Zabrana pokrivanja lica stupa na snagu u Švicarskoj od 2025. godine
U Švicarskoj će od 1. januara 2025. godine na snagu stupiti zabrana pokrivanja lica, poznata kao "zabrana burke", nakon što je izglasana na referendumu 2021. godine.
U Švicarskoj će od 1. januara 2025. godine na snagu stupiti zabrana pokrivanja lica, poznata kao "zabrana burke", nakon što je izglasana na referendumu 2021. godine.
Švicarska vlada je jučer, 12. oktobra, uputila u parlamentarnu proceduru nacrt zakona prema kojima bi se sa 1.000 franaka (1.000 dolara) kažnjavali oni kojima je lice pokriveno. To se odnosi i na žene koje nose burke.
Nakon što su talibani ponovo ovladali Afganistanom brzo rastu i cijene burke. Za pojedine žene je bilo nezamislivo da će morati nositi ovaj odjevni predmet te smatraju da će izgubiti svoj identitet.
Njemačka savezna pokrajina Baden-Württemberg namjerava zabraniti nošenje nikaba i burki u školama. Nadležni su objasnili zašto planiraju to uraditi.
Zakon koji zabranjuje nošenje odjeće koja "pokriva lice" u javnim prostorima, poput škola, bolnica, javnih zgrada i javnog prijevoza, stupio je na snagu u Holandiji.
Austrijski zastupnici u Parlamentu usvojili su zakon kojim se muslimanskim djevojčicama zabranjuje nošenje burke u osnovnim školama.
Četiri dana nakon što su bombaši samoubice ubili više od 300 ljudi u Šri Lanki napetost je velika zbog straha od novih napada, ali i od omazde protiv muslimana. Vlada ove zemlje ostala je u pripravnosti.
Vlada Alžira zabranila je da se na radnim mjestima nosi veo preko čitavog lica, poput burke ili nikaba.
St. Gallen je postao drugi švicarski kanton koji je zabranio pokrivanje lica u javnosti, a zakon uključuje i zabranu vela koji se nosi iz religijskih razloga. Na nivou države o ovom problemu će se glasati sljedeće godine.
Švicarski birači danas izlaze na referendum kojim žele zaštititi kvalitetu svoje prehrane i poljoprivrede, a kanton St. Gallen izjašnjavat će se o zabrani burki u javnom prostoru.