Kako je plivanje u 2021. izašlo iz anonimnosti i postalo sport koji je osvojio srca ljudi u BiH
I dok su plasmani na velika takmičenja uspjeh sami po sebi, kada u nekom planetarno popularnom sportu imamo medalje s velikih takmičenja, onda se s pravom možemo ponositi time.
A imenima Lane Pudar i Iman Avdić ćemo se sigurno ponositi i u narednim godinama, posebno kada znamo da su se suočavale i suočavaju s ogromnim preprekama koje nema nijedan sportista u uređenim državama.
Bez ikakve sumnje, Lana Pudar je najzaslužnija za promociju plivanja u Bosni i Hercegovini. Članica Kluba vodenih sportova Orka iz Mostara je 19. januara proslavila 15. rođendan i nije joj dugo trebalo da skrene pažnju na sebe.
Da budemo pošteni, ona je pažnju na sebe skrenula još 2019. godine. Tada je sa samo 13 i po godina osvojila osam zlatnih medalja na prvenstvu BiH i već tada je bilo jasno o kakvom se talentu radi. Osam zlatnih medalja, a u svom gradu nema glavni "rekvizit" za trening - olimpijski bazen.
No, nijedan izazov nije bio težak za Lanu i njena volja za treningom je bila sve jača i jača. Nakon "pandemijske" 2020. godine, u kojoj je plivanje bilo praktično nepostojeće, ove godine je kalendar bio izuzetno zgusnut i Lanu je očekivalo takmičenje za takmičenjem.
Pudar je 12. marta na Serbian Openu osvojila zlatnu medalju u utrci na 100 metara delfin, a vremenom od 57.37 sekundi je postala prva bosanskohercegovačka plivačica u historiji koja je ispunila "A" normu za olimpijske igre. Do tog trenutka na najveću svjetsku sportsku manifestaciju naši plivači i plivačice su dolazili "na lijepe oči", odnosno na pozivnice Međunarodnog olimpijskog komiteta.
Lana je zbog loma stopala propustila Evropsko seniorsko prvenstvo u velikim bazenima u maju u Budimpešti, ali se oporavila za julsko Evropsko juniorsko prvenstvo u velikim bazenima u Rimu.
Pudar je 8 . jula osvojila srebrenu medalju u disciplini 200 metara leptir, dva dana kasnije također srebro u disciplini 50 metara leptir, a potom je 11. jula postala evropska juniorska prvakinja u utrci na 100 metara delfin.
Samo dvije sedmice kasnije Lana je otišla na Olimpijske igre u Tokiju, gdje je kao jedna od najmlađih učesnica zauzela 19. poziciju u disciplini 100 metara leptir.
Kako se godina bližila kraju, Lana je plivala sve bolje i bolje. Najprije je krajem oktobra osvojila bronzu na Svjetskom kupu u Kazanju u disciplini 100 metara leptir, a samo nekoliko dana kasnije je učestvovala u istom gradu na Evropskom seniorskom prvenstvu u 25-metarskim bazenima, gdje je na 200 metara delfin zauzela peto mjesto, a na upola kraćoj dionici bila šestoplasirana.
Kruna sezone Lani je bio nastup na Svjetskom prvenstvu u malim bazenima, gdje je 17. decembra osvojila bronzu u utrci na 200 metara. Osim što je to bila prva medalja za BiH sa svjetskih plivačkih prvenstava, Lana je oborila i evropski juniorski rekord.
Njena skoro dvije godine mlađa kolegica iz reprezentacije Iman Avdić je također nagovijestila da su velike stvari pred njom.
Mlada Sarajka je rođena 23. septembra 2009. godine i sa tek napunjenih 14 godina je ispunila čak četiri norme za nastup na Svjetskom prvenstvu u Abu Dhabiju, a put do toga nije bio nimalo lagan.
Ona je već sa sedam godina počela osvajati medalje, a do 2020. godine, koju je obilježila pandemija koronavirusa, ukupno je osvojila 12 zlata i bila vlasnica mnogobrojnih rekorda naše zemlje.
Iman je u žižu svjetskih medija stigla usred pandemije, kada je Reuters napravio priču o njoj i načinu na koji trenira u plasteniku, s obzirom na to da su svi bazeni bili zatvoreni početkom 2020. godine.
No, čak i u tako improvizovanim uslovima Iman je napredovala te je, kada su se takmičenja vratila na velika vrata, nastavila nizati uspjehe.
Na Serbian Openu, istom takmičenju na kojem je i Lana briljirala, članica Plivačkog kluba Sport Time je osvojila zlata na 200 i 400 metara mješovitim stilom.
Na Evropskom prvenstvu u Budimpešti je kao 13-godišnjakinja osvojila respektabilno 27. mjesto na utrci 200 metara delfin, a nakon što je u junu pomela konkurenciju na prvenstvu BiH uslijedilo je Evropsko juniorsko prvenstvo, gdje je nastupila u čak sedam disciplina.
Iako je postala jedina bh. plivačica sa četiri isplivane norme za svjetsko prvenstvo, odlučila je u Abu Dhabiju nastupiti u tri. U dvije je kao uvjerljivo najmlađa takmičarka dva puta bila među najboljih 30. te na taj način pokazala da je pred njom svijetla budućnost.
I u muškom plivanju tokom ove godine potencijal za velika dostignuća je pokazao Jovan Lekić.
Postao je evropski juniorski viceprvak na 400 metara slobodnim stilom te bronzani na upola kraćoj dionici, no Svjetska plivačka federacija je u oktobru objavila da je on suspendovan zbog dopinga na dvije godine i vidjet ćemo kakva ga sudbina očekuje.
Ono što je sigurno je da su sve troje pokazali da plivanje zaslužuje pažnju i da postaje sve popularnije u našoj zemlji, ali tu dolazimo do ključnog problema s kojim su se tokom svog dosadašnjeg puta borile Pudar i Avdić - nedostatak uslova.
Posebno se to odnosi na nepostojanje olimpijskog bazena u Mostaru, koji su još prije nekoliko godina osmislile gradske vlasti. Ali, sve je ostalo na maketama i grafičkim animacijama u kojima mostarski bazen izgleda ljepše i modernije od londonskog, rimskog i pariskog zajedno.
Mnogi skeptici i dežurni "dušebrižnici" pravdaju nerad vlasti u Mostaru tokom svih proteklih godina rečenicama kako ne treba graditi bazen jer Lana može trenirati u Sarajevu te da je potrebnije desetak miliona KM potrebnih za njegovu izgradnju uložiti u neke druge projekte.
Ali ne, mostarski bazen se ne gradi samo za Lanu Pudar, već za sve djevojčice i dječake, ne samo iz Mostara, već i čitave Hercegovine, koji će zbog Lane početi trenirati plivanje i sanjati da se jednog dana vraćaju kući s medaljama oko vrata.
Isto važi i za druge bh. gradove ili bar centre naših regija. Jer, kada bi u svakom većem gradu postojao olimpijski bazen, plivanje bi moglo postati masovan sport u kojem bismo mogli parirati svima i konačno doći do olimpijskog odličja.
Jer Lana i Iman su pokazale da se i u skoro nemogućim uslovima naša zastava može vijoriti visoko iznad pobjedničkog postolja. Ostaje da se nadamo da će konačno i političari to shvatiti. Obična raja je to već shvatila.