Premijer liga BiH
206

Tok utakmice: Sarajevo - Željezničar 3:1

U terminu od 16:55 sati na Olimpijskom stadionu "Asim Ferhatović Hase" igrao se sarajevski derbi između FK Sarajevo i FK Željezničar, a tekstualni prijenos meča mogli ste pratiti na portalu Klix.ba.

Kraj utakmice

Sarajevo - Željezničar 3:1 (Fanimo 37', 61' Mešanović 45' - Juričić 72')

90+4' - Velika šansa za Sarajevo! Hebibović je šutirao, ali Erić brani.

90+3' - Mogao je Hebibović postići četvrti gol za Sarajevo, ali je Erić nekako stigao i izbio loptu.

90' - Igrat će se još četiri minute sudijske nadoknade.

90' - Jalovi napadi Željezničara, čini se da je pitanje pobjednika na Koševu već riješeno.

86' - Četvrti korner za Sarajevo. Sušić je ubacio, ali bez opasnosti po gol Plavih.

84' - Velkoski loše šutira, lopta ide visoko preko gola.

82' - Velika šansa za Sarajevo! Hebibović je izašao sam ispred Erića, lobovao ga, ali je Ikić izbacio s gol-linije! Prije toga je novu veliku grešku napravio Blažević.

82' - Dobra šansa za Željezničar, Štilić je sada bio spor i izgubio loptu.

78' - Štilić je ubacio iz slobodnog udarca, Ikić šutira preko gola. Dobra šansa za Željezničar.

78' - Sušić je na terenu umjesto Pejovića.

75' - Novi napad Željezničara, Subašić je ubacio za Mujezinovića koji nije uspio primiti loptu.

74' - Odmah novi napad Željezničara, ali je odbrana Sarajeva blokirala udarac Mujezinovića.

Sarajevo - Željezničar 3:1 (Juričić)

72' - Gooooooool! Sjajna akcija Željezničara, Štilić je lijepo dodao do Juričića koji sjajno pogađa za 3:1.

71' - Novi kontranapad Sarajeva, Velkoski šutira visoko preko gola. Alispahić napušta teren, Bekrić je na terenu.

69' - Subašić je pokušao, odbrana Sarajeva to blokira. Nakon kontranapada Pejović je šutirao, ali loše.

66' - Napada Željezničar i traži gol kojim bi se pokušao vratiti u meč.

62' - Handžić i Hebibović na terenu umjesto Fanima i Mešanovića, dok je Juričić ušao umjesto katastrofalnog Kosorića.

61' - Izmjena u ekipi Željezničara, Milićević je na terenu umjesto Šehića. Sarajevo nastavlja s napadima prema golu Plavih.

Sarajevo - Željezničar 3:0 (Fanimo)

60' - Gooooooool! Fanimo iz slobodnog udarca pogađa za 3:0, potop Željezničara na Koševu!

59' - Naivni Kosorić nastavlja praviti greške u odbrani Željezničara, sada je srušio Mešanovića na ivici kaznenog prostora.

55' - Štilić je promašio penal, jako je loše šutirao, a Kovačević mu brani. Jukić je ušao u igru umjesto Mustedanagića.

54' - Penal za Željezničar! Mujezinović je srušen, sudija Kaljanac pokazuje na bijelu tačku.

51' - Nešto bolja igra Željezničara u drugom poluvremenu, ali Plavima je hitno potreban gol da se vrate u meč.

47' - Dobar pokušaj Mešanovića iz velike udaljenosti, ali malo preko gola Erića.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme na Koševu. S centra su krenuli igrači Željezničara, a u igri su Subašić i Mujezinović umjesto Boje i Gasala.

HT - Poluvrijeme na Koševu

Sarajevo - Željezničar 2:0 (Mešanović)

45+1' - Gooooooooooool! Mešanović postiže drugi gol za Bordo tim!

Bio je to mat u tri poteza. Prvo je Blažević izgubio loptu, Mustedanagić je izbacio Pejovića koji je izašao sam ispred Erića s lijeve strane, ali je nesebično dodao do Mešanovića kojem nije bilo teško da pogodi za 2:0. Veliko vodstvo Sarajeva.

45' - Igrat će se dvije minute sudijske nadoknade.

44' - Velika šansa za Sarajevo! Sjajna odbrana Erića sada nakon pokušaja Mešanovića s nekih 20 metara.

