Projekt besmrtosti britanskog plivača: Adam Peaty najavio historijski rekord u Tokiju
Njegov svjetski rekord iznosi 56,88 sekundi i niko drugi nije mu bio ni blizu.
Peaty je osmostruki svjetski prvak i aktuelni olimpijski šampion iz Rija, koji je u 13 navrata obarao svjetski rekord. Njegova dominacija u bazenu je onakva kakvu je demonstrirao Usain Bolt na atletskoj stazi, a Michael Jordan na košarkaškom terenu. Mjerljiva i nesporna, ali ga ne zadovoljava i on želi još više.
Peaty provodi otprilike šest sati dnevno trenirajući za nastup koji će trajati manje od 60 sekundi. Kako je istakao, Peaty ne voli aerobni trening, a osim osvajanja nove zlatne medalje u Tokiju, Britnac je predstavio plan kako da ostane najbolji plivač svih vremena u svojoj disciplini.
Cilj plivača je oboriti aktuelni svjetski rekord i dionicu 100 metara prsno isplivati za samo 56,5 sekundi. Da bi to uspio, morat će plivati savršenu utrku. Peaty je ovaj projekt nazvao "besmrtnim".
[TWITTER]1418549757367046149[/TWITTER]
Svakog jutra, osim nedjelje, ustaje u 6.30 ujutro, često jako umoran od napornih treninga prethodnog dana. Svakog dana tokom priprema plivao je 10.000 metara ili 200 dužina olimpijskog bazena.
Kada ga umor konačno savlada, plivač prelazi na sljedeću fazu svoje rutine, provodeći još puno sati u "oporavku", procesu koji omogućuje njegovom tijelu da apsorbira intenzivan trening kako bi osigurao da bude bolji, jači i brži.
Zbog toga dnevno unosi 8.000 kalorija (prosječnom odraslom muškarcu treba 2.500). Riječ je uglavnom o cjelovitoj prehrani koja se sastoji od od piletine i ribe, leće i mahunarki, jogurta i mlijeka na biljnoj bazi. Kad ne jede, boravi u ledenim kupkama - hladnoća je velika, ali umiruje mišiće - i jednom sedmično Peaty je podrgnut akupunkturi koja u krvi oslobađa endorfin protiv bolova.
Britanac praktikuje i hidžamu, koji opisuje kao dio "stalnog ciklusa patnje", one koju podnosi jer "opsjednut bržim postizanjem rezultata".
Uprkos iscrpljujućim pripremama, Peaty posebno uživa u drugoj fazi svog trening plana prije samog nastupa. To je period u kojem trenira u teretani, gdje radi s tegovima težine od 180 kilogarma (čučanj) i 140 kilogarama za bench press.
"Samo pogledajte moje rezultate i jasno je da oni postaju sve brži i brži... ali ono što ljudi ne vide je jeb..ih 35 do 40 sati treniga sedmično", kaže Peaty, koji je zavisnik adrenalina.
Na Olimpijskim igrama u Tokiju neće biti prisutnih gledalaca i Peaty priznaje će mu to nedostajati, jer uživa u nastupima pred velikim brojem navijača. Ipak, za njega izgovora nema.
"Ako ste vrhunski sportista, uvijek morate pronaći način da postignete vrhunske rezultate. O tome se ne može diskutovati u sportu."
Konačno, Peaty će nastupiti u finalu na 100 metara prsno u Tokiju u ponedjeljak 26. jula. U zlatnu medalju više niko ne sumnja, ali pažnju treba obratiti na vrijeme. Magičnih 56,5 sekundi - to je vrijeme i rekord koji Peaty želi postaviti i za koji misli da više niko nikada nakon njega neće moći srušiti i koji će zauvijek ostati u plivačkoj historiji.