Letjeli smo paraglajderom na Bjelašnici: Evo zašto svjetski piloti dolaze upravo kod nas
U Bosni i Hercegovini se paraglajding razvio kasnije u odnosu na svijet, pa je područje BiH neistraženo za mnoge pilote, koji su s ovim ekstremnim sportom krenuli kada je bilo popularno u njihovim evropskim zemljama. Paraglajding se prvo razvijao u Evropi, najprije u Švajcarskoj i Francuskoj, a svjetski letači sada dolaze i kod nas, čemu svjedoči "Extreme fly 2024", koji je održan na Bjelašnici, s učesnicima iz svijeta i regiona.
Piloti paraglajdera dodatnu privlačnost nalaze u ljepoti naših planina i interesantnom terenu. Međutim, činjenica da su planine tako blizu glavnog grada Sarajeva, ovaj prostor čini još atraktivnijim za svjetske letače.
U to koliko je privlačno letenje na bh. planinama smo se i sami uvjerili, istina nakon nekoliko sati posmatranja vremena i uslova za letenje jer smo ovaj dan imali jači vjetar pa smo morali čekati bezbjednije uslove za polijetanje. Na društvenim mrežama uglavnom vidimo najuzbudljivije scene s leta, ali paraglajding ipak podrazumijeva više od zapanjujućih prizora iz vazduha.
Praksa je da se na mjestu polijetanja ostane neko vrijeme kako bi se pratila situacija. Da bi stekli iskustvo u letenju, potrebno je letjeti što više u različitim vremenskim uslovima, posjećivati takmičenja i razmjenjivati iskustva s drugim pilotima. U tom procesu klesanja u pilota profesionalca, pored vještine upravljanja kupolom paraglajdera koju pilot stekne, uporedo razvija i druge vještine kao što su poznavanje meteorologije i mikrometeorologije što u konačnici otvara nove vidike za duge prelete koristeći ono što nam priroda pruža.
Ukoliko se pak spremate za prvi let trebate znati da je i sama detaljna priprema zanimljiv doživljaj u kojem naučite mnogo o paraglajdingu. Za to vrijeme također nestane stres, strah ili anksioznost, šta god da osjećate kada idete u nešto nepoznato i avanturističko, sa zagarantovanim adrenalinom.
Nakon što dobijete vjetar u pravcu koji vam je potreban, bližite se polijetanju čija složenost u velikoj mjeri zavisi od jačine vjetra. Uz malo zabavnog napora nastupa glavni dio, u kojem više ne možete da pratite instrukcije pilota o tome kako funkcioniše letenje jer ste se podigli iznad najvišeg vrha Bjelašnice, iz nestvarne perspektive vidite prepoznatljivu prirodu ove planine i oduševljeni ste osjećajem koji proizvodi ovako slobodan vid letenja.
Oni hrabriji bi na trenutke mogli osjetiti potpunu slobodu, kao da pripadaju tu visoko u zraku, neumorni bi mogli poželjeti da lete svaki dan, a znatiželjni da nauče sami letjeti, za šta postoji rješenje. Klub sa kojim smo letjeli Extreme Sport Klub Sarajevo organizuje i kurs, koji je odlična ideja za ljubitelje ekstremnijih vrsta sportova.
Ono što je dobro kod ovog sporta jeste njegova cjenovna pristupačnost s obzirom na to da kompletnu opremu za letenje koja uključuje krilo, sjedište, rezervni padobran, kacigu, variometar, možete kupiti za otprilike 3.000-5.000 KM, ali se u samostalno polijetanje ne bi smjeli upustiti bez kvalitetne teorijske pripreme i praktične obuke.
No, ukoliko je samostalno letenje ipak previše za vas, iskustvo koje dobijete na tandem letu, bit će vam urezano vjerovatno do kraja života. Mi smo poletjeli s najvišeg vrha Bjelašnice 2067 metara nadmorske visine i podigli se nešto iznad vrha odakle smo poletjeli. Prilikom leta jasno se osjetila termika, koja nas je podizala na veću visinu, ali i čeoni vjetar bez kojeg ne bi uspjeli doći na željenu destinaciju. Na kraju, nakon predivne plovidbe, ali i nešto uzbudljivijih dijelova kao što je spirala u vazduhu, što je manevar koji se koristi za brzo gubljenje visine, sletjeli smo u Javorov do. Na ovom mjestu nas je dočekalo besplatno pivo, koje će dobiti svi letači ukoliko izaberu da se ovdje spuste, a kad ste već tu, ne bi trebali propustiti u prirodnom ambijentu probati i izvrsnu hranu koju imaju.
Zbog jakog vjetra, mi nismo imali priliku podići se previsoko, ali ukoliko pažljivije izaberete dan za paraglajding, naći ćete se vrlo brzo iznad oblaka. Ono što je važno istaknuti jeste da je termika na Balkanu prisutna od proljeća do kraja ljeta, tako da za let koji će vas podići u veće visine trebate planirati letenje u ovom periodu. Također, i letenje u zimskom periodu ima svoje draži.