Najveće iznenađenje
78

Farani su hit Evropskog prvenstva u rukometu: Imaju stanovnika kao Općina Centar, ali i recept za uspjeh

E. B.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Rukometna reprezentacija Farskih ostrva je hit ovogodišnjeg Evropskog prvenstva u Njemačkoj, a svi se pitaju kako mala ostrvska zemlja koja ima stanovnika kao sarajevska Općina Centar ima dobru rukometnu reprezentaciju i ne bruka se u svom debitantskom nastupu na velikom takmičenju.
Samo zagriženi ljubitelji rukometa znaju za jednog ili dvojicu rukometaša Farskih ostrva, a oni koji rukomet gledaju "od januara do januara" sasvim sigurno su se iznenadili kada su Farska ostrva uopće vidjeli na Euru, a pogotovo kada su osvojili bod protiv moćne Norveške.

Farska ostrva su autonomna pokrajina u sklopu Danske na samom sjeveru Evrope koja ima oko 52.000 stanovnika, otprilike koliko ima i sarajevska Općina Centar.

I pored malog broja stanovnika, Farani imaju svoje sportske organizacije i reprezentacije u skoro svim sportovima, a Rukometni savez je osnovan 1980. godine, što znači da je njihov selektor Peter Bredsdorff-Larsen (57) stariji od saveza 13 godina.

Peter Bredsdorff-Larsen (Foto: EPA-EFE)
Peter Bredsdorff-Larsen (Foto: EPA-EFE)

Farani su se nakon 34 učestvovanja u kvalifikacijama za velika takmičenja plasirali na glavni turnir, a na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu su zadivili rukometni svijet.

Nakon što su u svom prvom nastupu na Euru skupo prodali kožu protiv Slovenaca u porazu 32:29, u drugom kolu su osvojili bod protiv Norveške (26:26) i postali glavna tema među rukometnim fanovima, a svi se pitaju samo jedno - kako su ovi rezultati mogući s obzirom na to da Farska ostrva niko ne smatra rukometnom nacijom.

Rukomet na Farskim ostrvima je bio manje-više rekreativni sport do prije desetak godina kada su čelnici saveza odlučili potražiti pomoć trenera iz Danske koji su počeli raditi sa omladinskim selekcijama.

Elias Ellefsen a Skipagotu (Foto: EPA-EFE)
Elias Ellefsen a Skipagotu (Foto: EPA-EFE)

No, ni svo znanje trenera ne bi bilo dovoljno da nije talentovane grupe igrača koji su zaluđeni rukometom, a koju predvodi 21-godišnji Elias Ellefsen a Skipagotu.

"Moj otac je bio rukometaš i odrastao sam uz rukomet. Šta je tajna našeg uspjeha? Na Farskim ostrvima dvorane su cijeli dan otvorene i djeca provode dane u njima. Moji prijatelji i ja smo svaki dan provodili u dvorani po nekoliko sati. U suštini, svaki slobodan trenutak smo igrali rukomet i logično je bilo da napredujemo iz dana u dan", rekao je Skipagotu čija majka Gunn je predsjednica Rukometnog saveza Farskih ostrva.

Upravo su Skipagotu, njegov brat Roi (20), rođaci Oli (18) i Pauli Mittun (21), te Hakun West Av Teigum (21) okosnica reprezentacije.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Zajedno su igrali u omladinskim kategorijama, a zanimljivo je da su uporedo sa seniorskom reprezentacijom nastavili igrati i za juniore, što dovoljno govori o njihovoj posvećenosti nacionalnom timu.

Farani su se na velikoj sceni pojavili 2022. godine kada su na U18 Evropskom prvenstvu bili deveti, a na U20 su zauzeli deseto mjesto.

Prošle godine su na U19 i U20 Svjetskom prvenstvu stigli do četvrtfinala, a savladali su rukometne velesile poput Švedske, Njemačke i Španije.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Nekadašnji pomoćni trener reprezentacije Danske Bredsdorff-Larsen je proveo ekipu kroz kvalifikacije sa dvije pobjede nad Rumunijom i Ukrajinom i odveo je na Euro kao jednu od najboljih trećeplasiranih ekipa, a ono što je posebno zanimljivo je da je usavršio igranje sa sedmoricom u napadu bez golmana, što su Farani demonstrirali i na takmičenju u Njemačkoj.

Koliko je ova generacija rukometaša bitna Faranima govori podatak i da ih je u Berlin na utakmice stiglo oko 5.000, odnosno desetina od ukupnog broja stanovnika.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Osim Skipagotua koji od prošle godine nastupa za njemačkog velikana Kiel i Teiguma koji je član Füchsea, Farani nemaju igrače u velikim ekipama.

Od igrača koji su na Evropskom prvenstvu najviše ih igra u Danskoj (6), zatim u Švedskoj (3), Norveškoj (2) i Islandu (1), a dvojica igrača su bez kluba.

No, i pored toga uz jasno postavljen sistem i kvalitetne trenere došli su u situaciju da se plasiraju u drugi krug Evropskog prvenstva.

Za to im treba današnja pobjeda protiv Poljske u 18 sati, te trijumf Slovenije nad Norveškom (20:30). Sasvim sigurno, svi ljubitelji rukometa se nadaju da će im se taj san i ostvariti.