Prvenstvo u Škotskoj
12

Van der Poel novi svjetski prvak u cestovnom biciklizmu, bronza Slovencu Pogačaru

Mathieu van der Poel
Mathieu van der Poel iz Nizozemske osvojio je naslov svjetskog prvaka u cestovnom biciklizmu u Glasgowu.
Van der Poel je 271,1 kilometara dugu dionicu sa startom u Edinburghu, a koja je završila sa deset krugova od po 14,3 kilometara ulicama Glasgowa, savladao za 6:07:27 sati.

Bio je 1:37 minuta brži od srebrnog Wouta van Aerta iz Belgije, dok je bronzanu medalju osvojio Slovenac Tadej Pogačar sa 1:45 minuta zaostatka.

Pogačar je do medalje došao nakon što je u sprintu bio uspješniji od svjetskog prvaka iz 2019. godine Madsa Pedersena iz Danske.

Van der Poel je pobjednički potez povukao tokom pretposljednjeg kruga u Glasgowu kada je napao Van Aerta, Pogačara i Pedersena na jednoj od uzbrdica te vrlo brzo stvorio više od pola minute prednosti.

Inače, najbolja bh. biciklistkinja i trenutno prva biciklistkinja svijeta na svjetskoj UCI maraton ranking listi Lejla Njemčević danas je osvojila četvrto mjesto na Svjetskom prvenstvu u Škotskoj.