Mjesto gdje Buna ljubi Neretvu: Zadivljujući prizori Bunskih kanala snimljenih iz zraka
Na YouTube kanalu Dronepro BiH podijeljen je video Bunskih kanala, a koji donosi impresivne prizore ovog prirodnog krajolika nadomak Mostara snimljene iz zraka.
Na YouTube kanalu Dronepro BiH podijeljen je video Bunskih kanala, a koji donosi impresivne prizore ovog prirodnog krajolika nadomak Mostara snimljene iz zraka.
Bunski kanali na rijeci Neretvi čine prirodni fenomen koji u posljednjih nekoliko godina privlači sve veći broj turista.
Ekološka udruženja iz Mostara od 2014. godine bore se za očuvanje Bunskih kanala kao zaštićenog spomenika prirode. Podršku su im pružila brojna udruženja iz zemlje i regije, svjetski aktivisti, čak i pojedini političari. Svoju borbu priveli su kraju.
Male hidroelektrane "Buna 1", "Buna 2" na Bunskim kanalima te "Žlib" i "Striževo" na rijeci Drežaniki su izbrisane iz Prostornog plana Grada Mostara na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Mostara čime su konačno ove rijeke spašene.
Mostarci okupljeni u neformalnu grupu građana "Stop izgradnji mHE na Buni" od 17 poslanih pisama političkim subjektima u HNK koji se bore za ulazak u Skupštinu HNK na nedjeljnim izborima, dobili su samo od njih šest podršku za spas Bunskih kanala.
Mostarci okupljeni u neformalnu grupu građana "Stop izgradnji mHE na Buni" su poslali otvoreno pismo na adrese 17 političkih subjekata koji imaju kandidate za zastupnike u Skupštini HNK na predstojećim Općim izborima tražeći pomoć za spas Bunskih kanala.
Bunski kanali, petnaestak kilometara južno od Mostara, su neotkriveni turistički biser koji su ekolozi odbranili od teških građevinskih mašina i izgradnje minihidroelekrana. Međutim sada su na udaru nesavjesnih građana koji ga zatrpavaju smećem i dovode u katastrofalno stanje.
Dugogodišnja drama vezana za izgradnju malih hidroelektrana na Bunskim kanalima južno od Mostara, koji su zaštićeno područje prirode, ne prestaje. Uprkos protivljenju lokalne zajednice, investitor nastavlja sa ispunjenjem svog cilja.
U Gradskoj upravi Grada Mostara je odbijena saglasnost investitoru da gradi minihidroelektrane na Bunskim kanalima i zatraženo brisanje tog lokaliteta iz prostornog plana Grada Mostara kao područja izgradnje hidroelektrana, na inicijativu HRS-a, potvrđeno je za Klix.ba
Bunski kanali na jugu Mostara su ponovno na udaru investitora, koji je odlučan na zaštićenom području prirode sagraditi dvije male hidroelektrane i pod krinkom izrade nove studije utjecaja lobira po mjesnim zajednicama za ostvarivanje svog cilja.