Cijene nafte u svijetu bilježe rast dok se čeka odluka OPEC-a
Cijene nafte na svjetskom tržištu danas su u porastu u očekivanju odluke OPEC-a i njihovih saveznika o dogovoru za isporuku u drugom kvartalu.
Cijene nafte na svjetskom tržištu danas su u porastu u očekivanju odluke OPEC-a i njihovih saveznika o dogovoru za isporuku u drugom kvartalu.
Rusija je u utorak najavila šestomjesečnu zabranu izvoza benzina od 1. marta kako bi kompenzirala rastuću potražnju potrošača i poljoprivrednika i omogućila planirano održavanje rafinerija.
Cijene nafte pale su u ponedjeljak, povećavajući pad od prethodne sjednice nakon što je dolar porastao usred zabrinutosti tržišta da bi inflacija viša od očekivane mogla odgoditi smanjenje visokih američkih kamatnih stopa koje ograničavaju rast globalne potražnje za gorivom.
Analitičari smatraju da i pored pritiska koji vrši OPEC+ cijena nafte u 2024. godini neće preći 100 dolara, ali da će to zavisiti i od geopolitičke situacije.
Kada su članice Organizacije zemalja izvoznika nafte (OPEC) najavile da će smanjiti proizvodnju nafte bio je očekivan skok cijena ovog "crnog zlata". Međutim, posljednjih dana svjetske berze bilježe pad cijena.
Evropa ponovo reže granu na kojoj sjedi. Praznine u zakonu i zaobilaženje pravila o sankcijama znače da prihodi od nafte još uvijek pune ratnu škrinju Moskve. Ruska nafta skoro neometano se i dalje prodaje za minimlano 60 dolara po barelu, a u EU se uvozi preko zemalja trećeg svijeta.
Sultan Ahmed Al-Jaber, izvršni direktor za naftu Ujedinjenih Arapskih Emirata i vođa klimatskih pregovora COP28, rekao je da postupno ukidanje fosilnih goriva neće omogućiti održivi razvoj osim ako se svijet ne želi vratiti u pećine.
Washington ima za cilj prepoloviti prihode Rusije od nafte i plina do kraja ovog desetljeća, rekao je za Financial Times Geoffrey Pyatt, pomoćnik američkog državnog sekretara za energetske resurse.
Svjetski lideri, uključujući Papu i kralja Charlesa III, sastaju se u Dubaiju kako bi razgovarali o borbi protiv klimatskih promjena na velikom samitu Ujedinjenih nacija (UN).
Saudijska Arabija provodi veliki globalni investicijski plan kako bi stvorila potražnju za svojom naftom i plinom u zemljama u razvoju, otkrila je tajna istraga. Kritičari su rekli da je plan osmišljen kako bi se zemlje "navukle" na njegove štetne proizvode, piše The Guardian.