Premijer liga BiH
100

Tok utakmice: Zrinjski - Velež 2:1

Na stadionu Pod Bijelim brijegom u terminu od 17 sati igrao se veliki mostarski derbi između HŠK Zrinjski i FK Velež, a tekstualni prijenos utakmice mogli ste pratiti na portalu Klix.ba.
Kraj utakmice

Zrinjski - Velež 2:1 (Jakovljević 33', Bilbija 86' / Zajmović 44')

90+8' - Sve manje vremena za Velež, a kako se igra daleko od gola Zrinjskog, čini se da će domaći ostvariti pobjedu.

90+3' - Velika šansa za Zrinjski, ali lopta ide preko gola. Šutirao je Memija.

90+2' - Žuti karton za Cvijanovića, sve manje vremena za Velež.

90' - Igrat će se još osam minuta sudijske nadoknade.

89' - Veležovi igrači su opet izašli visoko, no sada im je ostalo jako malo vremena.

Zrinjski - Velež 2:1 (Bilbija 86')

86' -Goooooooool! Bilbija pogađa i donosi drugo vodstvo Zrinjskom na ovom meču. Sada je Čorluka ubacio, Radovac kasni, a Bilbija lagano šalje loptu u mrežu.

83' - Bilo je opasno pred golom Veleža, ali Juranović nije uspio šutirati.

80' - Žuti karton i za Jakovljevića i to nakon oštrog prekršaja nad Pecom.

75' - Sve manje vremena da vidimo pobjednika u ovom susretu.

68' - Igra je nakratko prekinuta jer je Anđušić nakon jednog duela dobio žestok udarac uglavu. Nevjerovatno je da sudija Kaljanac nije svirao prekršaj iako je u jednom duelu igrač Veleža dobio tri udarca u glavu. Hasanović u igri umjesto Anđušića.

68' - Prva šansa u drugom poluvremenu. Juranović je probio po lijevoj strani, dodao do Bašića koji šutira, ali lopta nakon bloka odlazi u korner.

63' - Anđušić sada pravi prekršaj u opasnoj zoni po gol Veleža. Bilbija je šutirao, ali je pogodio živi zid.

62' - Još jedna izmjena. Zajmović je napustio teren, a Ćosić je u igri.

60' - Dvostruka izmjena u ekipi Zrinjskog. Kamenar i Malekinušić izlaze iz igre, a Zlomislić i Šipovać ulaze na teren.

58' - Znatno je pao tempo igre, većinom je lopta na sredini terena.

50' - Četvrt žuti karton za Velež, sada ga je dobio Haris Ovčina. Ranije su "požutili" Dejanović, Zvonić i Anđušić.

47' - Prvi korner za Velež u drugom poluvremenu, ali je sudija Kaljanac svirao faul u kaznenom prostoru Zrinjskog.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Pršeš i Cvijanović na terenu umjesto Vehabovića i Dejanovića.

Poluvrijeme

Zrinjski - Velež 1:1 (Jakovljević 32' - Zajmović 44')

45' - Igrat će se još dvije minute sudijske nadoknade.

Zrinjski - Velež 1:1 (Zajmović 44')

44' - Gooooooooooool! Velež se vraća u igru. Sjajan prodor Ovčine po desnoj strani, ubačaj prema golu Zrinjskog, nakon čega lopta ispada iz ruke domaćeg golmana i dolazi direktno na glavu Zajmoviću koji pogađa za 1:1.

43' - Sjajan prodor Anđušića, na kraju je pokušao dodati do Zajmovića, ali je domaća odbrana to izbacila.

42' - Žuti karton je dobio i Anđušić.

40' - Vehabović je dobio žuti karton nakon neopreznog starta. Domaći igrači će imati novu izglednu šansu iz slobodnog udarca. Na kraju je Bašić šutirao, ali samo u živi zid.

39' - Opet bolja igra Zrinjskog, Velež je tek jednom nakon primljengo gola uspio izaći na protivničku polovinu.

34' - Odmah su igrači Veleža agresivno krenuli prema golu Zrinjskog.

Zrinjski - Velež 1:0 (Jakovljević 32')

33' - Goooooooooooool! Zrinjski dolazi u vodstvo, a strijelac gola je bio Jakovljević koji je pogodio nakon centaršuta iz slobodnog udarca.

32' - Brandao zbog povrede nije mogao nastaviti meč, a umjesto njega u igru je Peco.

Brandao je na nosilima iznesen s terena (Foto: G. Š./Klix.ba)

29' - Dobra šansa za Zrinjski. Pokušao je Bilbija iz slobodnog udarca, ali lopta odlazi preko gola.

25' - Velika šansa za Velež! Radovac je probio po lijevoj strani, ubacio loptu za Anđušića koji je ostao sam na nekih 10-ak metara od gola Zrinjskog, ali je katastrofalno šutirao.

22' - Meč je nastavljen, no još uvijek traje bakljada domaćih navaijača. Srećom, vjetar je brzo rastjerao dimnu zavjesu.

