Metri i milimetri
559

Žal koji ne prolazi: Evolucija ofsajda između velike krađe Zmajeva u Brazilu i SP-a u Kataru

K. H.
Foto: Twitter
Foto: Twitter
Više od osam godina prošlo je od Svjetskog prvenstva u Brazilu gdje je nastupila i naša Bosna i Hercegovina, a koliko su nogomet i tehnologija dodatno napredovali najbolji je pokazatelj način na koji se danas određuje nedozvoljena pozicija, u kontekstu krađe koju je naš tim u susretu protiv Nigerije doživio.
Zmajevi su u Brazil otišli s velikim očekivanjima. Generacija koju je s klupe predvodio tadašnji selektor Safet Sušić igrala je možda i najljepši nogomet u historiji našeg najboljeg A tima, a nakon poraza od Argentine u prvom kolu 2:1, odlučujući meč bio je protiv Nigerije s kojom smo se borili za drugu poziciju.

Igrala se 21. minuta, Misimović je sjajno uposlio Edina Džeku koji je rutinski savladao golmana Nigerije i doveo BiH u vodstvo, ali je novozelandski sudija Peter O'Leary na signalizaciju svog pomoćnika dosudio ofsajd i poništio gol našem timu.

Iako se u prvi mah nije tako učinilo, ponovljeni snimak pokazao je veliku grešku glavnog i pomoćnog sudije jer je Džeko bio barem metar iza odbrane Nigerije, no tada nije bilo VAR-a, niti poluautomatskog ofsajda, pa je čist pogodak našeg tima poništen zbog loše procjene sudije. Sam O'Leary je godinu nakon toga priznao grešku.

"Bila je to očita greška. Asistent je digao zastavicu i dosudio sam ofsajd. Iako ja nisam taj koji je digao zastavicu, bio sam glavni sudija i odgovoran sam za to. Da sam bio u boljoj poziciji, vidio bih šta se dogodilo i ne bih dosudio ofsajd. Ali nisam bio u boljoj poziciji i nisam to učinio", kazao je O'Leary nakon što je objavio kraj karijere.

U nastavku meča Peter Odemwingie je pogodio za pobjedu Nigerije, a pored poništenog pogotka svakako ćemo pamtiti i velike promašaje u samom finišu meča kada je sreća u potpunosti okrenula leđa našem timu.

Danas, na SP-u u Kataru gledamo jedan "potpuno novi nogomet", odnosno gledamo koliko je tehnologija u ovom sportu napredovala, pa umjesto "sudijskih procjena" za nedozvoljenu poziciju imamo ultranaprednu tehnologiju koja u milimetar može odrediti da li je riječ o ofsajdu ili dozvoljenoj poziciji.

Međunarodna nogometna federacija (FIFA) na SP-u u Kataru uvela je revolucionarnu pomoć VAR-u u vidu SAOT tehnologije, koja je direktno zadužena za ofsajde na utakmicama. Ova tehnologija se testirala duže vremena, a premijeru je doživjela na Mundijalu u Kataru.

Softver omogućava praćenje svakog igrača na terenu te brzu reakciju u slučaju ofsajd pozicije.

"Nova tehnologija nam omogućava 3D pristup u kojem savršeno vidimo gdje se u kojem trenutku nalazi svaki dio tijela bilo kojeg igrača. Zahvaljujući tome u nekoliko se sekundi kreiraju animacije koje savršeno pokazuju je li igrač bio u ofsajdu ili ne", rekao je na predstvljanju direktor nogometne tehnologije FIFA-e Sebastian Runge.

Najbolji primjer je današnja utakmica između Saudijske Arabije i Argentine, kada je Martinezu poništen pogodak zbog nekoliko milimetara u ofsajdu. Neka druga vremena, a žal ostaje...