Kako postati najbolji teniser svijeta: "Nije znao ni brojati, a slavio je pobjede"
U posljednjih nekoliko mjeseci Jannik Sinner je pokazao dominaciju kakva je rijetko viđena i ozbiljno istakao kandidaturu da, ukoliko nastavi s takvim rezultatima, može ugroziti i neke rekorde najboljih tenisera u historiji.
Sinner je osvojio najveće turnire na kraju prošle i najveći turnir na startu nove godine. Zacementirao je svoje mjesto na broju jedan za dugi period.
O njegovim počecima pričao je prvi Sinnerov trener Andreas Schonegger. Riječ je o čovjeku koji ga je naučio prvim udarcima reketom kada je Italijan imao samo četiri godine.
"Njegov otac je bio dobar teniser, možda je to bila sreća jer je vjerovatno kod kuće našao reket i pokušavao da udari lopticu. Definitivno je prvo naučio skijati, a onda kada je imao četiri godine, majka me je zamolila da ga dovedem na teniski teren i da vidim može li nešto da uradi", prisjeća se Schonegger i nastavlja:
"Definitivno je imao ono malo više u odnosu na ostale. Već sa četiri godine nije htio da se zaustavi s igranjem, a kada je istekao sat treninga, za razliku od ostale djece, nije htio kući. Kada sam ga pitao ide li kući, rekao je da će radije sačekati da ga otac pokupi s posla, pa da može i kući s njim nastaviti s igranjem. U tim godinama za mene je bilo fantastično i moglo se vidjeti da ima nešto više na mentalnom nivou", dodaje teniski stručnjak.
Schonegger je ispričao i zanimljivu anegdotu. Sinner nije znao ni brojati, pa tako nije imao predstavu o rezultatu, ali je žestoko slavio pobjede.
"Kada bi dobijao poene, skakao bi u zrak i smijao se. Svaki dan je bio zabavan i bio je odmah zanimljiv lik. Nije znao da broji poene, a pobjeđivao je. Ja bih mu rekao da se rukuje s protivnikom jer je pobijedio, a on to nije ni znao. Kada sam mu objasnio da je osvojio dovoljan broj poena za pobjedu, bio bi veoma sretan", zaključuje trener.