Vlada RS-a ograničila cijenu peleta, uskoro očekuju isto od kolega u FBiH
Vlada Republike Srpske je na današnjoj sjednici donijela odluku da ograniči cijenu peleta na tržištu u tom bh. entitetu.
Vlada Republike Srpske je na današnjoj sjednici donijela odluku da ograniči cijenu peleta na tržištu u tom bh. entitetu.
Iz Asocijacije proizvođača peleta u BiH su upozorili da ukoliko ne budu izmijenjene odluke o zabrani izvoza, morat će obustaviti proizvodnju. Također tvrde da je domaće tržište snabdjeveno u iznosu od 95 posto.
Vijeće ministara BiH na vanrednoj telefonskoj sjednici donijelo je Odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta do 31. januara 2023. godine.
Potrebno je zabraniti izvoz peleta iz BiH na duži period, prema procjenama do 31. marta naredne godine, konstatovano je danas na sastanku ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara Staše Košarca sa predstavnicima nadležnih entitetskih ministarstava i privrednih komora.
Građani Bosne i Hercegovine već mjesecima imaju problem sa nabavkom i visokim cijenama peleta, a kako se bliže zimski mjeseci ovaj problem postaje sve izraženiji.
Jedna od najvećih glavobolja za stanovnike Bosne i Hercegovine pred dolazak zime je cijena peleta kojeg mnoga domaćinstva koriste za zagrijavanje prostorija. Prije samo dvije godine pelet je spadao u red najpovoljnijih sirovina za zagrijavanje prostorija.
Na državnom nivou je donesena odluka o produženju zabrane izvoza peleta koja je trebalo da istekne 24. septembra. Osim peleta, sada je ponovo zabranjen i izvoz drvnih briketa.
Vlada Kantona Sarajevo ove grijne sezone namjerava subvencionirati kupovinu peleta koji je sve skuplji energent.
U periodu kada je zima sve bliže mnogi naši građani su u strahu kako će zagrijati svoje domove, a posebno su zabrinuti oni koji se griju na pelet.
Kantonalno preduzeće Sarajevo šume jučer, 26. augusta, objavilo je konkurs za izradu idejnog rješenja postrojenja za proizvodnju peleta. Konkurs je otvoren do 16. septembra ove godine, a nagrada za najbolje idejno rješenje iznosi 6.000 KM.