Vremeplov u šezdesete
342

Prepoznajete li dio glavnog grada na slici? Ovdje su nekad igrali Sarajevo i Željezničar

L. K.
Prije nego je krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća na Skenderiji otvoren Centar Skenderija, ovaj prostor je zauzimao nogometni teren na kojem su odigrane hiljade utakmica.

Na nogometnom terenu igrala se tzv. Fildžan liga, a naziv je dobila jer se igralo na nagetom igralištu (nogometaši su jedno poluvrijeme igrali uzbrdo, a drugo nizbrdo). Bolji poznavaoci prilika ističu da je to bilo staro armijsko igralište, namijenjeno vojnim licima. Osnovna svrha bila je održavanje fizičke spreme. Ovdje je nogomet igrala radnička klasa, studenti i činovnici, a utakmice je nerijetko pratio veliki broj građana.

Stara Skenderija (Sarajevo.co.ba)
Stara Skenderija (Sarajevo.co.ba)

Ulaz se nalazio na mjestu gdje su danas stepenice, a građani su utakmicama mogli prisustvovati besplatno. Oni koji nisu uspjeli zauzeti mjesto na travnatim tribinama sjedili su na dekama i stolicama, a starije generacije pričaju i kako je na ulazu bilo moguće kupiti i stare brojeve Oslobođenja - za one koji nemaju stolicu ili deku.

Ovdje su nekada igrali RFK Hajduk, Sloga, Đerzelez, Željezničar, Sloboda, Udarnik, Sarajevo, Bosna, Romanija (poslije Partizan), Pofalićki i mnogi drugi.

Zanimljivo, upravo su svoju nogometnu karijeru mnogi igrači Sarajeva i Željezničara počeli pisati na ovom terenu. Tu prije svih mislimo na Biogradlića, Ferhatovića, Mušovića, Ilijasa Pašića, Prodanovića...

Izgradnja Centra Skenderija počela je 1968. godine, pa je Fildžan liga tada preselila na Grbavicu i Koševo. Novi kulturno sportski centar otvoren je 29. novembra 1969. godine, a povodom velikog otvorenja premijerno je prikazan klasik "Bitka na Neretvi" Veljka Bulajića, koji je bio nominovan za Oskara.

Premijeri su prisustvovale brojne velike ličnosti, poput Josipa Broza Tita i njegove supruge Jovanke. Centar Skenderiju tu noć je posjetila i Sophia Loren, ali i Omar Shaarif, Bata Živojinović, Milena Dravić, Ljubiša Samardžić, Boris Dvornik...