Austrija usvojila rigorozni zakon: Od sada azil samo na određeno
Austrijski parlament usvojio je danas rigorozni zakon o azilu, koji ograničava pravo na azil na određeno vrijeme.
Austrijski parlament usvojio je danas rigorozni zakon o azilu, koji ograničava pravo na azil na određeno vrijeme.
Agencija za statistiku Evropske unije (Eurostat) saopštila je da su zemlje unije tokom 2015. godine odobrile azil za više od 330.000 osoba od njih milion koji su na Stari kontinent došli u potrazi za boljim životom.
Austrijska Vlada planira da dodatno pooštri propise za tražioce azila u zemlji od sredine maja.
Slovenci nisu naklonjeni referendumu na kojemu bi se odlučivalo o budućoj politici prema migrantima i izbjeglicama, pokazala je anketa koju je u nedjelju objavilo ljubljansko "Delo".
Više od 1,2 miliona ljudi zatražilo je 2015. prvi put azil u 28 država članica EU-a, više nego dvostruko više nego prethodne godine, a među njima najviše je bilo Sirijaca, Afganistanaca i Iračana, objavio je Eurostat.
Njemačke vlasti su poručile da je šengenski sistem putovanja bez pasoša kroz veći dio Evrope ugrožen nakon odluke Danske da pojača kontrole na svojoj granici sa Njemačkom.
Fotografija sirijskog dječaka Aylana Kurdija koji se utopio na grčkoj plaži dirnula je cijeli svijet. Njegova porodica je upravo dobila pravo azila u Kanadi, objavila je CBC u petak.
Njemački parlament (Bundestag) je 15.10.2015. godine donio odluku o izmjeni njemačkog zakona o azilu.
Posljednjih mjeseci u Evropu je stiglo mnogo izbjeglica iz Afganistana, Iraka i afričkih zemalja, nego iz Sirije, navode makedonski mediji.
Evropski komesar za migraciju izjavio je da Grčka mora prevazići ranije odgode u bavljenju izbjegličkom krizom, dok je luksemburški ministar vanjskih poslova kazao da se više tražilaca azila mora prijaviti u prvoj članici EU u koju stignu, što je u većini slučajeva Grčka.