Bh. profesori posjetili CERN, mjesto gdje nauka susreće tajne svemira
Grupa od 20-ak profesorica i profesora matematike i fizike iz svih krajeva Bosne i Hercegovine boravila je prošle sedmice u najvećoj laboratoriji na svijetu - ženevskom CERN-u.
Grupa od 20-ak profesorica i profesora matematike i fizike iz svih krajeva Bosne i Hercegovine boravila je prošle sedmice u najvećoj laboratoriji na svijetu - ženevskom CERN-u.
Mala grupa nastavnika iz Bosne i Hercegovine ovih dana boravi u najvećoj laboratoriji na svijetu, poznatom CERN-u kraj Ženeve, na samoj granici između Švicarske i Francuske, a njihov put prati i reporter portala Klix.ba.
Nobelovu nagradu za fiziku u 2019. godini dijele James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz za njihova istraživanja teorije svemira i njegove strukture, objavila je u utorak Kraljevska švedska akademija nauka u Štokholmu.
Da je ulaganje u obrazovanje mladih ljudi ujedno i ulaganje u našu budućnost najbolje pokazuje primjer mladog Mirsada Tunje iz Starog Grada koji je danas zaposlen kao stručni saradnik za oblast teorijske fizike na Prirodno-matematičkom fakultetu.
Društvo fizičara u FBiH okupit će talentovane osnovce i srednjoškolce iz cijele BiH povodom Novembarskog kampa fizike 2018, a koji će se od 24.11. do 26.11. održati Sarajevu.
Pavel Viktor je 64-godišnji profesor fizike koji svoja predavanja i eksperimente snima za YouTube. Već pet godina svoje časove snima za studente koji su bolesni i ne mogu doći u školu, ali je pored svojih učenika stekao dodatne fanove na internetu.
Uspješni sarajevski srednjoškolci Nola Šehalo, Admir Papić i Muhamed Sokolović dobili su podršku Općine Stari Grad zahvaljujući kojoj će otputovati na svjetsku Olimpijadu fizičara koja se krajem jula održava u Portugalu, uz učešće ekipa iz više od 80 zemalja.
Tokom protekle sedmice u glavnom gradu Rumunije, Bukureštu, održana je Međunarodna olimpijada iz fizike (Romanian Master of Physics) namijenjena učenicima srednjih škola.
Američki teoretski fizičar Brian Greene je u razgovoru za Bunisess Insider iznio svoj stav o tome šta bi mogla biti sljedeća revolucija u nauci. Prema svemu sudeći, ona se danas čini dijelom naučne fantastike.
Admir Greljo je rođeni Trebinjac koji svoj postdoktorski studij u polju teorijske fizike elementarnih čestica obavlja u Institutu za fiziku Univerziteta u Cirihu. Jedan je o rijetkih naučnika iz Bosne i Hercegovine koji ima pristup najvećem akceleratoru čestica na svijetu. U intervjuu za Klix.ba mladi fizičar je opisao moderni svijet teorijske fizike, uporedio ga sa pristupom nauci u matičnoj zemlji, te ukratko objasnio trenutne domete i potencijale ljudskog znanja.