20' - Sudija Haris Kaljanac iz Sarajeva u ovim trenucima prekida utakmicu zbog bakljade domaćih navijača i činjenice da su ubacili pirotehnička sredstva u teren.

17' - Bilo je opasno pred golom Veleža, ali od svega samo gol-aut.

13' - Kamenar (Zrinjski) je dobio prvi žuti karton na današnjem meču.

12' - Odličan prodor Tičinovića po lijevoj strani, ubačaj u sredinu, ali Zvonić izbija glavom ispred Bilbije.

10' - Juranović je šutirao, ali lopta ide ravno u Bogdanovića koji to bez problema zaustavlja.

10' - Zrinjski nešto bolji u posljednjih pet minuta, domaći igrači su preuzeli terensku inicijativu.

6' - U ovim trenucima igra se na sredini terena.

2' - Odmah velika šansa za Velež, Anđušić je mogao dovesti Rođene u vodstvo nakon odličnog centaršuta Salčina, ali je šutirao malo pored gola.

1' - Počela je utakmica.

16:55 - Prije početka utakmice Zrinjski je ostao bez Almira Bekića koji se povrijedio na zagrijavanju, a na terenu će umjesto njega biti Matija Malekinušić.

16:50 - Meč će suditi Haris Kaljanac iz Sarajeva, uz asistenciju Gorana Dujaka i Enesa Đozića. Četvrti arbitar je Adis Mulahasanović. Navijači Veleža neće prisustvovati derbiju zbog ranije odluke da ne prisustvuju gostujućim mečevima svog kluba.

16:44 - Zrinjski i Velež odigrali su dosad 37 derbija, a Zrinjski je nešto uspješniji sa 19 pobjeda, naspram 13 Veleža, dok je samo pet utakmica okončano bez pobjednika.

Kako su treneri najavili derbi

16:40 - Trener Zrinjskog Sergej Jakirović istako je kako je gradski derbi uvijek više od utakmice.

"Meni je lično utakmica kao i svaka druga koja nosi tri boda, tako da je to veliki rivalitet, pošto su dva kluba iz istog grada. Mi igramo kući, pred našim navijačima, i probat ćemo se predstaviti najbolje što možemo, kao što smo i u ovih sedam kola i naravno da se nadamo pobjedi. Svjesni smo da neće biti nimalo lako, Velež je izuzetno respektabilan protivnik i pokazali su ovoga ljeta u Evropi da igraju veoma dobar nogomet na visokom nivou, tako da će biti baš zanimljiva utakmica, a to je ono što ljude i zanima. Ja se nadam da će sve proći u fair-playu i da će biti kako na terenu tako i van terena sve u najboljem mogućem redu", kazao je Jakirović.

Trener Veleža Feđa Dudić kazao je kao se po ko zna koji put pokazuje važnost gradskog derbija za Mostar i za sve navijače i jednog i drugog tima.

"Što se tiče same utakmice, mislim da se zaista sastaju dvije ekipe koje žele igrati nogomet. Visoki presing traže i jedna i druga ekipa i pokušavaju igrati za gol više i zaista očekujem jednu dobru utakmicu, ukoliko bude dozvoljavalo vrijeme. Za sutra se očekuje sparno vrijeme. Ja kad sam saznao za termin utakmice, mislio sam da će malo popustiti, ali temperatura u Mostaru je i dalje viša od 30 stepeni. Možda to malo da umanji kavlitet utakmice, ali sve drugo, akteri, forma i način igranja i jedne i druge ekipe obećavaju da neće izostati kvalitet na ovoj utakmici", kaže Dudić.

16:35 - U Mostaru je trenutno umjereno oblačno vrijeme, a temperatura zraka je 32 stepena. Na trenutke puše nešto jači vjetar pa ćemo vidjeti koliko će to omesti igrače.

Stadion Pod Bijelim brijegom u Mostaru uoči utakmice (Foto: G. Š./Klix.ba)

16:30 - Zrinjski današnji meč počinje u sastavu: Kukić, Barišić, Bašić, Ćorluka, Bekić, Savić, Jakovljević, Juranović, Kamenar, Tičinović i Bilbija.

Na klupi Plemića su: Soldo, Zlomislić, Tešija, Šošić, Sabljić, Malekinušić, Memija, Magdić i Šipovac.

Za Velež igraju: Bogdanović, Zvonić, Zeljković, Anđušić, Ovčina, Brandao, Vehabović, Salčin, Zajmović, Dejanović i Radovac.

Na klupi su: Kačavenda, Ćosić, Radović, Isić, Pršeš, Hasanović, Peco, Zubanović i Cvijanović.

16:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na tekstualni prijenos zaostale utakmice 2. kola m:tel Premijer lige između HŠK Zrinjski i FK Velež. Meč se igra na stadionu Pod Bijelim brijegom u Mostaru s početkom u 17 sati.