Helppikangas: Melanom je najagresivniji kancer, samopregledi mladeža su veoma bitni
Povodom 10. jubilarne javno zdravstvene humanitarne kampanje protiv raka kože i ove godine su dermatolozi odlučili ovom važnom pitanju posvetiti pažnju.
Povodom 10. jubilarne javno zdravstvene humanitarne kampanje protiv raka kože i ove godine su dermatolozi odlučili ovom važnom pitanju posvetiti pažnju.
Prof. dr Maja Banjin podijelila je s nama važnost programa ranog otkrivanja melanoma, prevencije i liječenja ovog oboljenja.
Benovi i mladeži su uobičajena pojava na koži čovjeka, što veliki broj ljudi navodi na razmišljanje zašto bi ih se zapravo riješili? Razloga je mnogo, a to najbolje znaju oni koji su se kasno odlučili na njihov pregled i uklanjanje.
Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović dobio je nalaz poslije svoje druge operacije, poručivši da je sve čisto i da nema kancerogenih ćelija.
Melanom je najsmrtonosniji oblik raka kože. Sudeći prema tekstu objavljenom u South African Medical Journalu (SAMJ), to je agresivan rak kože i ima nisku stopu preživljavanja ako se dijagnosticira kasno. Međutim, istraživači su nedavno otkrili i da lokacija melanoma uveliko utječe na ishod ovog oboljenja.
Britanski bivši nogometaš i glumac Vinnie Jones ostao je bez supruge koja je umrla od raka od kojeg boluje i Vinnie.
Melanom ili rak kože jedan je od najagresivnijih karcinoma koji brzo oduzima život oboljelima, a najbolja borba protiv njega je ona preventivna zbog čega je potrebna redovna kontrola kod dermatologa naročito rizičnih grupa.
U sklopu projekta MELAdetect – Rano otkrivanje melanoma kože, u Mostaru je u utorak održana radionica o kliničkim značajkama melanoma, koja je okupila eminentne stručnjake iz te oblasti.
Almin Gazić (1984.) prije tri mjeseca obolio je od melanoma (karcinoma kože) koji se proširio na limfne čvorove, jetru i kosti. Terapija koja mu je potrebna košta u prvoj fazi 60.000 KM.
Naglo i nekontrolisano izlaganje suncu predstavlja najveći uzročnik nastanka malignog melanoma kože, koji u svijetu godišnje usmrti od 38 do 40 hiljada ljudi. Ovaj agresivni tumor veoma je teško dijagnosticirati, liječenje je dugotrajno i neizvjesno, a predstavlja i značajan javno zdravstveni problem u Bosni i Hercegovini.