Zašto je Pjanićev transfer u Barcelonu pokrenuo aferu u Italiji i kako Juventus "vlada" tržištem
Tamošnji mediji pišu da su s tim u vezi Juventus, ali i drugi klubovi, uradili desetine transfera (razmjene, prodaje i kupovine) bez da je izvršena bilo kakva transakcija, odnosno da klubovi u tom periodu nisu potrošili ni euro, iako je to u knjigama prikazano.
Istražitelji trenutno analiziraju 72 transfera, od kojih su njih 42 Juventusova, a čitava afera pokrenula se nakon transfera Miralema Pjanića iz Juventusa u Barcelonu za 60 miliona eura.
COVISOC, komisija koja nadzire italijanske nogometne klubove, poslala je izvještaj o načinu na koji su klubovi poslovali predsjedniku i glavnom tužitelju Nogometnog saveza Italije, a ključni razlog leži u tome da su klubovi, a prije svega Juventus, ostvarili nelegalnu kapitalnu dobit.
Pored Pjanićevog, jedan od najkontroverznijih transfera je onaj Victora Osimhena iz Lillea u Napoli, a koji je prikazan da košta 71 milion eura.
U aferi se ne spominje toliko ovaj sjajni napadač Napolija, već popratni transferi koji su išli uz ovaj dogovor. U suprotnom smjeru iz Napolija u Lille su otišla četiri igrača, za koje je Lille ukupno platio 20 milio eura.
Ciru Palmerija platio je sedam, Orestisa Karnezisa pet te Claudija Manzija i Luigija Liguorija po četiri miliona eura, no sporno je to što su se trojica od njih, iako tako skupo procijenjeni i plaćeni, već vratili u Italiju, i to dvojica u četvrtu, a jedan u treću ligu.
Četvrti sumnjiv igrač je Karnezis koji je ostao u Lilleu, ali nije odigrao ni minutu za ovaj tim.