Nova biorazgradiva plastika se razlaže na suncu i zraku
Naučnici su razvili biorazgradivu plastiku koja se razlaže na suncu i zraku.
Naučnici su razvili biorazgradivu plastiku koja se razlaže na suncu i zraku.
Nova studija otkriva da samo 20 kompanija proizvodi 55 posto svjetskog plastičnog otpada za jednokratnu upotrebu.
Francuski avanturist Yvan Bourgnon i njegov tim inžinjera dizajnirali su jahtu koja će koristiti plastiku kao gorivo, a uz to i prikuplja plastični otpad iz okeana.
Jednokratne zaštitne maske postale su veoma tražene tokom pandemije koronavirusa, ali je velika količina nakon upotrebe nažalost završila u okeanima.
Stanovnici Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije stvaraju najviše plastičnog otpada u svijetu. Riječ je o količini od 99 do 105 kilograma po jednoj osobi u toku jedne godine.
Srednja stručna škola "Džemal Bijedić" Goražde je jedina u BiH koja nudi zanimanje prerađivač/ica plastike, a 10 djevojčica koje su ove godine upisale taj smjer ruše sve predrasude da je u pitanju muški posao.
Bebe koje se hrane flašicom svaki dan progutaju milione čestica mikroplastike, pokazalo je istraživanje opisano kao prekretnica u razumijevanju utjecaja iznimno sitnih dijelova plastike na čovjeka.
Naučnici su kreirali novi super enzim koji može razgraditi plastiku šest puta brže nego dosadašnji enzimi koje su stvorili.
Zahvaljujući tehnologiji bit će moguće utvrditi da li su u ljudskom organizmu prisutni ostaci plastike. Cilj naučnika je utvrditi kako plastika utječe na zdravlje čovjeka.
Kako bi sačuvala okoliš, općina Neum pokreće inicijativu smanjenja upotrebe plastičnih proizvoda. S obzirom da su plastični predmeti praktični i u primjeni gotovo svuda, a veliki dio njih se koristi samo jedanput i potom se bace, a to uzrokuje velike probleme za okoliš i zdravlje.