Na današnji dan
86

Prije 41 godinu u Sarajevu su otvorene Zimske olimpijske igre, najveći sportski događaj u historiji BiH

Piše: H. H.
Čast da zapali olimpijski plamen pripala je Sandri Dubravčić (Foto: Twitter) (Foto: Reuters)
Čast da zapali olimpijski plamen pripala je Sandri Dubravčić (Foto: Twitter) (Foto: Reuters)
Na današnji dan prije 41 godinu u Sarajevu su otvorene Zimske olimpijske igre, najveći sportski događaj u historiji grada i naše države.

Sarajevo je organizaciju 14. po redu Zimskih olimpijskih igara dobilo 8. maja 1978. na sjednici Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) u Atini kada je grad podno Trebevića šokantno pobijedio u konkurenciji japanskog Sapporoa i švedskog Göteborga.

Ubrzo je počela izgradnja borilišta, te je "nikla" Zetra, obnovljeni su Skenderija i stadion Koševo, sagrađeno je Olimpijsko selo na Mojmilu...

Sve je godinu dana prije početka ZOI bilo spremno za spektakl i samo se čekalo da najveći sportski događaj u historiji Jugoslavije počne.

Legendarna maskota Vučko je i danas jedan od simbola Sarajeva, a njeno legendarno i svugdje prepoznatljivo "Sarajevooooo..." otpjevao je Zdravko Čolić.

Dan pred početak Igara organizatori, ali i čitava Jugoslavija su se tresli od brige - snijega u februaru na planinama oko Sarajeva nije bilo. Mnogi su već pomislili kako će uzalud biti sva priprema za spektakl, a onda se u noći sa 7. na 8. februar desilo čudo - snijeg je padao tolikim intenzitetom da su se ujutro na dan igara organizatori hvatali za glavu jer je snijega bilo i previše.

Ali to nije bio nikakav problem za Sarajlije. Građani su uz pomoć vojske u ekspresnom roku očistili sva borilišta na Jahorini, Bjelašnici, Igmanu i Trebeviću i doveli ih u savršeno stanje za takmičenja.

Tačno 1.600 ljudi je nosilo olimpijsku baklju, a čast da zapali olimpijski plamen pripala je Sandri Dubravčić.

Na Igrama je učestvovalo 1.272 sportista iz 49 zemalja, a prvi put se u historiji olimpijskih igara na njima pojavio i jedan afrički skijaš, Lamine Gueye iz Senegala.

U programu Olimpijskih igara tada su bili alpsko skijanje, bob i sankanje, hokej i umjetničko klizanje, biatlon, nordijsko skijanje i ski-skokovi.

Najuspješnije države bile su države koje više ne postoje - Istočna Njemačka (9 zlatnih, 9 srebrenih i 6 bronzanih medalja) i SSSR (6 zlatnih, 10 srebrenih i 9 bronzanih medalja).

Igre, koje su ocijenjene najuspješnije organizovanim do tada, su zatvorene 19. februara u Zetri pred 8.000 posjetilaca uz legendarnu poruku Juana Antonija Samarancha "lijepo je bilo u Sarajevu, do viđenja u Calgaryju".

Nažalost, sva sportska borilišta tokom agresije na BiH su uništena, a neka od njih ni do danas nisu rekonstruisana i Sarajevo već decenijama čeka da ponovo ugosti neko od velikih svjetskih takmičenja.