Iza bh. poljoprivrednika nikad gora godina, prinosi manji za više od 50 posto
Poljoprivredna sezona je ove godine započela izuzetno loše. Prva sjetva je ili propala ili dosta kasnila, a posljedice su već sada vidljive.
Poljoprivredna sezona je ove godine započela izuzetno loše. Prva sjetva je ili propala ili dosta kasnila, a posljedice su već sada vidljive.
Nevrijeme koje je proteklih dana zahvatilo dijelove Bosne i Hercegovine uništilo je farmu Nermina Salkanovića iz Odžaka.
Premijer Republike Kosovo Albin Kurti, zajedno sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja Fatonom Pecijem, učestvovao je na početku žetve na Kosovu.
Vremenski uslovi zasigurno su jedan od najznačajnijih faktora od kojih zavisi razvoj i uspješnost poljoprovrede. Posljednjih godina svjedočimo velikim nepogodama koje pogađaju poljoprivredu u Evropi, ali i u Bosni i Hercegovini.
Predstavnici sedam udruženja poljoprivrednika, koji danima protestuju u više gradova Srbije, sastali su se u Vladi Srbije sa premijerom Anom Brnabić, dok su istovremeno poljoprivrednici blokirali puteve na više mjesta širom Srbije.
Sela Semberije su najveća žitnica u BiH, a tamošnji ratari u proljetnoj sjetvi su najviše bazirani na kukuruz. Sjetva će početi 15. aprila, ali ove godine će radove obavljati znatno manje poljoprivrednika. Obradive površine pretvaraju se u pašnjake, a nadležni ne mare za problemom.
Teška godina je iza bh. poljoprivrednika, a još teža je u najavi bez adekvatnih poteza nadležnih. U startu nisu udovoljili zahtjevima farmera, ratara, povrtlara i voćara kojih je inače na obradivim zemljištima sve manje. Mlađe generacije farmera poručuju da ih u poslu i državi jedino zadržava patriotizam.
Entitetske vlasti hvalile su se rekordnim punjenjima budžeta, a kroz zvanična usvajanja programa finansiranja za 2023., poljoprivrednici očekuju veća izdvajanja, kako bi opstala domaća proizvodnja hrane. Kažu da tu kompromisa nema, stavljajući na ispit i budući saziv Vijeća ministara BiH.
Sela Semberije predstavljaju najveću žitnicu u Bosni i Hercegovini, koja bi uskoro mogla ostati pusta. Zbog loših prilika u proteklih sedam godina od posla je odustao okvirno deset hiljada osoba, a ono malo što ih radi već je smanjilo zasijane parcele, a uz to i rasprodaju stočna grla.
Enormno poskupljenje repromaterijala i goriva dovode u pitanje jesenju sjetvu u Bosni i Hercegovini. Poljoprivrednici su u velikom riziku, a farmeri jedva da će za stoku imati hrane do marta iduće godine. Zbog toga je, upozoravaju, upitna proizvodnja mlijeka i opstanak stočnog fonda.