43' - Mustedanagić je sada probao iz slobodnog udarca, ali je Erić to lagano uhvatio.

40' - Izuzetno važan gol za Sarajevo koje je tokom čitavog prvog poluvremena vršilo pritisak na zadnju liniju Plavih.

Sarajevo - Željezničar 1:0 (Fanimo)

38' - Gooooooooool! Sarajevo vodi golom Fanima! Krilni napadač Sarajeva je iskoristio grešku Ikića i Šehića u odbrani, izašao sam ispred Erića i lagano pogodio za 1:0.

37' - Jako loš meč, nakon 22. minute i šanse Štilića nismo vidjeli apsolutno ništa na Olimpijskom stadionu "Asim Ferhatović Hase".

34' - Opet nešto mirniji period igre s puno grešaka na sredini terena.

31' - Brzo kontranapad Željezničara, Plavi će sada dobiti treći korner. Štilić je ubacio, ali Kovačević sigurno hvata.

31' - Mešanović je treći put u prvih 30 minuta u nedozvoljenoj poziciji.

28' - Bez pogodaka još uvijek na najvećem bh. stadionu, a podsjećamo, današnji susret je ujedno i prvi meč Sarajeva nakon što je klub dobio Koševo na korištenje narednih 30 godina.

26' - Sarajevo trenutno s igračem manje jer se Velkoskom ukazuje pomoć.

22' - Velika šansa za Željezničar! Štilić je imao jedan na jedan s golmanom Sarajeva, ali je Đokanović fantastično reagovao i spasio Bordo tim. Prije toga je Lendrić oduzeo loptu Dupovcu koji je dobio žuti karton jer je igrao rukom, a karton je dobio i Kosorić zbog prigovora.

22' - Igra se sada većinom na sredini terena.

18' - Dalekometni pokušaj Mustedanagića, lopta ide visoko preko gola Erića.

Nakon prvih 15 minuta utakmice Sarajevo ima posjed lopte od 70 posto.

14' - Prvi put su igrači Željezničara kombinovali na polovini Sarajeva, ali su brzo izgubili loptu. Još uvijek bez pogodaka u 143. sarajevskom derbiju.

11' - Fanimo je sada dobro centrirao na Velkoskog, ali kapiten Sarajeva loše šutira. Puno bolja igra Bordo tima u prvih 10 minuta.

9' - Velika šansa za Sarajevo! Mustedanagić je sjajno uposlio Fanima, on izlazi sam ispred Erića s desne strane, ali Ikić fenomenalno reaguje i spašava Plave.

6' - Odličan napad Sarajeva, Fanimo je dobio loptu na desnoj strani, ali je loše ubacio.

4' - Prvi napad Željezničara, ali je Lendrić također bio u nedozvoljenoj poziciji. Ubrzo nakon toga napadač Plavih se žalio na povredu pa je igra nakratko prekinuta.

2' - Mešanović je postigao gol, ali je bio u nedozvoljenoj poziciji. Na usporenom snimku se može vidjeti da je sudija donio ispravnu odluku.

1' - Počeo je meč na Koševu, s centra su krenuli domaći igrači.

Sve je spremno za početak utakmice između Sarajeva i Željezničara (Foto: I. Š./Klix.ba)

16:54

Sarajevo će igrati u svojim bordo dresovima, dok Željezničar nastupa u florescentno zelenim dresovima.

16:53 - Igrači izlaze na teren, sve je spremno za početak 143. derbija Sarajeva i Željezničara.

16:45

Sarajevski derbi će sudit Haris Kaljanac s pomoćnicima Amerom Macićem i Dženanom Milićem. Četvrti sudija je Admir Šehović.

16:35

Međusobni omjer

Ovo će biti 123. ligaški i ukupno 143. sarajevski derbi u historiji, a u prethodna 142 duela Željezničar je ostvario 45 pobjeda, 42 pobjede ima Sarajevo, dok je 55 susreta završeno bez pobjednika. Ukupna gol-razlika je 175:169 na strani Željezničara.

Detalj sa zagrijavanja uoči meča između Sarajeva i Željezničara (Foto: I. Š./Klix.ba)

Derbi koji nam donosi dva potpuno različita raspoloženja, iako smo uveliko u finišu sezone i iako se očekivalo da bi ovaj duel mogao biti i ključni u borbi za titulu. Jasno, razlog leži u katastrofalnoj formi Plavih u drugoj polusezoni.

