Sagnol su odabrali početne postave za današnji duel.

Španija: Unai Simon; Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella; Pedri, Rodri, Fabian Ruiz; Yamal, Morata, Williams. Na klupi su ostali: Raya, Remiro, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, Olmo, Ferran Torres, Grimaldo, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Jesus Navas, Fermin Lopez, Perez.

Gruzija: Mamardashvili; Kakabadze, Gvelesiani, Kashia, Dvali, Lochoshvili; Chakvetadze, Kiteishvili, Kochorashvili; Mikautadze, Kvaratskhelia. Na klupi su ostali: Loria, Gugeshashvili, Kverkvelia, Zivzivadze, Davitashvili, Kvilitaia, Gocholeishvili, Kvekveskiri, Altunashvili, Shengelia, Tsitaishvili, Lobjanidze, Tabidze, Sigua.
20:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli u tekstualni prijenos utakmice osmine finala Evropskog prvenstva između Španije i Gruzije. Duel u Kölnu počinje u 21:00 sati.