Dame obilježile 2024. godinu u bh. sportu, olimpijska medalja ostala samo san
Bila je sjajna Muzaferija u drugoj polovini prošle sezone u svoje dvije discipline - superveleslalomu i spustu, a u obje je na kraju završila među 30 najboljih u ukupnom poretku.
Muzaferija je u prethodnoj sezoni bila 23. najbolja u superveleslalomu, dok je u ukupnom poretku spustašica zauzela 24. poziciju.
Najbolji rezultat sezone je Muzaferija ostvarila u švicarskoj Crans Montani, gdje je u spustu zauzela četvrto mjesto te joj je za dlaku izmakao podij.
Još jedna sjajna godina je i iza Mostarke Lane Pudar, koja je u 2024. tek postala punoljetna, a nastavila je nizati vrhunske rezultate.
Pudar je u februaru na Svjetskom prvenstvu u Dohi ostvarila jedan od najvećih uspjeha u karijeri osvajanjem bronzane medalje u utrci na 200 metara leptir, a na Evropskom prvenstvu u Beogradu okitila se srebrom i zbog toga je Lana treći put zaredom izabrana za najbolju sportistkinju naše zemlje.
Ipak, nastup Pudar na Olimpijskim igrama u Parizu nije donio željeni rezultat pa je olimpijska medalja za BiH i dalje ostala samo san. Mostarka se nije domogla polufinala u disciplini 100 metara delfin, a na 200 metara delfin stigla je do polufinala.
Na Olimpijskim igrama u Parizu najzapaženiji rezultat ostvarila je naša džudistkinja Larisa Cerić, koja je bila jako blizu osvajanja medalje. S dvije pobjede je Cerić izborila repasaž, gdje su joj trebale još dvije za bronzu, ali zaustavljena je na prvoj prepreci pošto ju je savladala Južnokorejka Kim Ha-yun, četvrta džudistkinja svijeta.
Nakon Olimpijskih igara, u Parizu su uslijedile Paralimpijske igre na kojim su bh. sportisti osvojili dva srebrena odličja. Očekivanoj medalji reprezentacije BiH u sjedećoj odbojci pridružio se sjajni 13-godišnji paraplivač iz Sarajeva Ismail Barlov s osvojenim srebrom u disciplini 50 metara prsno.
Posebno se pamti sjajni doček koji su Bosanci i Hercegovci osvajačima medalja priredili u sarajevskoj Vijećnici, gdje je Barlov i zaplakao.
Još jednu dobru godinu imala je Lejla Njemčević u brdskom biciklizmu. Ona je sezonu završila kao druga bicklistkinja svijeta, a uspjeh karijere je ostvarila na Evropskom prvenstvu u Danskoj, na kojem je zauzela drugo mjesto na ravničarskoj stazi.
Bila je to prva medalja u historiji bh. biciklizma s Evropskog prvenstva.
Što se nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine tiče, ona je nastavila svoj kontinuirani pad te je i u 2024. bilježila slabe rezultate. U martu se nismo uspjeli kroz baraž kvalifikovati na Euro, pošto je Ukrajina bila bolja od BiH u Zenici sa 2:1, a uslijedila je i teška sezona u Ligi nacija.
Takmičili su se Zmajevi u elitnom rangu, odnosno u A diviziji, a tamo su završili posljednji na tabeli svoje grupe, iza Njemačke, Nizozemske i Mađarske, te su ispali u B diviziju, gdje kvalitetom objektivno i više pripadaju.
Tokom Lige nacija su momci Sergeja Barbareza ostvarili pozitivne rezultate tek remijima protiv Nizozemske u Zenici i Mađarske u Budimpešti.
Trenutno se Zmajevi nalaze na 74. mjestu FIFA rang liste, a taj podatak je posebno poražavajuć kada u obzir uzmemo činjenicu da smo prije 10 godina bili 13. selekcija svijeta.
Što se tiče reprezentativaca BiH, najveći pojedinačni uspjeh ostvario je Sead Kolašinac, koji je u ovom trenutku definitivno i naš najbolji nogometaš. Kolašinac je u ovoj godini s Atalantom osvojio Evropsku ligu i stigao do vrijednog trofeja, a trenutno je s timom iz Bergama i lider na tabeli italijanske Serije A.
Što se domaćeg klupskog nogometa tiče, on je nastavio svoj uspon koji je primjetan posljednjih godina, a u 2024. je Borac pisao historiju.
Banjalučani su izborili grupnu fazu Konferencijske lige, nakon što su bili nadomak grupa u Evropskoj ligi, a potom su napravili i potpuno neočekivan podvig.
