Bangladeš i Mijanmar dogovorili povratak Rohinja svojim kućama
Bangladeš je saopćio da je postignut dogovor s Mijanmarom da se u naredne dvije godine vrate protjerane Rohinje u domovinu, javlja Reuters.
Bangladeš je saopćio da je postignut dogovor s Mijanmarom da se u naredne dvije godine vrate protjerane Rohinje u domovinu, javlja Reuters.
Generalna skupština UN-a zatražila je danas od Mjanmara da okonča vojnu kampanju protiv muslimana Rohinja i zatražila je uspostavljanje specijalnog predstavnika UN, uprkos protivljenju Kine, Rusije i nekoliko regionalnih država.
Međunarodna grupa Ljekari bez granica objavila je terensko istraživanje u kojem se navodi da je između augusta i septembra ove godine u Mijanmaru ubijeno najmanje 6.700 Rohinja muslimana.
Papa Franjo u srijedu je zatražio od mijanmarskih potlačenih manjina da se odupru iskušenju da se svete uprkos patnji kroz koju su prošli, propovijedajući poruku oprosta ogromnoj masi koja se okupila na prvoj javnoj misi u toj većinski budističkoj zemlji.
Aung San Suu KYi će biti oduzeta prestižna nagrada "Sloboda Oxforda" zbog toga što nije odgovorila na krizu s Rohinjama.
Rohinje koji i dalje pristižu u Bangladeš iz Mijanmara opisuju opustošena sela i hiljade ljudi koji pješače prema granici, uz vojsku koja je udvostručila napore da protjera preostalo muslimanskog stanovništvo iz njihovih domova, piše AFP.
Indijski zvaničnici u ponedjeljak su kazali da postoje dokazi da među Rohinjamaa, koji su pobjegli iz Mijanmara i sklonili se u mnogim indijskim gradovima, ima ekstremista koji predstavljaju prijetnju po nacionalnu sigurnost.
Mijanmarska de facto liderka Aung San Suu Kyi ima "posljednju šansu" da zaustavi vojnu ofanzivu koja je prisilila stotine hiljada većinom muslimanskih Rohinja da bježe u inostranstvo, rekao je sekretar UN-a Antonio Guterres.
UN, Evropska unija i SAD zabrinuti su zbog nasilja koje mijanmarska vojska provodi nad manjinskim muslimanskim narodom. Međunarodni pritisak na Mijanmar pojačava se dok se istovremeno pogoršava humanitarno stanje u Bangladešu, zagušenim valom Rohinja, koje bježe od nasilja mijanmarske vojske.
Mijanmar je odbacio navode visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava da se tretman Rohingya muslimana u toj državi može izjednačiti s "etničkim čišćenjem".