16:35

Posljednji dueli

Sarajevo u posljednje vrijeme nema uspjeha protiv Plavih budući da je Željezničar u posljednja četiri duela ostvario dvije pobjede, a dva meča su završena remijem. Ove sezone su oba meča završena neriješenim rezultatom - 0:0 i 1:1.

16:30

Željezničar

Za razliku od derbija koji je odigran prije tačno dva mjeseca nakon zimske pauze, ovaj ekipe dočekuju u izuzetno lošoj atmosferi budući da su obje ekipe zaredale s očajnim rezultatima.

Posebno se to odnosi na Plave koji nisu pobijedili još od 2. decembra prošle godine pa su zbog toga i otpali iz borbe za izlazak u Evropu. Ceh je platio trener Amar Osim, a ni njegov zamjenik Blaž Slišković nije se proslavio. Iako je najavio borbu za Evropu, nakon dva kiksa protiv Radnika i Olimpika okrenuo je priču pa ističe da je prioritet davanje šansi mlađim igračima.

Željezničar će tako danas igrati za ponos i navijače jer više nema rezultatskih ambicija.

"Derbi je od značaja za jednu i drugu ekipu, za Sarajevo mnogo više nego za nas obzirom na tabelu, ali sam mišljenja da nema izrazitog favorita. Mislim da će na Koševu biti ujednačena utakmica gdje će i jedan i drugi tim pokušati doći do pobjede. Pripremamo se ozbiljno, znamo koliko nam znači, kako navijačima tako i nama u klubu", rekao je Slišković u najavi utakmice.

Sarajevo

S druge strane, Sarajevo je prokockalo ogromnu prednost koju je imalo pogotovo jer im najbliži pratitelj bio upravo rival s Grbavice. U posljednja tri prvenstvena duela osvojili su samo jedan bod što su iskoristili Borac, Velež i Zrinjski koji su se ravnomjerno uključili u borbu za titulu. Nema sumnje da bi novi kiks, ovaj put protiv gradskog rivala, dodatno urušio atmosferu koja vlada u aktuelnom prvaku BiH.

"Derbi je sigurno posebna utakmica koju ima svoju tradiciju koje su ispisivale generacije ispred nas. Ima svoju jednu određenu draž i derbi je uvijek specifičan. To je utakmica u kojima forma igrača ili ekipe ne znači puno jer obično svi igraju s veliko angažovanošću i motivisanošću na tim utakmicama. Međutim, ono što je bitno jeste da te utakmice obično odlučuju neki sitni detalji i mora se biti skoncentrisan svih 90 i nešto minuta i ukoliko se to ostvari onda sigurno se može očekivati pozitivan rezultat", poručio je trener Sarajeva Vinko Marinović u najavi utakmice.

Standings provided by SofaScore LiveScore
Olimpijski stadion
Olimpijski stadion "Asim Ferhatović Hase" uoči utakmice Sarajeva i Željezničara (Foto: I. Š./Klix.ba)

16:25

Šef stručnog štaba Bordo tima Vinko Marinović odlučio se za provjereni sastav: Kovačević, Pidro, Oremuš, Milićević, Dupovac, Đokanović, Pejović, Mustedanagić, Velkoski, Mešanović i Fanimo.

Na klupi su: Džafić, Bešić, Hebibović, Hodžić, Jukić, Dervišagić, Milanović, Handžić i Sušić.

S druge strane, Blaž Slišković je ponovo mijenjao svoj početni sastav. Promijenjan je kompletna zadnja linija, a u prvi tim je vratio Lendrića. Od prve minute igrat će: Erić, Blažević, Kosorić, Ikić, Šehić, Čeliković, Alispahić, Štilić, Gasal, Bojo i Lendrić.

Na klupi su ostali: Bender, Milićević, Miletić, Vrhovac, Bekrić, Mujezinović, Veselinović, Subašić i Juričić.

16:25 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na tekstualni prijenos utakmice 28. kola nogometne Premijer lige BiH između FK Sarajevo i FK Željezničar. Meč se igra na Olimpijskom stadionu "Asim Ferhatović Hase" s početkom u 16:55 sati.