Spašeno 70 nasukanih kitova na obali Tasmanije, 380 uginulo
Spasioci su uspjeli spasiti 70 kitova koji su se nasukali na obali Tasmanije, ali je nažalost uginulo čak 380.
Spasioci su uspjeli spasiti 70 kitova koji su se nasukali na obali Tasmanije, ali je nažalost uginulo čak 380.
Australijsko ostrvo Tasmanija proteklih dana suočava se s rekordnim nasukavanjem kitova, a u proteklom danu čak 470 životinja prekrilo je tasmanijske plaže. Spasioci ulažu velike napore kako bi spasili kitove, ali plaše se da bi ih većina mogla uginuti.
Preminula je najmanja trećina od ukupno 270 kitova koji su se nasukali na obalu australijske Tasmanije, a spasioci strahuju da bi ih još moglo uginuti.
Na obali Tasmanije se nasukalo oko 270 kitova, a dosad je uginulo najmanje 25.
Kit koji je prije više od sedam dana zalutao u rijeku East Alligator River punu krokodila na kraju je pronašao put do mora.
Orke, odnosno kitovi ubice, obično ne napadaju ljude, no postoje učestali u slučajevi u Španiji u kojim su ovi veliki sisari napadali brodove.
Australski zvaničnici su pokrenuli aktivnosti čiji je cilj vratiti kitove u more nakon što su zalutali u rijeku East Alligator River u Australiji, punu krokodila.
U uspješnoj akciji potrage za velikim kitom u Velebitskom kanalu istraživači Hrvatskog prirodoslovnog muzeja i Instituta Plavi svijet ispred Starigrada-Paklenice dronom su snimili veličanstvenog kita.
U neposrednoj blizini Pelješkog mosta, u Jadranskom moru je zabilježen neobičan prizor. Nekoliko kitova dužih od petnaest metara uočeno je u Malostonskom zaljevu.
Dok se svijet bori s pandemijom koronavirusa, sve više zaštitne opreme završava u moru i prijeti bićima koja u njemu žive.