Duel u Stuttgartu
24

Moćna Španija u klasiku savladala Njemačku nakon produžetaka i prošla u polufinale Eura

E. B.
Nogometaši Španije su postali prvi polufinalisti Eura nakon što su danas u četvrtfinalnom duelu u Stuttgartu savladali Njemačku nakon produžetaka rezultatom 2:1.

Prvo poluvrijeme ponudilo nam je mnogo uzbuđenja pred oba gola, no golmani Manuel Neuer i Unai Simon su bili na visini zadatka. Iako u prvih 45 minuta nije viđena nijedna stopostotna prilika, Neuer i Simon su imali pune ruke posla nakon udaraca iz daljine.

Neuer je bio siguran prilikom šuteva Pedrija, Laportea, Olma i Yamala, a Simon dva puta nakon pokušaja Havertza.

Nakon samo šezdesetak sekundi u drugom poluvremenu vidjeli smo prvu stopostotnu priiku na susretu. Yamal je uposlio Moratu koji se zagradio na šest metara od gola Nijemaca, okrenuo se i šutirao, no lopta je otišla preko gola.

Španija je povela u 51. minuti kada je Yamal s desne strane uposlio Olma koji je šutirao po zemlji sa desetak metara i matirao Neuera.

Nakon primljenog gola selektor Njemačke Nagelsmann je ubacio u igru Füllkruga i Wirtza kako bi pokušao stići do izjednačenja i od tog trenutka Njemačka je igrala na sve ili ništa.   U 70. minuti golman Španije Simon se istakao kada je Füllkrug odigrao povratni pas za Andricha koji je šutirao silovito sa 20 metara, a čuvar mreže Furije je sjajno odbranio i sačuvao prednost. Sljedeću priliku za izjednačenje Nijemci su imali u 77. Minuti kada je Wirtz sa desne strane uposlio Füllkruga koji je šutirao sa sedam metara, ali je pogodio samo stativu.

U 82. minuti Nijemci su dobili novu priliku za 1:1 nakon što je odbrana Španije pogriješila. Havertz je vidio da je Simon daleko od svog gola i pokušao ga je lobovati, no uradio je to loše i lopta je otišla preko gola.

Njemačka je do izjednačenja i produžetaka stigla u 89. minuti kada je Mittelstadt ubacio, Kimmich je spustio loptu Wirtzu, a ovaj je sjajno pogodio za 1:1.

U produžecima smo prvo veće uzbuđenje vidjeli u 106. minuti kada je Musiala šutirao, Cucurella je igrao rukom u svom kaznenom prostoru, no ni sudija Taylor, ni VAR sudija Atwell su odlučio da nije bilo penala.

Španija je do pobjede stigla u 119. minuti kada je Merino glavom pogodio na Olmovu asistenciju za konačnih 2:1.

Španija će u polufinalu igrati protiv boljeg iz duela Portugala i Francuske koji se igra večeras s početkom u 21 sat.

Rezultat i strijelci:

Španija - Njemačka 2:1 (Yamal 51', Merino 119' - Wirtz 89')

Utakmica Španija - Njemačka iz minute u minutu:

KRAJ UTAKMICE!

120+6' - Carvajal je dobio drugi žuti, odnosno crveni karton!Nijemci imaju posljednju priliku na meču iz slobodnjaka s lijeve strane.

120+1' - Tri minute nadoknade.

119' - GOOOL!!! Španija ponovo vodi! Merino je pogodio glavom na centaršut Olma s lijeve strane!

118' - Ušli smo u sami finiš drugog produžetka. Nekoliko minuta dijeli nas od izvođenja penala.

117' - Füllkrug je pokušao glavom nakon ubačaja Kimmicha, Simon je sjajno odbranio njegov udarac!

110' - Rodri je sada dobio žuti karton.

106' - Nijemci traže penal! Musiala je šutirao, Cucurella je igrao rukom! VAR je odlučio da nije bilo penala.

- kraj prvog produžetka.

105+1' - Wirtz je sada šutirao sa 16 metara,ali i on šutira tik pored stative.

105' - Igrat će se jedna minuta nadoknade.

104' - Oyarzabal je pokušao iz daljine, lopta je otišla pored stative.

100' - Carvajal je dobio žuti karton i propušta naredni meč.

98' - Španija dominira u prvom produžetku, no bez konkretnog šuta u okvir Neuerovog gola.

94' - Wirtz je dobio žuti karton zbog faula nad Cucurellom.

91' - Počeo je prvi produžetak!

-kraj regularnog dijela utakmice. Španija - Njemačka 0:0. Igrat će se produžeci.

90+1' - Igrat će se još četiri minute sudijske nadoknade.

89' - GOOOOL!!! Njemačka je izjednačila! Wirtz je pogodio nakon asistencije Kimmicha! Mittelstadt je uposlio Kimmicha koji je spustio loptu Wirtzu, a ovaj je sjajno pogodio za 1:1.

