Šta je obilježilo 2024. u sportu: Godina u znaku Olimpijskih igara i nogometnog Eura
Evropski prvak u vaterpolu postala je Španija, dok su rukometaši Francuske osvojili Evropsko prvenstvo priredivši senzaciju u finalu.
Jannik Sinner i Arina Sabalenka su trijumfovali na Australian Openu.
Početkom februara je Afrički kup nacija osvojila Obala Slonovače, a Super Bowl je pripao Kansas City Chiefsima.
Ilia Topuria je nokautirao Alexandera Volkanovskog i postao UFC-ov prvak u perolakoj kategoriji.
Početkom marta u Glasgowu je održano Svjetsko dvoransko atletsko prvenstvo na kojem su najuspješniji takmičari bili iz Sjedinjenih Američkih Država sa 20 medalja, od kojih su šest zlata.
Benson Kipruto i Sutume Kebede su trijumfovali na Tokijskom maratonu, a Tadej Pogačar je slavio na utrci Volta a Catalunya.
U aprilu je održan spektakularni event UFC 300 na kojem je Alex Pereira nokautirao Jamahala Hilla i odbranio titulu UFC-ovog prvaka u poluteškoj kategoriji, dok je na isti način Max Holloway osvojio BMF pojas za "najopakijeg čovjeka" protiv Justina Gaethjeja u lakoj kategoriji i to na spektakularan način u posljednjoj sekundi borbe.
Sisay Lemma i Hellen Obiri su pobijedili na Bostonskom maratonu, a na Londonskom maratonu su najbolji bili Alexander Mutiso i Peres Jepchirchir.
U maju su u individualnim sportovima najviše razloga za slavlje imali Tadej Pogačar koji je trijumfovao na Giro d'Italiji, Oleksandr Usik koji je na bodove pobijedio Tysona Furyja i postao neprikosnoveni prvak svijeta u boksu u teškoj kategoriji, te Carlos Alcaraz i Iga Swiatek koji su osvojili Roland Garros.
Što se tiče timskih sportova, hokejaši Češke su osvojili Svjetsko prvenstvo, nogometaši Atalante su podigli pehar Evropske lige, a Olympiakos je bio najbolja ekipa Konferencijske lige. Košarkaši Panathinaikosa su osvojili Euroligu.
Prvog dana juna je Real Madrid osvojio nogometnu Ligu prvaka, dok je rukometnu Ligu prvaka osvojila Barcelona.
NBA ligu je osvojio Boston pobjedom u finalu sa 4-1 nad Dallasom, a MVP finala je bio Jaylen Brown.
Islam Mahačev je pobjedom gušenjem pobijedio Dustina Poiriera i odbranio titulu UFC-ovog prvaka u lakoj kategoriji, dok je Alex Pereira nokautom protiv Jirija Prochazke odbranio UFC-ovu titulu u poluteškoj kategoriji.
Juli je bio u znaku nogometnog Eura u Njemačkoj kojeg je na kraju senzacionalno osvojila Španija. Trijumf im je ostao u sjeni sudijskog "poguranca" u četvrtfinalu kada sudija Anthony Taylor nije dosudio čist penal za Njemačku kada je Marc Cucurella rukom zaustavio šut Jamala Musiale.
Lionel Messi je sa svojom Argentinom osvojio još jedan trofej, ovaj put Copa Americu, dok je nevjerovatni Tadej Pogačar osvojio Tour de France.
Wimbledon su osvojili Carlos Alcaraz i Barbora Krejčikova, dok je Belal Muhammad oduzeo UFC-ov pojas u velter kategoriji Leonu Edwardsu nakon odluke sudija.
Kraj jula i početak augusta obilježile su Olimpijske igre u Parizu. Sjedinjene Američke Države su sa 40 zlata, 44 srebra i 42 bronze bila najuspješnija država. Amerikanci su opravdali uloge favorita u mnogim sportovima, a najimpresivniji je bio pohod košarkaša do novog zlata, kao i zlato Noaha Lylesa u utrci na 100 metara.
Ipak, najveću svjetsku sportsku smotru obilježili su i brojni skandali.
Skandali su počeli već od svečane ceremonije otvaranja Igara koju su mnogi kršćani smatrali ismijavanjem njihove religije, preko tjeranja takmičara u triatlonu da plivaju u ekstremno prljavoj Seni, a najveći skandal vezan je za takmičenje u boksu za žene u kojem su zlatne medalje osvojile Imane Khelif (do 66 kg) i Lin Yu-Ting (do 57 kg) koje su optuživali da su muškarci.
No, bilo je i onih pozitivnih priča koje ćemo, sasvim sigurno, dugo pamtiti, a možda i najljepša je ona koja se tiče Yusufa Dikeca.
Turčin je u miks parovima u disciplini vazdušni pištolj sa deset metara osvojio srebro sa Sevvalom Ilaydlom Tarhan, no i pored poraza proslavio se zbog ležernog načina na koji je gađao iz pištolja.
Real Madrid je osvojio Superkup Evrope, Dricus Du Plessis je odbranio titulu UFC-ovog prvaka u srednjoj kategoriji savladavši Israela Adesanyu, a Primož Roglič je trijumfovao na Vuelta a Españi.
Septembar je počeo trijumfima Jannika Sinnera i Arine Sabalenke na US Openu, a nastavio se osvajanjem titule UFC-ovog prvaka u bantam kategoriji Meraba Dvališvilija koji je pobijedio Seana O'Malleya.
Berlinski maraton su osvojili Milkesa Mengesha i Tigist Ketema.
Na početku oktobra Svjetsko prvenstvo u futsalu je osvojio Brazil, dok su Čikaški maraton osvojili John Korir i Ruth Chepng'etich.
Alex Pereira je nokautirao Khalila Rountreeja i odbranio titulu UFC-ovog prvaka u poluteškoj kategoriji, dok je na isti način Ilia Topuria osvojio UFC-ov pojas u perolakoj kategoriji protiv Maxa Hollowaya.
Novembar je bio bogat teniskim spektaklima. Završne Masters turnire su osvojili Jannik Sinner i Coco Gauff, dok je Italija osvojila Davis Cup i Billie Jean Cup.
Jon Jones je odbranio UFC-ovu titulu u teškoj kategoriji kada je nokautirao Stipu Miočića i poslao ga u penziju.
Njujorški maraton su osvojili Abdi Nageeye i Sheila Chepkirui, dok je Botafogo postao južnoamerički klupski prvak osvojivši Copa Libertadores.
Max Verstappen je na Velikoj nagradi Las Vegasa došao do četvrtog uzastopnog naslova prvaka Formule 1.
Mike Tyson se vratio u 59. godini u profesionalne vode, no izgubio je boks meč protiv Jakea Paula.
Na startu decembra su Norvežanke osvojile Evropsko prvenstvo u rukometu, a jedan od najimpresivnijih poduhvata napravio je Jordan Crooks.
Momak s Kajmanskih Ostrva je na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti u malim bazenima postao najbrži plivač u historiji i jedini koji je 50 metara preplivao za manje od 20 sekundi.
Na samom kraju godine Real Madrid je opravdao ulogu favorita i postao svjetski klupski prvak osvojivši Internacionalni kup, posljednji u ovom formatu sa šest ekipa s obzirom daće na narednom učestvovati čak 32 ekipe.
Također, Oleksandr Usik je još jednom na bodove pobijedio Tysona Furyja i odbranio titulu prvaka svijeta u boksu.