BiH ima stabilan bankarski sektor, s novom regulativom bit će još stabilniji
U Sarajevu je danas održan stručni skup bankara i medija kojeg je organizovalo Udruženje banaka Bosne i Hercegovine (UBBiH) u saradnji sa Centralnom bankom BiH.
U Sarajevu je danas održan stručni skup bankara i medija kojeg je organizovalo Udruženje banaka Bosne i Hercegovine (UBBiH) u saradnji sa Centralnom bankom BiH.
Rezidentni predstavnik MMF-a u Bosni i Hercegovini Francisco Parodi izjavio je danas u Sarajevu da je bankarski sektor jedna od svijetlih tačaka bh. ekonomije, te da je stabilan, da ima adekvatne rezerve i da ostvaruje zdrav rast.
Aktiva bankarskog sektora, prema prvim neslužbenim podacima, porasla je u prošloj godini za 8,2 posto i iznosi 28,256 milijardi KM, do je rekao su krediti ostvarili rast od sedam posto (18,422 milijardi KM), rekao je direktor Udruženja banaka BiH Berislav Kutle.
Agencija za bankarstvo FBiH je nositelj javnih ovlaštenja kada je riječ o kontroli bankarskog sektora u FBiH. Parlamentarci upozoravaju na opasnost od utjecaja banaka na poslovanje agencije s obzirom na to da "neovisna" Agencija za bankarstvo ovisi o bankama koje je finansiraju. Posebno problematičnim smatraju što agencija krije imena i prezimena svojih uposlenika i iznose njihovih plata.
Ukupan prošlogodišnji prihod banaka iznosio je 969 miliona KM i što je za šest posto ili 52 miliona KM više nego u 2015. godini.
Novim zajmom od 56,6 miliona eura, kojeg je Svjetska banka danas odobrila, podržat će se ključne reforme finansijskog sektora u Bosni i Hercegovini (BiH).
Na nivou bankarskog sistema u Federaciji BiH u prvom kvartalu 2016. godine ostvarena je dobit u iznosu od 73 miliona KM.
Sanela Pašić je na čelo Hypo Alpe-Adria-Bank imenovana u martu ove godine, u vrijeme kada ova banka prolazi kroz temeljito restruktuiranje. Za Klix.ba govori o procesima kroz koje Hypo banka prolazi, novom imidžu banke, poslovnim planovima, ali i stanju u bankarskom sektoru BiH, kolapsu dvije banke u RS-u i mogućem utjecaju na finansijske tokove u BiH.
Stabilizacija bankarskog sektora u BiH, koje se odnosi i na rješavanje statusa Banke Srpske jedan je od najvećih uslova za novi aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) potvrdila je danas premijerka Republike Srpske (RS) Željka Cvijanović.
U 2015. godini u Federaciji Bosne i Hercegovine poslovalo je 17 banaka. Bilansna suma bankarskog sektora sa 31.12.2015. godine iznosila je 17,2 milijarde KM i za jednu milijardu KM ili 6,5 posto je veća nego na kraju 2014. godine.