87' - Španci su u totalnoj defanzivi. No, sve su bliže pobjedi i prolasku u polufinale.

82' - Velika prilika za Njemačku! Odbrana Španije je pogriješila, Havertz je vidio da je Simon daleko od svog gola i pokušao ga je lobovati, no uradio je to loše i lopta je otišla preko gola.

81' - Musiala je sada pokušao nakon solo prodora, no šutirao je veoma loše.

77' - Velika prilika za Njemačku!Wirtz je uposlio Füllkruga koji je šutirao sa sedam metara, ali je pogodio samo stativu!

74' - Mittelstadt je dobio žuti karton u redovima Njemačke, desetak sekundi kasnije Torres je požutio. Oba igrača su ušla u igru u drugom poluvremenu

72' - Sada je Havertz bio u dobroj prilici, no u posljednji trenutak njegov šut je izblokirao Carvajal.

70' - Sada je Simon pokazao zašto je prvi golman Španije. Füllkrug je odigrao povratni pas za Andricha koji je šutirao silovito sa 20 metara, a Simon sjajno brani!

67' - Kroos je dobio žuti karton zbog prekršaja nad Olmom. Možda mu je to bio i posljednji karton u karijeri.

64' - Füllkrug je pokušao glavom nakon kornera, no šutirao je veoma loše.

60' - Njemačka pritišće, ušli su u igru i Füllkrug i Wirtz, no Simon je nakon gola Španije besposlen.

51' - GOOOOL!!! Španija vodi! Dani Olmo! Yamal je odradio veći dio posla i uposlio Olma koji je šutirao po zemlji sa desetak metara i matirao Neuera!

47' - Velika prilika za Španiju! Yamal je uposlio Moratu koji se zagradio na šest metara od gola Nijemaca, okrenuo se i šutirao, no preko gola!

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

- kraj prvog poluvremena. Španija - Njemačka 0:0

45+1' - Igrat će se još dvije minute sudijske nadoknade.

45' - Sada je Yamal pokušao sa 25 metara, Neuer ponovo siguran.

39' - Ponovo je Neuer imao pune ruke posla. Olmo je šutirao iz daljine, a golman Njemačke je sjajno odbranio.

35' - Sada je ponovo Havertz bio u prilici, a ponovo je Simon izašao kao pobjednik nakon šuta po sredini gola.

30' - Sada je Le Normand dobio žuti karton zbog kojeg propušta sljedeću utakmicu.

28' - Sada je Raum dobio žuti karton zbog preoštrog faula nad Carvajalom.

23' - Sada je Laporte pokušao iz daljine, pravo u Neuera.

21' - Sada je Njemačka zaprijetila. Kimmich je ubacio s desne strane, Havertz je šutirao glavom, a Simon je rutinski uhvatio loptu.

16' - Nova lijepa akcija Španije, Ruiz je šutirao sa 20 metara, ali preko gola.

14' - Yamal je šutirao iz slobodnjaka, lopta je otišla tik pored gola.

13' - Žuti karton za Rüdigera! Pred kaznenim prostorom je srušio Olma i propustit će polufinale ako Njemačka pobijedi!

8' - De la Fuente pravi prinudnu izmjenu. Pedri se povrijedio, a umjesto njega u igru je ušao Olmo.

6' - Nijemci igraju oštro, već tri puta su igrači Španije na podu nakon duela s protivnicima.

1' - Španija je zaprijetila već u prvom napadu! Nakon lijepe akcije Morata je ostavio loptu za Pedrija koji šutira pravo u Neuera.

1' - Susret je počeo!

17:54 - Taylor upravo izvodi igrače na travnjak MHP Arene u Stuttgartu. Nakon intoniranja himni susret će početi.

17:48 - Glavni sudija utakmice je Englez Anthony Taylor,a asistirat će mu sunarodnjaci Gary Beswick i Adam Nunn. Četvrti sudija je Slovak Ivan Kružliak, a u VAR sobi je Englez Stuart Attwell.

17:40 - Pobjednik današnjeg duela će u polufinalu igrati protiv Portugala ili Francuske. Portugalci i Francuzi će na teren večeras od 21 sat.

17:35 - Po mnogima, Španija i Njemačka su najviše pokazale tokom ovog Evropskog prvenstva i mnogi ljubitelji nogometa žale što se ne sastaju u finalu.

Španija je na furiozan način savladala sve svoje rivale na ovom Evropskom prvenstvu, dok je Njemačka pobijedila sve osim Švicarce, ali i to im je bilo dovoljno za prvo mjesto u grupi.

17:31 - Poznati su i sastavi reprezentacija.

Španija: Simon; Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella; Ruiz, Rodri, Pedri; Yamal, Morata, Williams.

Njemačka: Neuer; Kimmich, Rüdiger, Tah, Raum; Emre Can, Kroos; Musiala, Gündogan, Sane; Havertz.

17:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na tekstualni prijenos prve utakmice četvrtfinala Evropskog prvenstva između Španije i Njemačke.