Skandal s raspadanjem olimpijskih medalja sve veći, "pljušte" otkazi zbog otrovne supstance
Francuski plivači našalili su se uz viralne fotografije njihovih medalja, poručivši da izgledaju kao da su s Igara 1924. godine, a ne 2024.
Skandal je sada poprimio još veće konture. Pariska kovnica, koja je bila zadužena za izradu medalja, otpustila je tri osobe koje su odgovorne za ovaj propust.
Pas la médaille de bronze de Clement Secchi qui s’écaille 💀💀#Paris2024 pic.twitter.com/Dv7YOVxLMN
— MR.CARTER (@NelsonCarterJr) December 27, 2024
Problem je nastao zbog toga što su u početku planirali koristiti otrovnu supstancu hrom trioksid. Prvenstveno, u kovnici su ga koristili u proizvodnji lakova kojim su ofarbali medalje, ali su onda morali odustati od toga.
#ACTUALIDAD
— TIKITAKAS (@AS_TikitakAS) January 15, 2025
🥇🥈🥉 La casa de la moneda de París entra en crisis por la devolución de 100 medallas olímpicas https://t.co/bcYQZ89ZQG
Kako je hrom trioksid je zabranjen u Evropskoj uniji, tako je organizatorima Olimpijskih igara u Parizu preostalo samo 15 mjeseci da riješe problem i pronađu zamjenu za hrom trioksid.
Hrom trioksid se uglavnom koristi u procesu premazivanja metalnih površina kako bi se poboljšala njihova otpornost na koroziju. Djeluje kao oksidant u raznim hemijskim reakcijama, a koristi se i u proizvodnji umjetnih dragulja.
Ipak, kako se radi o vrlo otrovnom, korozivnom i kancerogenom jedinjenju, potrebno je koristiti zaštitnu opremu prilikom rukovanja, te je u Evropskoj uniji potpuno zabranjen. Osobe zadužene za proizvodnju olimpijskih medalja očigledno to nisu znale, pa su na kraju morali pronaći alternativno rješenje koje je dovelo do potpuno uništenih medalja.
Pariska kovnica je dobila nazad više od 100 medalja. Iz Međunarodnog olimpijskog komiteta najavljeno je da će sve biti zamijenjene.