Jedan od osnovnih razloga otežanog funkcionisanja ustanova i preduzeća u javnom vlasništvu koja upravljaju sportskim objektima su iznimno velika izdvajanja za režijske troškove koji su, u principu, znatno iznad cijena zemalja u okruženju.
Činjenica je da ustanove i preduzeća koja gazduju sportskim objektima nemaju nikakav povlašteni položaj u kategorizaciji cijena energenata. U pravilu, sportski objekti su svrstani u kategorije potrošača sa najskupljim tarifnim stavovima.
Stoga je inicijativom predloženo sljedećem:
-
da se sportski objekti pri obračunu potrošene vode, svrstaju u II kategoriju – institucije (vanprivreda) u koju spadaju: predškolske, đačke, zdravstvene ustanove, vjerske organizacije, institucije nauke kulture, socijalne zaštite i sl.
-
da obračun utroška električne energije za sportske objekte bude unutar III ili IV tarifne grupe u dijelu - ostala potrošnja prema tarifnim stavovima za kupce Javnog preduzeća Elektroprivreda BiH.
-
da se u KJKP Toplane – Sarajevo d.o.o. sportski objekti kod svrstaju u kategoriju gdje i domaćinstva.
-
da se obračun odvoza smeća bazira na mjernoj jedinici količine odvezenog smeća, a ne na kvadraturi prostora.
-
da jedinične cijene grijanja za sportske objekte bude na nivou stambenog prostora.
Navedenim izmjenama kategorija obračuna energenata, troškovi objekata bili bi znatno manji čime bi se funkcionisanje istih olakšalo, a razvoj sporta i sportskih klubova dodatno potakli, saopšteno je iz Olimpijskog bazena Otoka.
Potpisnici inicijative su direktori KJP ZOI 84 OCS, KJP Centar Skenderija, JU CSR Sarajevo, JP Lokom, KSC Hadžići, KSC Ilidža, KSC Vogošća, KSC Ilijaš i JP Olimpijski bazen Otoka.