Zabilježili su momci trenera Mladena Žižovića sjajne rezultate u grupnoj fazi Konferencijske lige i uspjeli da se plasiraju u šesnaestinu finala, gdje će s ljubljanskom Olimpijom igrati za prolazak u samu završnicu.
Veliku radost su nam ove godine donijeli naši košarkaši, koji su nedavno u Skenderiji ostvarili historijsku pobjedu nad Hrvatskom, koju su razbili sa 110:90 i napravili ključni korak ka plasmanu na Eurobasket koji se igra u septembru.
Sada su momci Adisa Bećiragića ispred Hrvatske na tabeli naše grupe i za plasman na EP potrebna nam je pobjeda nad Kiprom te poraz Hrvatske od favorizovane Francuske.
Naravno, i ovu košarkašku godinu obilježio je Džanan Musa, zvanično najbolji sportista BiH, koji je s Real Madridom osvojio titulu prvaka Španije. Žal ostaje za neodbranjenom titulom prvaka Evrope, pošto je Real u finalu nadigran od Panathinaikosa.
Svakako treba spomenuti i uspjeh bivšeg reprezentativca BiH Nihada Đedovića, koji je s Unicajom osvojio trofej u FIBA Ligi prvaka.
Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine započela je godinu nastupom na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj, gdje se uopće nije proslavila.
Upisali su tada momci selektora Irfana Smajlagića tri poraza u tri utakmice. Nadigrali su ih redom Šveđani, Nizozemci i Gruzijci, a Euro smo završili kao najlošija selekcija, na posljednjem mjestu u konačnom poretku.
Nakon toga su rukometaši BiH od Portugala eliminisani i u baražu za plasman na Svjetsko prvenstvo, a trenutno su u novoj misiji da probaju izboriti Euro.
Dobra godina je iza našeg najboljeg tenisera Damira Džumhura, koji je dobrim rezultatima uspio da se vrati među 100 najboljih tenisera svijeta.
Džumhur 2024. godinu završava kao 83. na ATP listi, a nedavno je stigao i do titule na Challenger turniru u portugalskoj Maiji.
Treba spomenuti i velike uspjehe najveće nade bh. tenisa Tee Kovačević, koja je sa 14 godina osvojila titulu evropske prvakinje u svojoj starosnoj kategoriji, kao i završni Masters u konkurenciji teniserki do 16 godina.
Što se borilačkih sportova tiče, BiH je u 2024. godini dobila dva šampiona. Erko Jun je postao prvak poluteške kategorije (do 93 kilograma) u organizaciji Brave FC, dok je Sarajlija Darko Banović aktuelni šampion FNC-a u bantam kategoriji (do 61 kilograma).
U borilačkim sportovima blistala je i jedna dama, a radi se o Emini Sipović, koja je na Svjetskom karate prvenstvu u kategoriji mlađih seniorki osvojila bronzanu medalju.
Bila je Emina Sipović i prvakinja Svjetske karate lige u Poreču, a sjajna godina je i iza karatiste Anesa Bostandžića, koji je osvojio bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu u Zadru.
Na Evropskom prvenstvu u karateu za karatiste do 21 godine BiH je potpuno izdominirala i dobila četiri prvaka kontinenta.
Bostandžić je tada bio među onima koji su osvojili zlato, a pridružili su mu se i Bekir Grabus, Emina Sipović i Ali Arnautović.
Ove godine taekwondoisti Bosne i Hercegovine bili su veoma uspješni, a posebno se izdvajaju tri evropske seniorske medalje koje su naši predstavnici osvojili u maju 2024. godine.
Na Evropskom prvenstvu kojem je domaćin bio Beograd srebrenu medalju osvojila je Džejla Makaš. Njena reprezentativna kolegica Ada Avdagić okitila se bronzanim odličjem, dok je bronzu na istom šampionatu osvojio i Nedžad Husić, vlasnik najboljeg olimpijskog rezultata iz BiH ikada.
Pored tri pomenute medalje u olimpijskom sportu, taekwondo reprezentativci Bosne i Hercegovine Ada Avdagić i Muhamed Đonko osvojili su medalje i na Evropskom U21 prvenstvu, koje je održano u Sarajevu. Ada je bila bronzana, a Muhamed je postao viceprvak Evrope.
I kickbokseri se mogu pohvaliti dobrim rezultatima. Na EP-u, održanom u novembru u Atini, osvojili su devet medalja - dva srebra i sedam bronzi, a titule evropskih viceprvaka izborili su Albert Ugrinčić i Jasmina Merdić.