Šta nam otkriva Željin finansijski izvještaj? Zaduživanjem pokriveno neigranje u Evropi
Obavljena je revizija priloženih konsolidovanih finansijskih izvještaja kluba s Grbavice koji se sastoje od bilansa stanja na dan 31. decembar 2019. godine, bilansa uspjeha, izvještaja o promjenama u kapitalu i novčanih tokova za godinu koja završava te sažetka značajnih računovodstvenih politika i drugih objašnjavajućih informacija s ciljem zadovoljenja finansijskog kriterija F.01. za potrebe Nogometnog Saveza BiH, stoji u uvodnom paragrafu nezavisnog revizora FK Željezničar za 2019. godinu.
Višak rashoda od 881.979 KM
Plavi su u prošloj godini ostvarili višak rashoda od 881.979 KM, odnosno poslovali su u minusu gotovo milion KM. Osnovni razlog za znatno lošije poslovanje u odnosu na prethodnu godinu leži u neigranju evropskih utakmica uslijed nedobijanja licence za evropska takmičenja u 2019. godini, čime su ostali uskraćeni za značajna primanja od UEFA takmičenja i svega što te utakmice donose.
Objavljeni prihodi u 2019. godini bili su 5 miliona KM, a najviše se zaradilo od prihoda od vlastitih aktivnosti - 2 miliona KM. Inače, ovakva klasifikacija prihoda je krajnje nejasna. Tako na primjer, krajnje je nejasno šta uključuje prihod od članarina (da li se odnosi na uplate članarina od navijača ili članarine od omladinskog pogona ili oboje) i zašto takav značaj pad. Slično pitanje je šta uključuju humanitarni prihodi? Konačno, stavka ostalih prihoda, koja bi u svojoj suštini trebala biti najmanja stavka jer bi trebala predstavljati incidentalne prihode, u FK Željeznicar je to osnovni izvor prihoda i u strukturi prihoda najveća stavka i u tekućoj i u prethodnoj godini. Krajnje je nejasno da li je to zbog načina na koji Savez želi da se prihodi prikazuju, interpretaciji revizora ili pak klubova. Kako god bilo, FK Željezničar je zabilježio oko 18 posto smanjenje prihoda u odnosu na prethodnu godinu.
Rashodi su iznosili 5,9 miliona KM, a najviše je utrošeno na plaće i ostala primanja zaposlenih (2,9 miliona) i usluge (1,2 miliona). Slični rashodi bili su i u 2018. godini, budući da su ukupni rashodi tada bili nekih 6 miliona KM.
Stanje neto imovine, odnosno viška imovine nad obavezama na dan 31. decembra prošle godine iznosi 16,3 miliona KM, najvećim dijelom zbog stadiona Grbavica, koji vjerovatno čini najveći dio nekretnina, postrojenja i opreme od 23,1 milion KM. Evidentno je da su Plavi ulagali i u 2019. godini (na primjer pomoćni teren i krov na istoku).
Da li će se visoko rizična strategija zaduživanja isplatiti?
Kako je klub poslovao s visokim gubitkom, stanje ukupnih obaveza je značajno poraslo u 2019. godini. Tako na primjer ukupne finansijske obaveze koje se obično odnose na kredite i finansijske najmove iznose sada nekih 1,9 miliona KM, što je značajno povećanje u odnosu na prošlu godinu kada su iznosile nešto iznad 600.000 KM. Nejasno je da li su neki od tih kredita samo premosnica u, na primjer, finansiranju krova na istočnoj tribini ili je kompletan iznos zaduženja iskorišten za finansiranje prve takmičarske ekipe i njihovih primanja.
Stanje redovnih tekućih obaveza na dan 31. decembar 2019. godine je također poraslo za nekih 47 posto i sada iznosi 2,5 miliona KM.
Evidentno je da će 2020 godina za Plave biti izazovna u finansijskom smislu, a primarno u smislu održavanja likvidnosti i u kontekstu krajnje otežanog poslovanja uslijed efekata Covida-19.
Za kraj dodajmo još i to da tim s Grbavice u 2019. godini nije imao menadžerskih provizija po osnovu transfera igrača, a ostvaren je samo transfer i to Mateja Rodina u italijanski klub Perugia Calcio Srl.