Tromost bh. politike: Niko nije protiv legalizacije kanabisa u medicinske svrhe, no pomaka nema
Akcija "Meta" koju je ovih dana sprovelo Tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona ponovo je nametnulo pitanje legalizacije ulja kanabisa u medicinske svrhe.
Akcija "Meta" koju je ovih dana sprovelo Tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona ponovo je nametnulo pitanje legalizacije ulja kanabisa u medicinske svrhe.
Član Zastupničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine Saša Magazinović (SDP) danas je razgovarao s predsjedavajućim Vijeća ministara Zoranom Tegeltijom, a tema sastanka bila je legalizacija kanabisa u medicinske svrhe.
Liječenje kanabisom u Bosni i Hercegovini i dalje se smatra krivičnim djelom, a put do legalizacije ove supstance u našoj zemlji najviše koče procedure vlasti. U međuvremenu UN je donio jasnu odluku kojom kanabis više ne klasificira kao "opasnu drogu".
Komisija za droge pri Ujedinjenim nacijama izglasala je uklanjanje kanabisa ili marihuane s liste "najopasnijih droga", što predstavlja historijsku prekretnicu u dugogodišnjoj borbi da se ova biljka prepozna kao važan lijek.
Priča o legalizaciji kanabisa u medicinske svrhe u Bosni i Hercegovini traje već pet godina, a proces je "zapeo" kod imenovanja Komisije za sprečavanje zloupotrebe opojnih droga.
Udruženje oboljelih od multipla skleroze KS istaklo je da liječenje ove bolesti medicinskim kanabisom još nije naučno dokazano. Dodali su da je najefikasnija imunomodulatorska terapija i da treba raditi na tome da liste čekanja oboljelih u BiH na ovaj skupi tretman bude u potpunosti ukinut.
Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović i glumac koji je izliječen uljem kanabisa Irfan Ribić su na današnjem skupu "Bolje ilegalno živ, nego legalno mrtav" poručili da teško oboljele treba da liječe ljekari, a ne dileri.
U Paralmentu Bosne i Hercegovine danas će biti upriličen događaj pod nazivom "Bolje ilegalno živ, nego legalno mrtav", a na kojem će se pojaviti građani BiH koji su svoje teške bolesti učinili lakšim korištenjem kanabisa.
Upotreba kanabisa u medicinske svrhe u Bosni i Hercegovini još uvijek nije legalizovana, ali je poznato da sve veći broj pacijenata u našoj zemlji primjenjuje ovaj alternativni način liječenja. Za jednu bočicu ulja kanabisa od 10 mililitara naši teško oboljeli građani izdvajaju i do 700 eura na crnom tržištu.
Evropski parlament podržao je upotrebu kanabisa u medicinske svrhe nakon rasprave o mogućim zloupotrebama medicinski opravdanih tretmana.