Može li se pseći njuh iskoristiti u otkrivanju koronavirusa
Specijalizirani psi tragači testiraju se kako bi se utvrdilo mogu li otkriti koronavirus.
Specijalizirani psi tragači testiraju se kako bi se utvrdilo mogu li otkriti koronavirus.
Dok stručnjaci širom svijeta ulažu sve napore u pronalazak lijeka ili načina liječenja infekcije Covid-19, koju uzrokuje novi koronavirus, direktor Tesle Elon Musk ima novu ideju.
Zdravstveni stručnjaci smatraju da se malarija može iskorijeniti do 2050. godine i poručuju da Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ne bi trebala bježati od ovog "cilja epskih razmjera".
Naučnici u SAD-u saopćili su danas da su napravili veliki korak ka razvoju lijeka za kontrolu razmnožavanja komaraca kako bi obuzdali širenje malarije i drugih bolesti koje su odgovorne za stotine hiljada smrtnih slučajeva godišnje.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je uoči Dana protiv malarije saopćila da će naredne godine početi primjenjivati prve vakcine protiv malarije. Nove vakcine bit će testirane u Keniji, Gani i Malavi.
Šta ako bi čovječanstvo odlučilo iskoristiti genetički inžinjering kako bi ukrotilo najopasniju životinju na planeti - komarca? Ovaj insekt odgovoran je za hiljade i hiljade mrtvih zbog bolesti kao što je malarija.
Vlasti Grčke zabranile su u 12 oblasti dobrovoljno davanje krvi zbog malarije, jer su se od početka godine četiri osobe tom bolešću zarazile u zemlji.
Vlada Velike Britanije i biznismen Bill Gates su u zajedničkom saopćenju objavili da će uplatiti tri milijarde funti (4,3 milijarde dolara) za program borbe protiv malarije.
Srčane bolesti i različite vrste tumora su i dalje vodeći uzročnici smrti u zapadnim zemljama. Ipak, globalno je situacija dosta komplikovanija.
Globalni napori prepolovili su broj osoba koje su preminule od malarije, što je izvanredno otkriće, saopćili su iz Svjetske zdravstvene organizacije.