Mladi snimaju dokumentarne filmove o gradovima u BiH kojim zagovaraju pomirenje
U okviru projekta „What do young people know about homeland today“ svi učesnici su počeli sa snimanjima kratkih dokumentarnih filmova o gradovima u BiH.
U okviru projekta „What do young people know about homeland today“ svi učesnici su počeli sa snimanjima kratkih dokumentarnih filmova o gradovima u BiH.
Najbitnije je da mladi izađu na izbore, jedna je od poruka tribine "Pet do dvanaest" na kojoj su mladi političari debatirali o mogućnostima svog doprinosa društvenoj zajednici.
Entitetski zavodi za statistiku, za razliku od onih iz susjednih zemalja, nemaju detaljne podatke o tome kako žive mladi u BiH, ali je poznato da ih je iz godine u godinu sve manje. Prema dostupnim podacima, u BiH je tokom prošle godine bilo nešto više od 656.000 osoba u dobi između 15 i 30 godina.
Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS objavilo je na svojoj internet stranici rang listu kandidata koji ispunjavaju uslove javnog poziva za subvencioniranje rješavanja stambenog pitanja mladih.
Blizu 85 posto mladih bračnih parova u BiH živi kod roditelja, jer nemaju dovoljno sredstava da sebi priušte najam, a kamoli kupovinu stana, pokazatelji su istraživanja nevladinih organizacija. Cijene stanova po metru kvadratnom su u prosjeku 2.000 KM, dok su prosječne plate blizu 870 KM u FBiH, a 830 KM u RS-u.
Zakon o mladima u FBiH usvojen je 2010. godine. Njime je predviđeno da se izrade i provedu strategije i aktivnosti koje će pomoći mladima da imaju život dostojan čovjeka u FBiH. Nažalost, Zakon je slabo sproveden pa nerijetko čujemo kako su upravo mladi u najvećem procentu nezaposleni, nezadovoljni i odlaze iz naše države.
Opće je poznato da sve veći broj mladih odlazi iz BIH u potrazi za poslom i boljim standardom. Na listi bh gradova iz kojih mladi odlaze zbog nezaposlenosti Goražde bi trebalo biti na posljednjem mjestu jer je grad doživio privredni procvat, a do posla su mogli doći čak i iz okolnih gradova.
Najbolja zemlja koja mladim ljudima pruža najviše mogućnosti bez konkurencije je Norveška, a slijede Kanada, Finska, Švedska, Njemačka i Australija. Među državama koje imaju najgore uslove za život mladih prema istaživanju su Rusija, Brazil, Mali, Egipat, Kenija i Pakistan. BiH je u ovom istraživanju ostala neocijenjena.
Prije petnaest godina Branislav Mladenović iz Beograda, zbog nemogućnosti da u Srbiji osigura sebi optimalne uslove za život, došao je na ideju da se raspita za posao na brodu. Međutim, kako kaže, tada nije bio spreman da se upusti u tu avanturu, da bi se sada, nakon osam putovanja po šest mjeseci, spremao da krene u svoju devetu pustolovinu na brodu.
U Srednjobosanskom kantonu prošle godine počela je jedna pozitivna priča gdje je 12 mladih ostvarilo svoje prvo radno iskustvo, a i danas aktivno rade na proizvodnji tekstila, kože i obuće za velike proizvođače i brendove.