U Engleskoj dozvoljeno nošenje hidžaba u školama, u Španiji i Njemačkoj predmet debate
U skladu sa zakonskim propisima o ljudskim pravima u zemljama širom Evrope učenicama i nastavnicama je uglavnom dozvoljeno da nose hidžab.
U skladu sa zakonskim propisima o ljudskim pravima u zemljama širom Evrope učenicama i nastavnicama je uglavnom dozvoljeno da nose hidžab.
Austrijska vlada objavila je u srijedu svoju namjeru da uvede zabranu nošenja marama za glavu za djevojčice u obdaništima i u osnovnim školama.
Kina je uvela nova ograničenja na krajnjem zapadnom regionu Xinjiang, što je opisala kao "kampanju protiv islamskog ekstremizma".
Evropski sud pravde (ECJ) donio je odluku po kojoj je poslodavcima u Evropskoj uniji dozvoljeno da svojim uposlenicama zabrane nošenje marame koja pokriva glavu na radnom mjestu.
Afrikanke odavno iz vjerskih i kulturnih razloga na glavama nose marame, a mnoge ih shvataju i kao modni detalj. Ipak, tradicionalno marame stavljaju starije žene, obično one udate, a ova pokrivala za kosu zajednička su karakteristika na svečanostima kao što su vjenčanja ili sahrane.
Poslodavci mogu zabraniti muslimankama nošenje marame na radnom mjestu, isto kao i drugih vjerskih simbola, ako je to generalno pravilo kompanija koja zabranjuje nošenje bilo kakvih vjerskih ili političkih simbola. To je komentar Evropskog suda za ljudska prava na upit belgijskog žalbenog suda.
Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH /VSTV/ ostao je pri ranijem zaključku koji se odnosi na zabranu nošenja vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama.
Asocijacije mladih i žena Medžlisa Islamske zajednice Goražde organizirale su mirnu šetnju u znak neslaganja sa odlukom Visokog sudskog i tužilačkog vijeća o zabrani nošenja vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama.
Na sjednici održanoj jučer Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini (IZBiH) razmatrao je informaciju o sve većem broju muslimanki koje zbog nošenja marame su izložene diskriminaciji i mobingu pri zapošljavanju i radu.
Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država presudio je u korist muslimanke koja je tvrdila da nije dobila posao zbog vjerske nošnje uključujući maramu na glavi.