Robotska "ajkula" dnevno prikupi do 21.000 flaša iz rijeka
Robotska "ajkula" koju je izumila kompanija Ran Marine mogla bi dati značajan doprinos u čišćenju rijeka.
Robotska "ajkula" koju je izumila kompanija Ran Marine mogla bi dati značajan doprinos u čišćenju rijeka.
Na sastanku održanom u sklopu projekta "Efikasan sistem upravljanja otpadom u Kantonu Sarajevo" koji finansira Vlada Češke Republike, dogovoreno je formiranje radnog tijela koje će tokom 2023. godine raditi na olakšavanju procedura za recikliranje otpada. Istovremeno, u toku je javni poziv za podjelu kompostera stanovnicima Kantona Sarajevo (KS).
Veliki broj planinara i volontera proteklog vikenda učestvovao je u akciji čišćenja Trebevića od otpada.
Na rijeci Neretvi u Konjicu nizvodno 100 metara od glavnog mosta koji spaja put za Sarajevo i Mostar pluta otpad koji je dospio neodgovornim ponašanjem građana i stvara ružnu sliku toga grada na lokalitetu koji bi moglo biti plaža poželjna za odmor.
Članovi Komisije za praćenje realizacije i izradu Programa aktivnosti na sanaciji i izgradnji Regionalnog centra za upravljanje otpadom (RCUO) "Smiljevići" u Sarajevu za 2022. godinu danas su obišli radove na izgradnji komunalne plohe na površini od 5.000 metara kvadratnih.
Zbog štetnih materija koje sadrži, elektronski i električni otpad je opasan po ljudsko zdravlje te ga je potrebno zbrinjavati na adekvatan način. Svijest građana BiH o tome je povećana, ali je problem u nedovoljnom broju lokacija za njegovo propisno odlaganje.
U Kaliforniji će od početka sljedeće godine biti obavezna reciklaža otpada od hrane, a ovaj otpad će se koristiti za proizvodnju energije.
Stari dvosjed bačen je na igralište u ulici Envera Šehovića iza br. 54, Općina Novo Sarajevo. Ovo je objavilo komunalno preduzeće RAD, kazavši da se radi o vijesti za rubriku "Vjerovali ili ne".
Nepoznata osoba jučer je u Vogošći u kontejnere za kućni otpad bacila ramove iz košnica. Pčele i ramove uklonila veterinarska stanica i tako je izbjegnuta opasnost za stanovnike naselja Blagovac.
Komunalno preduzeće RAD Sarajevo obavijestilo je građane da nije zaduženo za uklanjanje građevinskog otpada. Kako navode, da bi se uklonio taj otpad, potrebno je angažovati posebna vozila i dodatne ljude, cijena izlaska je oko 250 KM po satu, a odlaganje na deponije košta 30 KM po toni.